Pescuitul in Marea Neagra

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Corect, asa am inteles si eu, iar paragraful asta: (5) Prin excepţie de la prevederile art. 1, speciile marine de peşti, altele decât cele prevăzute la alin. (2) şi (3), sunt permise la pescuit tot timpul anului, cu folosirea uneltelor specifice autorizate; ma face sa inteleg ca se poate pescui tot timpul anului la toate celelalte specii neamintite in ordin, indiferent ca e prohibitie generala in tara, au ba.
Nu?
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by cezar »

Claudiu wrote:Corect, asa am inteles si eu, iar paragraful asta: (5) Prin excepţie de la prevederile art. 1, speciile marine de peşti, altele decât cele prevăzute la alin. (2) şi (3), sunt permise la pescuit tot timpul anului, cu folosirea uneltelor specifice autorizate; ma face sa inteleg ca se poate pescui tot timpul anului la toate celelalte specii neamintite in ordin, indiferent ca e prohibitie generala in tara, au ba.
Nu?
Da, poţi ! :lol:
User avatar
changeme
Posts: 80
Joined: 04 May 2013, 10:45
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by changeme »

Din cate stiu eu, este al doilea an in care se interzice pescuitul guvidelui in perioada 1 mai -30 mai inclusiv. Stau si ma intreb chiar este necesara aceasta masura ?, guvidele nu este o specie pe cale de disparitie cred ca este una dintre cele mai raspandite din marea neagra si nu numai. As fi de acord cu aceasta masura doar daca s-ar aplica pescuitului comercial . Una peste alta anul trecut in prohibitie , se pescuia guvide la greu prin port si nu am vazut nici un control .
Cica practicarea pescuitului recreativ/sportiv pentru anul 2014 se face în baza permisului de pescuit recreativ/sportiv, a chitantei privind plata taxei de autorizare pentru anul 2014 sau a talonului de pensie, dupa caz.
Chitanţele privind plata taxei de autorizare, precum şi taloanele de pensie, însoţite de timbrul fiscal în valoare de 2 lei, se vor viza de către personalul structurilor regionale ale A.N.P.A., sau de către reprezentanţii asociaţiilor de pescari (recreativ/sportiv), legal constituite, aflate în evidenţele A.N.P.A., după caz, cu respectarea reglementărilor în vigoare.
De unde mai exact imi pot procura acest permis ?
O zi proastă de pescuit este mai bună decât o zi bună de lucru!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Dumitrescu Iancu »

changeme wrote:Din cate stiu eu, este al doilea an in care se interzice pescuitul guvidelui in perioada 1 mai -30 mai inclusiv. Stau si ma intreb chiar este necesara aceasta masura ?, guvidele nu este o specie pe cale de disparitie cred ca este una dintre cele mai raspandite din marea neagra si nu numai. As fi de acord cu aceasta masura doar daca s-ar aplica pescuitului comercial . Una peste alta anul trecut in prohibitie , se pescuia guvide la greu prin port si nu am vazut nici un control .
Cica practicarea pescuitului recreativ/sportiv pentru anul 2014 se face în baza permisului de pescuit recreativ/sportiv, a chitantei privind plata taxei de autorizare pentru anul 2014 sau a talonului de pensie, dupa caz.
Chitanţele privind plata taxei de autorizare, precum şi taloanele de pensie, însoţite de timbrul fiscal în valoare de 2 lei, se vor viza de către personalul structurilor regionale ale A.N.P.A., sau de către reprezentanţii asociaţiilor de pescari (recreativ/sportiv), legal constituite, aflate în evidenţele A.N.P.A., după caz, cu respectarea reglementărilor în vigoare.
De unde mai exact imi pot procura acest permis ?
Chiar de la Asociatia Pescar Club 21 Bucuresti, adica de la noi... Anul acesta, ANPA nu eliberat, inca, permise, dar se poate pescui cu chitanta de la asociatia noastra. Iti putem procura si avizul (PG) de la Garda de Coasta Constanta, pentru pescuit recreativ in apele de frontiera. Daca te intereseaza, da un semn sa stabilim cum procedam...
User avatar
changeme
Posts: 80
Joined: 04 May 2013, 10:45
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by changeme »

Mersi pentru ajutor ai PM
O zi proastă de pescuit este mai bună decât o zi bună de lucru!
radu
Posts: 33
Joined: 24 Feb 2013, 12:56
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by radu »

Salut, GEORGE (changeme) !
Pentru a te "pune in regula" cu permisul, iata ce trebuie facut in Constanta:
- mergi la TREZORERIE, linga gara si platesti 30RON , taxa de pescuit;
-mergi la posta si cumperi timbru fiscal de 2ron;
-mergi la sediul ANPA din Constanta, (vezi ca este vis-a-vis de fostul magazin al lui Gica Pescar, peste bulevardul Mamaia), cu copie dupa buletin, copie dupa chitanta de la TREZORERIE ( si cu copie dupa cardul ANPA eliberat in 2013 sau 2014, daca ai asa ceva; daca nu ai, nu conteaza);
-ti se va pune o stampila pe chitanta de la TREZORERIE, chitanta care pe care o vei prezenta organelor de control, pe balta;

Pentru P.G.:
- mergi la Poarta 1, la ghiseul unde se afla subofiterul politiei de frontiera (chiar la intrare);
-acolo te prezinti cu: copie dupa buletin, copie dupa chitanta de la TREZORERIE, copie dupa cardul de la ANPA(daca ai);
-vei completa o cerere tip si impreuna cu copiile de mai sus, le vei depune acolo;
-ti se va elibera pe loc P.G.-ul
P.G.-ul nu costa nimic, s-ar putea sa trebuiasca doar sa cumperi cererea tip de la choscul cu covrigi de alaturi, daca nu au formulare cei de la frontiera

Apropo de guvizi: au inceput sa manince la gauri, in Portul Tomis sau in port, pe exterior. La interior, doar micut de tot.
"Dai, nu dai, vremea taparinei trece...!"
Hoinar7777
Posts: 121
Joined: 26 Mar 2010, 16:02
Location: Bucuresti Berceni

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Hoinar7777 »

Banuiesc ca pentru pescuitul pe litoral de pe uscat,diguri, nu trebuie decit ANPA, si PG-ul este necesar numai pentru pescuitul in apele teritoriale romanesti pina la 6 km de tarm.
Zic bine sau gresesc ? Intreb pentru ca nu stiu.
Multumesc.
baracudastorm
Posts: 23
Joined: 06 Jun 2012, 16:04

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by baracudastorm »

Buna informatie ASA nu mai umblam si noi aiurea
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Hoinar7777 wrote:Banuiesc ca pentru pescuitul pe litoral de pe uscat,diguri, nu trebuie decit ANPA, si PG-ul este necesar numai pentru pescuitul in apele teritoriale romanesti pina la 6 km de tarm.
Zic bine sau gresesc ? Intreb pentru ca nu stiu.
Multumesc.
Nici eu nu stiu, dar nu inteleg la ce bun PG pentru pescuitul de pe tarm/dig?! :roll:
Poate ne lamureste tot dl. Cezar.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by cezar »

Claudiu wrote:
Hoinar7777 wrote:Banuiesc ca pentru pescuitul pe litoral de pe uscat,diguri, nu trebuie decit ANPA, si PG-ul este necesar numai pentru pescuitul in apele teritoriale romanesti pina la 6 km de tarm.
Zic bine sau gresesc ? Intreb pentru ca nu stiu.
Multumesc.
Nici eu nu stiu, dar nu inteleg la ce bun PG pentru pescuitul de pe tarm/dig?! :roll:
Poate ne lamureste tot dl. Cezar.
În interpretarea Poliţiei de Frontieră, chiar trebuie PG şi dacă pescuieşti de pe mal/dig. Eu chiar am fost controlat, acum câţiva ani, pe digul de la Năvodari.

Explicaţia este simplă: trebuie PG pentru că este zonă de frontieră. Chiar dacă frontiera este cu cel mai cumsecade vecin al României (Marea Neagră).
Nu contează că pescuieşti de pe mal sau din barcă. De fapt, nici pe Dunăre, la frontierele cu Serbia, Bulgaria, Ucraina nu contează dacă eşti pe mal sau în barcă. Eşti pe frontieră (atenţie, asta înseamnă şi 12 mile în interior!), Poliţia de Frontieră are dreptul să te întrebe de sănătate.
Aşa-i legea (bună, proastă, asta-i altă treabă)...
Hoinar7777
Posts: 121
Joined: 26 Mar 2010, 16:02
Location: Bucuresti Berceni

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Hoinar7777 »

Dl Cezar va multumesc mult pentru informatii,sint utile multora dintre noi.Acum stau si ma gindesc ca aproape de fiecare data cind am fost la mare in concediu am pescuit,nestiind ca eram pasibil de dosar penal :oops:
Cind vad digurile pline in plin sezon, de pescari aflati in concediu, care pescuiesc din placere sau pentru a le arata copiilor cum se capata microbul si nu stiu ca sint pasibili de dosar penal,si nu se afla pe tot litoralul nici un panou de avertizare in acest sens... :twisted:
Multumesc mult.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by cezar »

Hoinar7777 wrote:Dl Cezar va multumesc mult pentru informatii,sint utile multora dintre noi.Acum stau si ma gindesc ca aproape de fiecare data cind am fost la mare in concediu am pescuit,nestiind ca eram pasibil de dosar penal :oops:
Cind vad digurile pline in plin sezon, de pescari aflati in concediu, care pescuiesc din placere sau pentru a le arata copiilor cum se capata microbul si nu stiu ca sint pasibili de dosar penal,si nu se afla pe tot litoralul nici un panou de avertizare in acest sens... :twisted:
Multumesc mult.
Nu se pune problema de dosar penal, nu ştiu să se fi făcut aşa ceva vreunui pescar cu undiţa, la mare sau la Dunăre.
pe la Dunăre, s-au mai dat sancţiuni contravenţionale (amenzi), dar asta se întâmpla mai ales când şi pescarii se manifestau nepotrivit (insulte, injurii, refuz de prezentare CI, etc)
User avatar
changeme
Posts: 80
Joined: 04 May 2013, 10:45
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by changeme »

Mersi Radu pentru Info .
O zi proastă de pescuit este mai bună decât o zi bună de lucru!
radu
Posts: 33
Joined: 24 Feb 2013, 12:56
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by radu »

Are dreptate d-l CEZAR !
P.G.-ul este obligatoriu pentru a pescui in zonele de frontiera, atat cu barca cat si la pescuitul de pe mal. Este bine sa nu uitati sa intrati in posesia lui, mai ales ca nu se percepe taxa de eliberare.
Te salut, changeme ! Fir intins la toata lumea !
"Dai, nu dai, vremea taparinei trece...!"
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Dl. Cezar are intotdeauna dreptate in ce spune, dar legea e cretina si trebuie schimbata.
Nu vad rostul PG-ului la pescuitul de pe mal in Marea Neagra. Punct.
Hoinar7777
Posts: 121
Joined: 26 Mar 2010, 16:02
Location: Bucuresti Berceni

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Hoinar7777 »

Autoritatile,legiuitorul sau gindit ca poate daca ai o lanseta performanta poti lansa,pescui pina la turci sau chiar pina la Odessa,asta daca nu le ......plantezi :lol: :lol: :lol: Si atunci iti trebuie musai P G. Nu ?
User avatar
changeme
Posts: 80
Joined: 04 May 2013, 10:45
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by changeme »

Nici o miscare?, eu am fost saptamana trecuta la o taparina in port . In 3 ore am prins o singura trita si 2 beri ,stavrid 0. :oops:
Desi este prohibitie la guvide , majoritatea pescarilor din port il pescuiesc .
O zi proastă de pescuit este mai bună decât o zi bună de lucru!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

@changeme:

"Desi este prohibitie la guvide , majoritatea pescarilor din port il pescuiesc ."

Foarte bine! Bravo lor!
Cristi73
Posts: 1
Joined: 29 Apr 2014, 18:41
Location: Deva

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Cristi73 »

Buna ziua
Ma numesc Cristi, sunt din Deva, urmaresc acest topic de mult timp.
In vacanta din august o sa ajung si eu pe litoral, mai precis in Olimp.
Cu aceasta ocazie as vrea sa incerc si eu un pescuit la chefal.
Am vazut ca si locuri bune de pescuit Vadu, Corbu, zona portuara. Va rog sa-mi spuneti daca ar merge la
nord de Olimp in zona 23 August . A pescuit cineva in acea zona ?
Multumesc
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Mihai Vinturache »

Eu am fost la Balcic de 1 Mai si am bagat o portie zdravana de guvide prajit. In piata din localitate se vindeau lazi intregi de guvide, hamsii, chefal, barbun si alte asemenea. Chiar si dorade !??? (pe post de peste proaspat :lol: ). Guvidele si hamsiile i-am vazut descarcandu-le din barci.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”