"Cupa APC 21 - Pluta EXPERT" - 2014

Moderator: administrator

bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Re: "Cupa APC 21 - Pluta EXPERT" - 2014

Post by bogdanenescu1 »

Atunci cand m-am inscris locatia era buna destul de aproape sa zicem de Bucuresti. Pentru mine Lupsanu3 este departe. 280 km dus-intors, pt mine este obositor, in conditiile in care veneam oricum sambata dimineata. Consider ca sunt o gramada de balti aproape de Bucuresti, in care se poate pescui C&R . Nu poate fi nici una mai slaba ca cea de anul trecut, si teoretic si practic este imposibil. In afara de asta pescuitul cu retinere la un concurs eu nu-l agreez deloc.
Inteleg ca locurile erau limitate si ca de aceea ati schimbat balta.
Insa eu nu pot participa. Imi pare rau, indiferent de cum va decurge acest concurs cat si regulamentul propus de organizatori, EU NU MAI PARTICIP.
Va doresc fir intins!!
Bogdan Enescu
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: "Cupa APC 21 - Pluta EXPERT" - 2014

Post by Dan T »

Gabi Matei + Andrei Matei (11 ani)
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: "Cupa APC 21 - Pluta EXPERT" - 2014

Post by cezar »

bogdanenescu1 wrote:Atunci cand m-am inscris locatia era buna destul de aproape sa zicem de Bucuresti. Pentru mine Lupsanu3 este departe. 280 km dus-intors, pt mine este obositor, in conditiile in care veneam oricum sambata dimineata. Consider ca sunt o gramada de balti aproape de Bucuresti, in care se poate pescui C&R . Nu poate fi nici una mai slaba ca cea de anul trecut, si teoretic si practic este imposibil. In afara de asta pescuitul cu retinere la un concurs eu nu-l agreez deloc.
Inteleg ca locurile erau limitate si ca de aceea ati schimbat balta.
Insa eu nu pot participa. Imi pare rau, indiferent de cum va decurge acest concurs cat si regulamentul propus de organizatori, EU NU MAI PARTICIP.
Va doresc fir intins!!
OK, nici o supărare. Nu numărul de locuri a fost problema, ci restricţionarea rămânerii pe baltă noaptea de vineri spre sâmbătă, strâmbatul din nas al patronului când a auzit de treaba cu copiii şi, nu în ultimul rând, supralicitarea unor pretenţii financiare, exagerate în raport cu bonitatea şi dimensiunea bălţii.

Oricum, la alegerea bălţii pentru un astfel de eveniment, distanţa este unul din elemente, dar mai sunt şi altele, la fel de importante.
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: "Cupa APC 21 - Pluta EXPERT" - 2014

Post by shogunu65 »

topic despre balta ... sa speram ca vremea tine cu noi si nu golesc tot pestele oamenii astia de s au inscris la pescuit "moca" :))))

http://www.pescuitul.ro/ps/page.php/id/ ... orum/null/
User avatar
Tony
Posts: 321
Joined: 02 Jun 2013, 18:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: "Cupa APC 21 - Pluta EXPERT" - 2014

Post by Tony »

pate se posteaza traseul din Buc. pana la balta ....pe harta este ceva dar, nu si locatia precisa....
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu )
0722132992
bedros_a@yahoo.com
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: "Cupa APC 21 - Pluta EXPERT" - 2014

Post by shogunu65 »

sper ca am inteles corect locatia
Attachments
google maps lupsanu
google maps lupsanu
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: "Cupa APC 21 - Pluta EXPERT" - 2014

Post by paulletta »

Voi posta luni seara traseul exact si puncte de reper.
Paulletta
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: "Cupa APC 21 - Pluta EXPERT" - 2014

Post by Ono »

Tony wrote: Daca-i cortul de anul trecut . :)))))
Ala e! Dar acum paturile sunt unul langa altul, nu suprapuse! :D
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: "Cupa APC 21 - Pluta EXPERT" - 2014

Post by Mihai Vinturache »

Stimati colegi, sa vina fiecare cu cortul lui. Nu mai acceptam 2 intr-un cort ca vor fi copii cu noi acolo !!! :lol:
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Ionut
Moderator
Posts: 158
Joined: 26 Jan 2014, 11:50
Location: Bucuresti

Re: "Cupa APC 21 - Pluta EXPERT" - 2014

Post by Ionut »

Imi pare extrem de rau dar nu mai pot lua parte la concurs (Ionut DRAGULANESCU). Rog organizatorul sa ma stearga de pe lista de participanti.
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: "Cupa APC 21 - Pluta EXPERT" - 2014

Post by paulletta »

Se merge pe autostrada Soarelui pana la iesirea spre Lehliu.
Se continua drumul prin Razvani-Nucetu-Lupsanu.
Ajunsi in Lupsanu se merge pana aproape de iesire unde incepe podul peste cele doua lacuri.
Atentie nu treceti podul!
Intrarea catre balta se face pe ultima strada pe partea dreapta in sensul de mers.
Virati pe acea strada.
Pe partea stanga se afla Primaria iar de acolo continuati drumul inainte printre case pana veti ajunge la o intersectie.
La intersectie virati stanga iar de acolo mergeti pe drum care va cobora usor.
Ajungeti la un dig iar acolo veti vedea doua balti.
Cea din stanga este Lupsanu 2 iar cea din dreapta LUPSANU 3.
NU SE TRECE DIGUL.
Virati dreapta pana in dig si dupa circa 300 de metri ajungeti la cabana paznicilor.
Paulletta
User avatar
adiniculae
Posts: 58
Joined: 12 Mar 2012, 10:40
Location: Bucuresti (nascut in Calarasi)
Contact:

Re: "Cupa APC 21 - Pluta EXPERT" - 2014

Post by adiniculae »

Taxa de 50 de ron trebuie platita inainte? Sau se poate aduce direct pe balta?
S-ar putea sa ajunga si sotia mea pentru a ajuta cu copiii dar inca nu stiu sigur, o sa aflu la inceputul saptamanii viitoare. Intrebarea e daca ajutoarele platesc taxa de 50 ron?

multumesc
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: "Cupa APC 21 - Pluta EXPERT" - 2014

Post by Mihai Vinturache »

O sa stabilim in urmatoarele zile o taxa pentru cei care vor sa participe la actiune fara a concura, avand in vedere aici participarea la consumatie.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: "Cupa APC 21 - Pluta EXPERT" - 2014

Post by Mihai Vinturache »

Informatii sumare de la pescuitul de control:

Balta este aspectuoasa, intregul mal se preteaza pescuitului la undita. A doua jumatate a baltii are malul mai inalt, deci acces mai dificil la apa, dar nu impiedica pescuitul cu undita.
Se prinde peste, nu la foc continuu dar se prinde. In special caras cat pachetul de tigari.
Luni s-au prins si cateva bucati de crap 1-2 kg, cred ca toti s-au prins la lansete/feedere. Crapul pare sa fi intrat la bataie, l-am auzit si l-am vazut sarind peste zi in malul opus. Cred ca sunt putine sperante de prins crap la undita, pentru cine mizeaza pa asta.
Deocamdata carasul pare si el destul de anemic, trasaturile sunt foarte fine chiar si la pluta mica.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
johnny_fia
Posts: 85
Joined: 14 Mar 2010, 11:23

Re: "Cupa APC 21 - Pluta EXPERT" - 2014

Post by johnny_fia »

Salut!

Am vazut ca de la intrarea in stand pana la nadirea grea, sunt alocare 25 min. Este posibil ca aceasta perioada sa fie mai mare? Doar pregatirea nadei dureaza 20-30 min. Mai trebuie sa iti pregatesti sculele, sa sondezi apa, cei care sunt incepatori sigur or sa le ia mai mult, mai ales la copii.
Ce ziceti, se poate ca aceasta perioada sa fie mai mare?

Multumesc
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: "Cupa APC 21 - Pluta EXPERT" - 2014

Post by laloi »

Salut, johnny, nu stiu daca si cum se va modifica perioada respectiva, dar daca imi permiti, iti spun cum procedez eu, sau am de gand sa, reducand la minimum timpul de pregatire pe balta: nada pusa la umectat inainte sa plec de acasa (daca vii in dimineata respectiva), pe balta doar ultimele retusuri, oricum fara timpii necesari de asteptare de absorbtie a apei etc, liniile pregatite tot de acasa, ramanand doar ca din 2-3 aruncari sa potrivesc apa (luat in considerare totusi linii cu plute si carlige diferite, in functie de vant, apetitul pestilor, marimea, dar din cele descrise pana acu carasul tabacher e de baza), deci focus pe un pescuit viteza de carasel, cealalta undita lasata daca o intra vreun mustacios... :)
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: "Cupa APC 21 - Pluta EXPERT" - 2014

Post by cezar »

johnny_fia wrote:Salut!

Am vazut ca de la intrarea in stand pana la nadirea grea, sunt alocare 25 min. Este posibil ca aceasta perioada sa fie mai mare? Doar pregatirea nadei dureaza 20-30 min. Mai trebuie sa iti pregatesti sculele, sa sondezi apa, cei care sunt incepatori sigur or sa le ia mai mult, mai ales la copii.
Ce ziceti, se poate ca aceasta perioada sa fie mai mare?

Multumesc
Cred că programul de la intrarea in stand pana la nadirea grea poate fi prelungit, dar hotararea o ia directorul concursului, dl.Mihai Vinturache.
User avatar
Tony
Posts: 321
Joined: 02 Jun 2013, 18:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: "Cupa APC 21 - Pluta EXPERT" - 2014

Post by Tony »

Mihai Vinturache wrote:Informatii sumare de la pescuitul de control:

Balta este aspectuoasa, intregul mal se preteaza pescuitului la undita. A doua jumatate a baltii are malul mai inalt, deci acces mai dificil la apa, dar nu impiedica pescuitul cu undita.
Se prinde peste, nu la foc continuu dar se prinde. In special caras cat pachetul de tigari.
Luni s-au prins si cateva bucati de crap 1-2 kg, cred ca toti s-au prins la lansete/feedere. Crapul pare sa fi intrat la bataie, l-am auzit si l-am vazut sarind peste zi in malul opus. Cred ca sunt putine sperante de prins crap la undita, pentru cine mizeaza pa asta.
Deocamdata carasul pare si el destul de anemic, trasaturile sunt foarte fine chiar si la pluta mica.
////////

Cat pachetul de tigar ! super- long sau normale ...??????
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu )
0722132992
bedros_a@yahoo.com
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: "Cupa APC 21 - Pluta EXPERT" - 2014

Post by Lorelai »

Scurte, fara filtru.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: "Cupa APC 21 - Pluta EXPERT" - 2014

Post by Ono »

laloi wrote:Salut, johnny, nu stiu daca si cum se va modifica perioada respectiva, dar daca imi permiti, iti spun cum procedez eu, sau am de gand sa, reducand la minimum timpul de pregatire pe balta: nada pusa la umectat inainte sa plec de acasa (daca vii in dimineata respectiva), pe balta doar ultimele retusuri, oricum fara timpii necesari de asteptare de absorbtie a apei etc, liniile pregatite tot de acasa, ramanand doar ca din 2-3 aruncari sa potrivesc apa (luat in considerare totusi linii cu plute si carlige diferite, in functie de vant, apetitul pestilor, marimea, dar din cele descrise pana acu carasul tabacher e de baza), deci focus pe un pescuit viteza de carasel, cealalta undita lasata daca o intra vreun mustacios... :)
Bai, tu chiar dai totul din casa! Lumea se pregatea sa dea dupa monstri si tu spui ca sunt brichetari! Sa vezi ce reclamatii primesti cand s-or trezi cu monstri in loc de brichete minione !!!
Mai e valabila regula cu adusul a doua juvelnice de minim 2,5 metri? :lol:
Post Reply

Return to “CONCURSURI”