Clubul Snagov

Moderator: cezar

User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Clubul Snagov

Post by pupu »

Domnilor am si eu o rugaminte ,propunerea acestui eventual regulament sa fie postata aici si nu hai hui caci eu aici citesc .

Numai bine...
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Clubul Snagov

Post by ioanrv »

Eu l-am descarcat in format PDF si pot sa vi-l transmit pe o adresa de mail. Cine are un converter PDF-WORD poate sa-l puna si ca text aici.
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Clubul Snagov

Post by pupu »

Domnule nu vi se pare normal ca propunerea de regulament sa apara aici ? ca doar nu suntem vreo societate secreta.

Numai bine...
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Clubul Snagov

Post by ioanrv »

Dificultatile mele nu sunt de ordin ocult ci de ordin tehnic. Nu stiu cum sa pun un fiser PDF aici. O sa-l rugam pe Bogdan sa afiseze Regulamentul ca si o postare sau sa deschida un topic separat.
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Clubul Snagov

Post by pupu »

Asa ar fi ok ,de abia atunci dupa ceva discuti in direct vom putea trage concluzii fara a jigni pe nimeni.

Numai bine...
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Clubul Snagov

Post by Lorelai »

Iata propunerea de regulament :

REGULAMENT CLUB SNAGOV
Clubul Snagov a fost infiintat pentru amatorii de pescuit pe Lacul Snagov dar si pentru
iubitorii de natura si iesiri in aer liber.
Clubul Snagov este alcatuit numai din membrii pescari ai Asociatiei APC 21. Clubul nu
are statut independent si se subordoneaza direct Asociatiei APC 21.
1. Notiuni generale
a. Fiecare membru are obligatia de avea permis de pescuit si de a fi inscris (toate
taxele platite) la Asociatia APC 21.
b. Cotizatia anuala pentru membrii clubului este de 100 Lei.
c. Cotizatia se va achita integral pana cel tarziu luna Mai a fiecarui an
calendaristic. Exceptional, pentru anul 2013, cotizatia se va achita pana cel
tarziu la data de 15 Decembrie.
d. Membrii care nu au achitat cotizatia in termenul stabilit, vor fi exclusi din club
pana la achitarea integrala.
e. Noii membrii, vor achita cotizatia anuala in momentul inscrierii.
f. Cuantumul cotizatiei va fi folosita strict pentru nevoile clubului si pentru achizitia
logisticii necesare activitatii de pescuit.
g. Cotizatia anuala nu se restituie indiferent de natura plecarii unui membru (renuntare
sau excludere).
h. Orice membru COTIZANT al clubului beneficiaza egal de logistica si acordurile cu
partenerii.
i. Clubul va avea un Administrator ales prin votul membrilor.
j. Achizitia logisticii se poate face la propunerea oricarui membru cu conditia supunerii
la vot si doar daca serveste interesele clubului.
k. Clubul poate primi donatii materiale sau in bani. Acestea vor fi consemnate sub
forma de act de donatie, conform legilor in vigoare.
l. Membrii se vor supune legilor in materie cu privire la navigatia pe ape interioare,
pescuit, etc.
2. Obligatiile membrilor:
a. Pescuitul in sistem de braconaj cu plase, setci, “japca” sau current electic este
strict interzisa sub sanctiunea exluderii immediate si permanente din club.
b. Fiecare membru va avea o legitimatie nominala.
c. Sa aibe un comportament adecvat unui pescar sportiv si sa nu afecteze in nici un fel
imaginea clubului sau Asociatiei APC21.
d. Oricare dintre membri care pescuieste pe Lacul Snagov poate pastra unul sau mai
multi pesti cu conditia ca acesta sa respecte dimensiunile impuse de lege pentru
retinere. Acestea pot fi gasite la sfasitul carnetului de membru pescar sportiv astfel incat
nimeni nu poate spune ca nu cunoaste aceste reguli.
e. Pentru folosinta logisticii, oricare dintre membrii va putea fi insotit de catre persoane
(rude sau prieteni) care nu apartin clubului cu conditia obligativitatii prezentei lui.
f. Fiecare membru are obligatia cunoasterii prezentului regulament.
g. Regulamentul se aplică tuturor membrilor, precum si persoanelor care insotesc
membrii la activitati.
3. Obligatiile Administratorului:
a. Administratorul va fi ales prin vot de catre membrii clubului.
b. Sa organizeze clubul pe structuri ierarhice atunci cand este cazul.
c. Planificarea, convocarea si organizarea intalnirilor cu membrii clubului.
d. Sa serveasca intotdeauna interesele clubului si sa nu afecteze imaginea asociatiei.
e. Administratorul poate fi inlocuit daca nu respecta interesele si obligatiile impuse de
regulamentul clubului, la cererea membrilor sau daca acesta renunta la functie.
f. Administratorul poate exclude din club oricare dintre membrii care au abateri sau
care nu respecta obligatiile impuse de regulament.
4. Sanctiuni:
a. Prezentul regulament va fi respectat de catre toti membrii inclusiv de catre Administrator.
b. Clubul Snagov nu da avertismente.
c. Incalcarea unora dintre obligatiile importante de mai sus conduce automat la excluderea
permanenta din club a celui care a comis abaterea.
d. In cazul excluderii din club a unui membru acestuia nu i se va restitui cotizatia platita in
acel moment.
5. Obligatiile acordului cu Complexul Astoria:
a. Clubul Snagov are in momentul de fata un acord verbal cu Complexul Astoria,
materializat prin darea spre folosinta gratuita a barcilor complexului.
b. Oricare dintre membrii clubului care foloseste una dintre aceste barci are urmatoarele
obligatii:
- Sa pastreze barca in conditiile in care a fost gasita, sa nu rupa sau sa o deterioreze.
- Sa participe activ la intalnirile pentru intretinerea si repararea barcilor ori de cate ori
este convocat.
- Sa pescuiasca numai sportiv si sa respecte legislatia cu privire la retinerea pestilor.
- Sa pastreze curatenia in barca cat si pe ponton si sa nu lase resturi / gunoaie.
- Rezervarea barcilor se face doar in cadrul forumului. In cazul in care sunt mai multi
membri doritori de o iesire in aceasi zi, ordinea rezervarilor va fi cea a inscrierilor.
- Sa raporteze succinct in cadrul forumului la sectiunea dedicata clubului, ori de cate
ori pescuieste pe lacul Snagov. Acest raport va include starea barcilor, rezultatele
partidei de pescuit si daca este cazul atunci cand vede braconieri sau gaseste plase
in apa.
Prezentul regulament poate fi modificat, inlocuit sau amendat doar de catre
Administrator, la cererea unui membru - cu conditia supunerii la vot - si de catre Presedintele
Asociatiei APC21.
Intocmit:
Bogdan Enescu
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Clubul Snagov

Post by pupu »

Eu unul sunt de acord cu aceasta forma a regulamentului care ca orice lucru nu poate fi perfect,acum ar fi normal sa isi spuna parerea toti cei care s-au inscris pe lista ,dar nu la calendele grecesti ci intr-o perioada de bun simt.

Numai bine...
bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Re: Clubul Snagov

Post by bogdanenescu1 »

Cine era activ pe forum ar fi vazut ca era valabil la descarcare 3-4 zile nush cat exact. In fine vad ca Lorelai a rezolvat problema.

Sincer am vrut ca doar cei activi sa-si poata da cu parerea. Asa e cel mai bine.
Nicidecum am fi vreo secta sau club secret. :lol:
Bogdan Enescu
bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Re: Clubul Snagov

Post by bogdanenescu1 »

Si acum haideti sa reparam pontonul ala ca ne facem de ras. De maine vb telefonic. Avem pana acum 150 lei de la IoanRV, BogdanEnescu, Paul. Daca mai e cineva interesat sa vina cu banu si cu umarul. Ca doar nu se repara singur. :D

Ca si o completare, la regulament am adaugat cateva dintre cele comentate in prima faza si anume accesul la o singura barca /membru.............bla bla nu preamulte schimbari. Deci nimic ce nu s-a discutat. Maine o sa-l pun inca o data intr-o varianta care va fi accesibila tuturor.
Mai bine deschid eu un topic nou cu regulamentul ca vaz ca ne aglomeram in datul cu parerea pe rand, unul pe saptamana ca sa nu ne doara capul. :lol:

PS Am vazut acum si noul anunt pentru concurul Total Spinning 2013. Ar trebui sa participam in masa cei din clubul Snagov. :P
Ca suntem de-ai casei.
Seara buna!!
Bogdan Enescu
User avatar
Tony
Posts: 321
Joined: 02 Jun 2013, 18:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clubul Snagov

Post by Tony »

Tony, daca sambata ma sunai pe mine de ex. sau daca te duceai la paznici, sigur gaseai o solutie pentru vasle. In orice caz, baiatul cu salupele din fata, are cheie de la un container si eu il puteam suna sa vina. Dadeai si tu o bere acolo, cum am facut toti pana acum. Imi pare rau, e prea tardiv acum!!
Pentru tine m-as lupta sa ramai in club. Ai fost unul dintre cei mai implicati in activitati. Personal as regreta daca nu te-ai razgandit. Te inteleg ca esti la pensie si ca e greu. Daca gresesc imi cer scuze public. :( ''

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Bogdane....ma faci sa rad ....sambata era de serviciu paznicul care are o barca albastra si o inchiriaza....aveam banii in buzunar sa dau, stai linistit dar mi-a aratat vaslele lui si a spus ca vine varul lui sa dea la peste si ca nu are cheia de la containat si nu imi poate da vasle , i-am spus ca aceea cheie sta la receptie de obicei , s-a dus si cand a venit a spus ca nu este cheia acolo si ca nu stie la cine este ....Eu stiam ca tu este ocupat cu taierea motului si NU avea rost sa te deranjez ..chiar daca aveam vasle nu aveam barca ..fiindca a 3 barca nu avea un furchet.....eu ma gandeam ca daca-mi da vasle il imbarlig sa-mi deschida si lacatul sa iau o barca tot de-a lor dar pe alt cablu....na fost sa fie.....cat despre pensie si chestia postata a fost un raspuns la aluzia fina facuta de " IoanRv "...toti o sa ajungeti la varsta de pensionare mai devreme sau mai tarziu ....va doresc sa fiti ca mine , sa aveti inca vana si sa nu va doara cate ceva ca sa puteti sa va deplasati .....eu inca sunt ok si ma misc ff bine pe doua roti ..cand nu am sa mai pot merge pe ele am sa recunosc cat de batran sunt si hodorogit ... :lol: :lol: :lol:

daca nu intelegi aluzia lui IoanRv, ti-o traduc eu ....in postarile anterioare facute de mine am spus ca de regula vin pe Snagov in cursul saptamanii ca nu este aglomeratie ca pe bulevard...si asa s-a intamplat pana acum ...am calcat aceasta spusa pentru Valibu si am venit sambata ...deci a teria barca era ocupata si era barca care nu avea placa de aluminiu .... IoanRv a ratat aducerea unui prieten sa dea la peste din barca cu mine ....spunandu-mi ulterior ca respectivul avea motor termic si ne descurcam :lol: ..NU ne descurcam ca nu avea prinderea necesara pentru motor...si asa s-a facut aluzia despre pensie ...si pensionari , ca noi astia care vrecam menta putem sa venim si in cursul saptamanii ..sper ca ai inteles .. daca nu ai inteles nu am sa mai postez nimic , am sa-ti spun din viu grai cand ne vom intalni ...
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu )
0722132992
bedros_a@yahoo.com
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Clubul Snagov

Post by ioanrv »

Tony ca sa pun punctul pe "i", verificabil pe forum:
- de fapt il invidiam pe Micutu ca pescuieste in timpul saptamanii, cand a spus ca o sa vina miercuri, postarea nu avea nici o legatura directa cu tine. Dar tu ai simtit altfel...
- am pus de 2 ori intrebarea pe forum, daca cineva mai are loc de o persoana in barca. Ai tacut melc. Acum inteleg ca daca stiai si oferta cu motorul erai interesat...am fi gasit si solutii alternative cum ar fi sa tragem cu un motor 2 barci...dar na, intai trebuie bunavointa si apoi apar beneficiile...nu stiu daca intelegi ce vreau sa spun...

Pana la urma discutiile in contradictoriu ma bucura, unde-i galagie e si viata. :lol:
johnny_fia
Posts: 85
Joined: 14 Mar 2010, 11:23

Re: Clubul Snagov

Post by johnny_fia »

Salut!
Am fost plecat din Bucuresti si abia acum am vazut ca s-a postat si regulamentul. Sunt de accord cu el.
Eu la reparatii nu pot veni decat in weekend, nu imi permite job-ul sa vin in cursul saptamanii.
As dori sa rezerv o barca pentru sambata. Daca sambata se face reparatia pontonului, particip si eu.
Ma gandesc sa ma inscriu si eu la concurs, pana acum sunt 50-50, dar daca fac partida buna sambata si imi aflu raspunsul la anumite intrebari, o sa inclin balanta cat mai mult inspre participare :D
Toate bune
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Clubul Snagov

Post by valic »

Salut Bogdane,

Ai rezolvat ceva cu cardurile ?

Cele bune.

PS. Eu am lipsit in ultimul timp din motive obiective.
Valic
0744 644 368
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Clubul Snagov

Post by cezar »

Pentru Bogdan Enescu

Te rog sa consideri cei 50 lei platiti de Paul ca si cotizatie APC 21 (si care nu au ajuns inca la noi) ca si contributie a mea la cheltuielile legate de reparatii.
Voi depune eu in casierie suma echivalenta. Merci!
bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Re: Clubul Snagov

Post by bogdanenescu1 »

cezar wrote:Pentru Bogdan Enescu

Te rog sa consideri cei 50 lei platiti de Paul ca si cotizatie APC 21 (si care nu au ajuns inca la noi) ca si contributie a mea la cheltuielile legate de reparatii.
Voi depune eu in casierie suma echivalenta. Merci!
Asa se va intampla. Nu am avut cum aduc banii eu fiind din Ploiesti.
Bogdan Enescu
bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Re: Clubul Snagov

Post by bogdanenescu1 »

valic wrote:Salut Bogdane,

Ai rezolvat ceva cu cardurile ?

Cele bune.

PS. Eu am lipsit in ultimul timp din motive obiective.
Cardurile le-am facut impreuna cu valibu. Ca si grafica. Asa a ramas, deoarece am lasat adresa de mail la care pot fi trimise datele, insa nu prea se inghesuie nimeni sa trimita datele pentru a putea fi completate.
Deci nu am mai facut nimic in acest sens. Accesul in complex se poate face fara bani. Mai greu e cu barcile alea de aia ne tot certam pe aici fara rost. :lol:
Bogdan Enescu
charly
Posts: 70
Joined: 30 Oct 2009, 12:39

Re: Clubul Snagov

Post by charly »

Din lipsa de timp liber,cu parere de rau, eu ma retrag din club.
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Clubul Snagov

Post by mikcutu »

...
Clubul poate primi donatii materiale sau in bani. Acestea vor fi consemnate sub
forma de act de donatie, conform legilor in vigoare.
...
Clubul nu are statut juridic separat de cel al asociatiei; deci nu poate primi donatii conform legilor in vigoare.
Ori primeste asociatia si e folosit exclusiv de membrii clubului
Ori clubul isi face statut juridic si intra sub incidenta legilor Romane...
Ori donatiile pentur club nu sunt conform legilor in vigoare.
Za dacs cam from za tracs!
bogdanenescu1
Posts: 255
Joined: 19 Nov 2012, 22:24
Location: Ploiesti

Re: Clubul Snagov

Post by bogdanenescu1 »

Am modificat, ai dreptate. Poate primi donatii prin Asociatia Apc 21..

k. Clubul poate primi donatii materiale sau in bani doar prin Asociatia APC21. Acestea vor fi consemnate sub forma de act de donatie, conform legilor in vigoare si vor fi folosite exclusiv de membrii clubului.
Bogdan Enescu
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Clubul Snagov

Post by ioanrv »

mikcutu wrote: Clubul nu are statut juridic separat de cel al asociatiei; deci nu poate primi donatii conform legilor in vigoare.
Ori primeste asociatia si e folosit exclusiv de membrii clubului
Ori clubul isi face statut juridic si intra sub incidenta legilor Romane...
Ori donatiile pentur club nu sunt conform legilor in vigoare.
Ai dreptate, dar asa mai sunt multe-multe ;) ...Oricum exista donatii in sens restrans (pentru care se elibereaza chitanta catre donator) si donatii in sens larg (asa cum procedam la momentul de fata) la care nu se tine nici un fel de socoteala si reprezinta un bine aruncat in fantana (adica uiti de el).
Sa nu lasam reguleala sa fie mai importanta ca pescuiala :!: :lol: :lol: :lol: Na c-am facut si-o rima :idea: :lol:
Post Reply

Return to “Lacul Snagov”