Se apropie ziua cea mare....

Întrebări, răspunsuri, comentarii

Moderator: Pacapescarul

User avatar
rubliov
Posts: 190
Joined: 06 Nov 2009, 11:59

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by rubliov »

pacat ca-i post...
Valentin Petrovici

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Valentin Petrovici »

Rubli o parte din noi ştim că suntem păcătoşi şi nu ar fi prima dată cînd am cădea în păcate. Nici Dunărea nu ne mai spală păcatele. Aşa că unul în plus .....nu se vede.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by costin stefanescu »

Valentin Petrovici wrote:Rubli o parte din noi ştim că suntem păcătoşi şi nu ar fi prima dată cînd am cădea în păcate. Nici Dunărea nu ne mai spală păcatele. Aşa că unul în plus .....nu se vede.
:lol: :lol: :lol: bravo Vali,ca bine zici!
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by valic »

Costine,

Daca te duci si tu ai putea sa vezi barca-motorul si sa-i faci proba, daca e ok poate o aduci la mal pe undeva, apoi sa stabilim unde o tine APC-ul.

Ce zici ? Cred ca ar putea sa te ajute si Vali P.
Valic
0744 644 368
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by ghinozo »

nea vali ....mataluta ai vazut cotele? ...crezi ca scade in 3 saptamani atat de mult...si inca nu a terminat de venit mare....crd ca o tine asa ceva timp...deja se caca astia pe ei ca " fierbe oala"....apoi ...oare nu e zapacit de atata valtoare...nus...intreb si eu
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Eugen Fetes »

ghinozo wrote:nea vali ....mataluta ai vazut cotele? ...crezi ca scade in 3 saptamani atat de mult...si inca nu a terminat de venit mare....crd ca o tine asa ceva timp...deja se caca astia pe ei ca " fierbe oala"....apoi ...oare nu e zapacit de atata valtoare...nus...intreb si eu

Mariusica, anul trecut pe 25 martie cota la Tulcea era de 329cm. Cand am ajuns noi acolo cota era de 300cm, iar apa pentru a da peste mal mai avea cca 40cm => pentru a fi inundatie pe Sf.Gheorghe cota trebuie sa fie trecuta de 400cm + baltile sunt goale si "sug" in draci. Temperatura apei acum este similara cu cea de acum 1 an adica 3,5 grade.
0745578278
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Miyagi »

Nu ca ar fi probleme din cauza inundatiilor insa variatiile de crestere si faptul ca ii amplifica curentii,o coloreaza sau o murdareste poate cauza esecul. Oricum si eu incerc sa fiu pe Sfantu cu ai mei pentru o saptamana la sfarsitul lunii. Daca e treaba nasoala iau in calcul Cazanele pentru un weekend si daca nu iese nici asa voi vedea pa unde beau primu borsh de Dunare. :D
Valentin Petrovici

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Valentin Petrovici »

Avînd în vedere suprafaţa întinsă a deltei la intrare apa se împrăştie şi nivelul de creştere este mai mic decît pe cele trei braţe. Asta una . În al doilea rînd cine a fost pe Şontea cunoaşte că întodeauna apa este limpede. Apa din Dunăre intră în lacuri şi are loc un proces de decantare avînd în vedere viteza mică de scurgere, apoi apa este şi filtrată de vegetaţia existentă acolo. Pe Şontea apa vine direct din Fortuna. La ieşire de pe lacul Fortuna este lacrimă indiferent de cotele apelor. Acelaşi lucru se întîmplă şi pe Olguţa. Acesta este şi motivul pentru care am ales Şontea. Eu vorbesc în fiecare zi la Mila 23 şi locurile unde puneam corturile pe Şontea încă nu sunt sub apă. Şi sunt destul de joase. Cam astea ar fi despre apă. În ce priveşte peştele şi pescuitul. Nu de mult, noi deltarii eram acuzaţi că mergem acolo şi facem prăpăd, crime , genocid în rîndul peştilor. Dacă cumva ne place să mîncăm un borş de peşte, o saramură, un peşte prăjit la vatră cum se spune, suntem făcuţi criminali, plăsari , sacoşari, angrosişti etc. Eu atunci am intervenit şi am mărturisit că nu de puţine ori am venit fără o coadă de peşte din deltă. Au fost cazuri cînd pentru un borş sau pentru o saramură a trebuit fie să cumpărăm fie să apelăm la troc ( peşte – băutură). Şi acum mă repet. Cine gîndeşte că în momentul cînd spui deltă spui numai peşte şi pescuit se înşală amarnic. Delta înseamnă pentru noi mai mult decît pescuitul în sine. Eu cînd mă gîndesc la deltă imediat am imaginea prietenilor . Am imaginea naturii. Am imaginea cîtorva zile de vis, cu vatra, cu focul, cu gătitul natural, cu trilul păsărilor, cu acel aer inconfundabil în plămîni, cu acel somn de prunc, cu acea poftă de viaţă după o iarnă obositoare. Cam asta înseamnă pentru mine delta. Şi dacă o fi şi – o fi şi vreun peşte este şi mai frumos. Repet însă nu este neapărată nevoie să venim cu peşte acasă. Cam asta ar fi . Însă vă asigur eu că de mîncat vom mînca peşte pe săturate indiferent de situaţie.
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Petru Burian »

Valentin Petrovici wrote:Delta înseamnă pentru noi mai mult decît pescuitul în sine. Eu cînd mă gîndesc la deltă imediat am imaginea prietenilor . Am imaginea naturii. Am imaginea cîtorva zile de vis, cu vatra, cu focul, cu gătitul natural, cu trilul păsărilor, cu acel aer inconfundabil în plămîni, cu acel somn de prunc, cu acea poftă de viaţă după o iarnă obositoare. Cam asta înseamnă pentru mine delta. Şi dacă o fi şi – o fi şi vreun peşte este şi mai frumos. Repet însă nu este neapărată nevoie să venim cu peşte acasă. Cam asta ar fi . Însă vă asigur eu că de mîncat vom mînca peşte pe săturate indiferent de situaţie.
Foarte frumos spus Domn' Petrovici si cu multa intelepciune. Va sustin si va tin pumnii din tot sufletul. Nimic mai frumos decat planificarea, organizarea si'n final realizarea. Restul, inclusiv rezultatele intra la categoria amintiri, patanii, etc. Mergeti inainte cu incredere si curaj :D
Urez succes deplin Expeditiei :!: :!: :!:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by costin stefanescu »

valic wrote:Costine,

Daca te duci si tu ai putea sa vezi barca-motorul si sa-i faci proba, daca e ok poate o aduci la mal pe undeva, apoi sa stabilim unde o tine APC-ul.

Ce zici ? Cred ca ar putea sa te ajute si Vali P.
asa facem Valica,sa-mi dai cheile :lol:
Valentin Petrovici

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Valentin Petrovici »

Costi cheia este la Mila 23 la Vanea.
User avatar
mihai_mura
Posts: 319
Joined: 27 Oct 2009, 11:13
Location: Iaşi, Romania, United Europe
Contact:

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by mihai_mura »

Auuuu ce m-aţi lovit!!!! Abia acu am văzut ce se pregăteşte aici. :( :( :( :(
Din păcate pe 25 am o aniversare in familie şi nu pot să o şterg de acasă :cry: :cry: :cry: :cry:
Dar mai socotesc......
Last edited by mihai_mura on 02 Mar 2010, 15:59, edited 2 times in total.
Image
Mihai Muraraşu
Tel. 0722 70 70 88

mihai_murarasu@yahoo.com
Valentin Petrovici

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Valentin Petrovici »

Cătălin şi Costi vă rog să-mi spuneţi dacă staţi la cort sau la gazdă.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by cezar »

Ma voi gandi la voi, de la mii de kilometri ! :mrgreen:
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Pacapescarul »

Valentin Petrovici wrote:Cătălin şi Costi vă rog să-mi spuneţi dacă staţi la cort sau la gazdă.
Nea Vali, ca sa nu riscam si sa nu caram tot harnasamentul de campanie dupa noi, vom sta la gazda.
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by rebeu »

Hey!!!

V-am pregatit şi solunaru'!

Click aici.

Acu'... pentru cunoscatorii zonei o întrebare: am pus aici ce am identificat a fi canalul Perivolovca. Se încarcă în Google Earth fişieru respectiv.

E bine ce-am figurat acolo? Sau... am luat-o pe... tarla?
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
Valentin Petrovici

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Valentin Petrovici »

rebeu wrote:Hey!!!

V-am pregatit şi solunaru'!

Click aici.

Acu'... pentru cunoscatorii zonei o întrebare: am pus aici ce am identificat a fi canalul Perivolovca. Se încarcă în Google Earth fişieru respectiv.

E bine ce-am figurat acolo? Sau... am luat-o pe... tarla?
Ai indicat foarte bine Canalul Perivolovca dar echipajul nostru merge pe Şontea. Cum ieşi de pe Braţul Sulina în dreptul Gorgovei faci dreapta - stînga - dreapta - stînga apoi intri în Şontea. De unde instalăm noi tabăra pînă la Mila 23 mai sunt cam 5 km. Pe Perivolovca merge echipa lui Eugen Feteş. Mulţumim pentru ajutor.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by costin stefanescu »

Vali,a raspuns Paca,vom sta la gazda 100%,insa acolo doar vom dormi,in rest vom fi cu voi :D !
Valentin Petrovici

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Valentin Petrovici »

Deci iată şi programul:

Bucureştenii plecăm din Bucureşti pe 24 martie la ora 3 dimineaţa. Întîlnirea cu grupul din Iaşi la ora 7 în parcarea de la Sindicate din Tulcea. Eu cu Dan vom pleca spre Nufărul să pregătim şalupa. Dacă totul decurge normal la 9,30 sperăm să plecăm spre Şontea. Restul de cinci persoane vor face ultimele cumpărături din piaţa de la Sindicate din Tulcea iar la 10 vine Ina cu un papuc cu motor de 110 CP pentru a prelua restul grupului. În jurul orei 11 vom face joncţiunea pe Şontea. Vor fi date jos bagajele celor care rămîn la corturi apoi Costin cu Cătălin vor continua drumul cu Ina spre Mila 23 şi se vor caza la Filaret. Eu cu Dan vom veni şi noi la Mila 23 la Vanea pentru a pregăti bărcile. Vom face alimentarea motoarelor cu benzină şi ulei apoi, vom mai face unele cumpărături din Mila 23 şi deplasarea spre tabără. Una din bărci o vor lua Costin cu Cătălin. Cam aşa preconizăm să procedăm în prima zi. Ce urmează nu ştim nici noi.
User avatar
mihai_mura
Posts: 319
Joined: 27 Oct 2009, 11:13
Location: Iaşi, Romania, United Europe
Contact:

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by mihai_mura »

Buna organizare dar ..... aţi uitat de rîmele de la baba Leana :lol: :lol: :lol:
Rău îmi pare ca nu pot fi cu voi ! :cry: :cry: :cry: Poate data urmatoare...
Pana la "ziua cea mare" vă urez in continuare....pregătiri frumoase!!
Image
Mihai Muraraşu
Tel. 0722 70 70 88

mihai_murarasu@yahoo.com
Post Reply

Return to “Discuţii despre pescuit”