Pescuitul in Marea Neagra

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

andyman
Posts: 49
Joined: 22 May 2012, 20:49
Location: Tomis

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andyman »

acuma că tot s`a făcut frumos afară, nu a încercat nimeni să meargă la pescuit?
am văzut că cei de la pescaria de la agigea au prins scrumbie, dar asta cu plasele, în larg, n`or fi ajuns si undeva aproape de mal? digul de nord, sau poate chiar in port, pasarela din Mamaia..
Mai am un singur dor, în liniştea serii, să mă lăsaţi să mor, la marginea mării
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Dumitrescu Iancu »

Ehee, au inceput sa iasa din hibernare si prietenii nostri de la malul marii!!! Bravo!!!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Dumitrescu Iancu wrote:Ehee, au inceput sa iasa din hibernare si prietenii nostri de la malul marii!!! Bravo!!!
Noi, da, dar pestii inca nu. Nici guvide nu se prinde inca...
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Dumitrescu Iancu »

Claudiu wrote:
Dumitrescu Iancu wrote:Ehee, au inceput sa iasa din hibernare si prietenii nostri de la malul marii!!! Bravo!!!
Noi, da, dar pestii inca nu. Nici guvide nu se prinde inca...
Rabdare si... tutun, Claudiu ! :lol: Vine si vremea pestelui! Si nu mai e mult pana atunci! :mrgreen:
andyman
Posts: 49
Joined: 22 May 2012, 20:49
Location: Tomis

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andyman »

prins marți la Agigea, deci se poate, barcă să ai, și puțin noroc
Image
Mai am un singur dor, în liniştea serii, să mă lăsaţi să mor, la marginea mării
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Barca sa ai, plase si mult noroc. :lol:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Acum e perioada cand se aduna sa migreze in dunare, perioada propice pescuitului cu plase, bineinteles, ca n-am auzit vreodata sa dea cineva la lansete dupa scrumbie in luna februarie. Nici nu stiu daca pune botu' la altceva decat la plase in perioada asta. Mai tarziu, prin luna mai, am inteles ca o mai pacalesc pescarii la taparina, in dunare.
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by vladstanescu »

Fratilor.. vad ca nu a mai "cpotizat" nimeni aici cu texte dar va spun ca am pescuit la marea neagra si chefal si guvbizi, hanusi. Mergeam la Vama veche, plecam la 6 dimineata cind abia se crapa de ziua.. si mergeam cam inca o data lungimea pina la plasele pescarilor.. cred ca vre-o 2 km. mult dupa limita epavei.. care acum a disparut. Fara lansete ci doar ciu o rola de guta in mina si cu 3-4 ace, si jos un plumb de 20-30 gr. La prima lansare... puneam cascaval... La a doua.. taiam guvidul pe care il; prindeam.. si tot asa... daca ramineam fara momeala faceam bucati un guvid. rezultatul... pe la 9.30 ne intorceam... cu peste care ajungea la 6 oameni si mai si raminea... .. peste 5 kg de hanusi in doi oameni in 2 ore.. max. asa ca.. anul asta... sint pe lista la mare. ( am mai dat la chefal... in acelasi stil expus aici... dar... ma omoara sa caut rame de mare... in namoale la mangalia )
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Bravo pentru hanusii prinsi, dar la chefal incearca sa schimbi stilul. :)
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by vladstanescu »

Claudiu wrote:Bravo pentru hanusii prinsi, dar la chefal incearca sa schimbi stilul. :)
La chefal este alta poveste. am invvatat-o de la un Brasoveam care an de an venea in acelasi loc la Vama Veche. asa ca .,.. intr-un am am tras cu ochiu.,... si ne-am si imprietenit. asa ca a doua zi... la 50 m de el am venit si eu .. cu o lanseta de 460 ace bune.. tijalunga si rima de mare... de pe la WC-uri am gasit o teava de pvc... ( curata)... si rezultatul a fost .. pescuit de la 16.00 pana pe la 19.00 6 bucati chefal. EL? nimic :-) asa ca am prins-o cu chefalul ... ca la carte de pe mal. inclusiv cu spuma flotanta pe tija acului. :-) POt spune ca e foarte spectaculos mai ales ca e al dracu de nervos chefalul. Astept vara iesirea la mare !!!! )) by the way , ieri vorbeam cu un amic.. care incerca sa ma convinga ca sint idiot ca ma duc cu asa lanseta la mare... ca stie el ca la mare de pe mal nu ai nevoie mai mult de 3 m , si ca cel mai bine se da cu lanseta de feeded !!!!!! ) i-am spus sa se plimbe...
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by vladstanescu »

Claudiu wrote:Bravo pentru hanusii prinsi, dar la chefal incearca sa schimbi stilul. :)
Claudiu tu esti din C-ta??? poate facem ceva pecuiala la chefal cind vine. Guvudul e pentru incepatori :_)
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by vladstanescu »

Claudiu wrote:Bravo pentru hanusii prinsi, dar la chefal incearca sa schimbi stilul. :)
Apropos... mi-a tos spus cineva ca cel mai meserias de prins la mare e Lufarul.... stie cineva cu ce se maninca ?.. la ce se prinde?... cind apare....? pe unde e.. sau daca e?
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

vladstanescu wrote:
Claudiu wrote:Bravo pentru hanusii prinsi, dar la chefal incearca sa schimbi stilul. :)
Apropos... mi-a tos spus cineva ca cel mai meserias de prins la mare e Lufarul.... stie cineva cu ce se maninca ?.. la ce se prinde?... cind apare....? pe unde e.. sau daca e?
Lufarul in adevaratul sens al cuvantului, de la kilogram in sus, este extrem de rar pe la noi, asa ca ne multumim cu cenacopul care este puiul lufarului, 100-300g in general, la tzaparina... Am pus aici niste poze de acum doi ani cu cenacopii prinsi. Pe la sfarsitul verii si in special toamna se mai prinde cateodata, de pe diguri de larg(port C-ta, Agigea) sau din barca.

Cenacopii:

http://www.pescarclub21.ro/forum/viewto ... &start=840
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by vladstanescu »

Claudiu wrote:
vladstanescu wrote:
Claudiu wrote:Bravo pentru hanusii prinsi, dar la chefal incearca sa schimbi stilul. :)
Apropos... mi-a tos spus cineva ca cel mai meserias de prins la mare e Lufarul.... stie cineva cu ce se maninca ?.. la ce se prinde?... cind apare....? pe unde e.. sau daca e?
Lufarul in adevaratul sens al cuvantului, de la kilogram in sus, este extrem de rar pe la noi, asa ca ne multumim cu cenacopul care este puiul lufarului, 100-300g in general, la tzaparina... Am pus aici niste poze de acum doi ani cu cenacopii prinsi. Pe la sfarsitul verii si in special toamna se mai prinde cateodata, de pe diguri de larg(port C-ta, Agigea) sau din barca.

Cenacopii:

http://www.pescarclub21.ro/forum/viewto ... &start=840
Merci de raspunsuri. Nu te intereseaza o lanseta heavi de spin?. O am pusa la vanzare. Rhino Power spin 3.00 m actiune 80 gramne, nanocarbon
Lansetele Rhino la fel ca si Black Cat sint facute de Zebco USA. Sint dedicate pescuitului la somn sau marin. Eu am luat-o din greseala.. indus in oroare de un amic care vroia sa isi vanda marfa. intra acolo la vanzari , ai si catalogul intr-un link.
Pretul oficial pe amazon e 80 UKP...
eu o dau cu 200 ron.

o zi buna, vlad
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

La mare nu prea am ce face cu ea, decat sa dau la guvizi din barca...dar pentru asta am altele mai scurte si mai ieftine. Pentru spinning la mare, adica mai bine zis dat la tzaparina, imi trebuie ceva peste 3m, ideal 4m+... asa ca, sorry. :|
vladstanescu
Posts: 241
Joined: 28 Jan 2014, 14:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by vladstanescu »

Claudiu wrote:La mare nu prea am ce face cu ea, decat sa dau la guvizi din barca...dar pentru asta am altele mai scurte si mai ieftine. Pentru spinning la mare, adica mai bine zis dat la tzaparina, imi trebuie ceva peste 3m, ideal 4m+... asa ca, sorry. :|
stiu... ma gindeam ca poate stii mai bine la ce sa o folosesti... eu nu stiu.. si toti se intreaba acelasi lucru
Pentru mare am o lanseta Trabucco surf de 460 merge ... parfum
trebuie s amai iau una.. poate acum la targul din martie

O seara buna
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

vladstanescu wrote:
Claudiu wrote:La mare nu prea am ce face cu ea, decat sa dau la guvizi din barca...dar pentru asta am altele mai scurte si mai ieftine. Pentru spinning la mare, adica mai bine zis dat la tzaparina, imi trebuie ceva peste 3m, ideal 4m+... asa ca, sorry. :|
stiu... ma gindeam ca poate stii mai bine la ce sa o folosesti... eu nu stiu.. si toti se intreaba acelasi lucru
Pentru mare am o lanseta Trabucco surf de 460 merge ... parfum
trebuie s amai iau una.. poate acum la targul din martie

O seara buna
Ar fi fost nemaipomenita pentru pescuitul lufarului unde se folosesc linguri grele, dar... de unde lufar? :roll:
User avatar
changeme
Posts: 80
Joined: 04 May 2013, 10:45
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by changeme »

Dacă temperatura apei atinge un minim de 9 grade Celsius avem vreo șansă să prindem guvizi ?,acum câțiva ani dadeam cu sărătură când apa era mai rece și aveam rezultate decente . Vă întreb că nu mai am răbdare să stau pe USCAT :)
O zi proastă de pescuit este mai bună decât o zi bună de lucru!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Ar trebui sa miste ceva pe la gauri. Eu am prins in perioada asta la scoica alba sau rama de pamant. Altii cica au rezultate la piept de pui colorat cu sofran, dar nu ma omor cu asa ceva. Trebuie incercat.
User avatar
changeme
Posts: 80
Joined: 04 May 2013, 10:45
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by changeme »

Va doresc un sezon 2014.. cam atat de imbelsugat
O zi proastă de pescuit este mai bună decât o zi bună de lucru!
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”