Pescuitul in Marea Neagra

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

radu
Posts: 33
Joined: 24 Feb 2013, 12:56
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by radu »

Buna ziua !
Azi-dimineata am "prins" o informatie, cum ca s-ar fi prins chefal pe digul de nord la Midia, cred ca la interior, ca afara este hula mare...
O fi pe bune, o fi cioaca ? Ceva-cumva informatii, d-nul Petrica Dascalu (dv. sinteti mai aproape de zona cu pricina) ?
Pe 26, in bazinul portuar (Midia), in dana 6 , se plimba chefalul "la kil" ! Nu avea nimeni(lucratorii portuari) scule, tuturor le curgeau balele si se oficau !
Saptamina trecuta am tot incercat la taparna, in Constanta pe digul de N, dar nu pica nimic. Accidental, bacalea, una-doua la ora... Stavride, nexam !
"Dai, nu dai, vremea taparinei trece...!"
User avatar
ckristinel
Posts: 28
Joined: 08 Sep 2011, 20:19

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by ckristinel »

Salut,am vazut ce ai postat Radu si am dat niste telefoane,este adevarat, este chefal in bazin la Midia,dar nu trage asa cum ar trebui,se ia destul de mare,rar si la distanta destul de mica din ce am inteles,plute colorate si gargarite,sursele sunt sigure si sunt sigur ca exista si mici exagerari( la cantitatea de peste),important este ca a inceput,chiar daca timid,asa ca pe el pe mama lui de chefal,daca are cineva curaj sa scoata rame si din greseala are prea multe sa ma sune si mergem in weekend(ramele contracost,fireste).0723514458
User avatar
changeme
Posts: 80
Joined: 04 May 2013, 10:45
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by changeme »

Salut , am fost sunat de un coleg care lucrează pe un vapor in dana 79 ,cică acum 2-3 ore a prins colegul lui stavrid , e foarte rar dar nu a putut sta mult la peşte .
Dupa ora 16:00 dau o fugă în 79 şi revin cu noutaţi pe seară
O zi proastă de pescuit este mai bună decât o zi bună de lucru!
User avatar
changeme
Posts: 80
Joined: 04 May 2013, 10:45
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by changeme »

in dana 79 nimic dar pe digul de nord la 100 de metri de farul verde erau 10 pescari care prindeau stavrid, i-am vazut cu ochii mei
O zi proastă de pescuit este mai bună decât o zi bună de lucru!
andyman
Posts: 49
Joined: 22 May 2012, 20:49
Location: Tomis

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andyman »

deci a început să intre bagabontul în bazin să înţeleg
Mai am un singur dor, în liniştea serii, să mă lăsaţi să mor, la marginea mării
User avatar
changeme
Posts: 80
Joined: 04 May 2013, 10:45
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by changeme »

da , dar e foarte rar , Am prins aseara 3 stavrizi :)
O zi proastă de pescuit este mai bună decât o zi bună de lucru!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Azi am fost impreuna cu Cristinel pe digul de nord Midia sa incercam chefalul, dar din pacate am plecat cum venisem, pentru ca n-a vrut sa miste nimic. Un singur pescar a prins o bucata mai de dimineata si atat.
Ieri am dat o fuga pana la vecinii bulgari sa vad cum stau cu pescuitul, si ei, la fel ca noi, mai nimic.
Stavrid, nu, chefal, nu. :cry:
Attachments
Fotografie0278 - Copy.jpg
Fotografie0279 - Copy.jpg
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Eugen Fetes »

Claudiu, AMR o luna si 4 zile pana la intalnire :D Deja am aranjat sa iau cu imprumut o paraitoare de 4cp sa ne deplasam pe mare. Vorbim cand se apropie 8 iulie.
0745578278
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Eugen Fetes wrote:Claudiu, AMR o luna si 4 zile pana la intalnire :D Deja am aranjat sa iau cu imprumut o paraitoare de 4cp sa ne deplasam pe mare. Vorbim cand se apropie 8 iulie.
I start counting. :D
andrei1205
Posts: 55
Joined: 15 Jun 2011, 23:30

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andrei1205 »

Eugen Fetes wrote:Claudiu, AMR o luna si 4 zile pana la intalnire :D Deja am aranjat sa iau cu imprumut o paraitoare de 4cp sa ne deplasam pe mare. Vorbim cand se apropie 8 iulie.
:?: cva rezultate, poze cva acolo? cum a fost?
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

andrei1205 wrote:
Eugen Fetes wrote:Claudiu, AMR o luna si 4 zile pana la intalnire :D Deja am aranjat sa iau cu imprumut o paraitoare de 4cp sa ne deplasam pe mare. Vorbim cand se apropie 8 iulie.
:?: cva rezultate, poze cva acolo? cum a fost?
Inca n-a fost, mai e aproape o luna pana la intalnire. :lol:
Uite o poza de azi, dar fara peste, ca n-a vrut sa intre...
Attachments
Fotografie0284 - Copy.jpg
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Eugen Fetes »

A fost excelent. Hanus si strunghil la greu. Cativa stavrizi. Chefalul a fost slabut dar tot mai pacaleam cate 1-2/ partida. Apa excelenta petru scalda dar cu ceva valuri. Daca avea cu cateva grade mai putin era si mai faina, macar ne mai racorea. :lol:
0745578278
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Eugen Fetes »

Ete ca am postat amandoi deodata, simultan si impreuna. Sa-ti fie rusinica! M-ai trezit din somn si asa frumos visam... :lol:
0745578278
andrei1205
Posts: 55
Joined: 15 Jun 2011, 23:30

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andrei1205 »

deh ... ieream obosit dupe iesirea in deltah si nam vaz ca ierea peste o luna si 4 zile de fpt treaba aceea
am atacat la topicul cu cotele dunarii ieri si am pus o scurta minuta a iesirii in decor din weekendul trecut
amu' sper sa ajung si la mare anu astah .... pana una alta am antamat pt conced o deplasare cu familia in grecia
sper sa merg si la pescuit pe acolo
si iear sper sa ramana neshte firimituri si pt marea neagrah
fire intinse fratilor
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

A intrat stavridul in port, cica de cateva zile se prinde binisor! ;)
User avatar
changeme
Posts: 80
Joined: 04 May 2013, 10:45
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by changeme »

Am fost aseară în port în dana 79 și la oil terminal cu 3 prieteni și am prins stavrid , la -5-6 metri de suprafața , încă e rar dar e ceva ,mă duc pe la 11 să scot rame de mare și o tai in dana 78 la chefal . Fire întinse !
O zi proastă de pescuit este mai bună decât o zi bună de lucru!
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Eugen Fetes »

In zona Mangalia, la taliene (nu sunt departe de mal) pe langa stavride maricel, intra si pui de lufar de asemenea maricel si alti pesti frumosi. Informatia o am de la prietenii pescari din Cap Aurora. Ei nu au dat la taparina pentru ca le merge excelent la "guvide" folosind momeala rame negre (Claudiu stie la ce ma refer). In capcane cu tacamuri de pui pe langa rapane intra si d'aia teposi si cu burta mare (parca cocosi de mare sau scorpii... habar nu am) si hanus punctabil.
AMR 3 saptamani.
0745578278
radu
Posts: 33
Joined: 24 Feb 2013, 12:56
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by radu »

Salutare ! Hai sa facem putina lumina in legatura cu orientarea in Portul Constanta. Nu de alta, dar trebuie sa cunoastem cind ne referim la o zona sau alta, pentru ca informatia pe care o dam sa fie cit mai exacta. Nu ma erijez in profesor, dar lucrez in domeniu si am habar de pozitionarea danelor in port. Ma voi referi doar la zona cuprinsa intre danele 77 si 80 ,deoarece multi posteaza informatii din aceste zone. Incepem cu DANA 77: Este dana unde sint acostate salupele A.R.S.V.O.M. (Agentia Romana de Salvare a Vietii Omenesti pe Mare), salupe de cautare/salvare pe mare: CRISTAL, OPAL, SAFIR, RUBIN, TOPAZ. Acestea sint vopsite in culorile portocaliu sau galben. Acasta dana este micuta, practic nefiind dana operativa si se afla la capatul molului. DANA 78: este dana A.R.S.V.O.M., unde se afla acostate remorcherul HERCULES si nava de bunkeraj ISLAND CHALLENGER. Aceasta dana este construita sub forma unei estacade cu 3 pasarele de acces. Urmeaza un golfulet in care sint acostate nave militare, chiar linga farul rosu. DANA 79 este o dana apartinind Oil Terminal. Este deasemeni, o estacada din beton , tot cu 3 pasarele de acces. Pescarii pot accesa doar o pasarela, aceea cu balustrada ruginita( unde balteste apa dupa ce ploua) si unde se afla acostate salupele SATURN, SORANA 3. Atentie, tot dana 79 este si portiunea aceea ingradita si pazita, cu acces restrictionat, unde se afla instalatiile de descarcare titei de la petroliere. Dincolo de perimetrul ingradit al danei 79, incepe DANA 80. Este zona aceea unde taparinam si chefalim pina toamna tirziu stind pe scaunele, umar la umar ,unde se afla bucatile acelea de benzi din cauciuc (bucati de benzi transportoare) pe care ne parcam masinile. Deasemeni, este dana aceea in care ajungem prin noroi, fie ploaie sau nu. Dana 80 se intinde pina la gardul acela unde este depozitat carbunele si minereul, unde incepe dana 81(CONVEX).
Sper ca explicatiile au fost pe intelesul tuturor, pentru a ne ajuta atunci cind vrem sa impartasim o informatie legata de pescuitul in port.
"Dai, nu dai, vremea taparinei trece...!"
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

In dupa-amiaza asta am prins un castravete la vreo 300g, pe plaja faleza nord, imediat dupa ploaie.
Am mai avut o trasatura nefinalizata si apoi pauza lunga.
Ideea e ca a inceput sa umble. ;)
User avatar
changeme
Posts: 80
Joined: 04 May 2013, 10:45
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by changeme »

Radu chiar trebuia să specific neapărat unde anume sunt danele 78, 79 și 80 ? dacă cineva avea vreo nelămurire in privința poziționari acestor dane in port ,cu siguranță detaliam .Și nu am dat informați eronate în privința danelor ! și nu mă interesează dacă dana 79 aparține de oil terminal s-au nu .în 77 nu dau niciodata la pește ,iar in 78 (cea cu Remorcherul Hercules si Island Chalenger ) mă duc strict la Chefal .Oricum îți mulțumim că ne-ai luminat .
Astăzi s-a prins chefal la fixă in dana 79 (unde acostau navele SATURN, SORANA 3 acum nu mai sunt ) pescuiau după pasarelă (cea cu balustrada ruginită) dar nu vă recomand pentru că apa este poluată in aceea zonă .
Noi in 4 ore de stat la pescuit, 4 pescari , în 15 min de activitate ,( între orele 20:30-20:45) am prins jumătate de kilogram de stavrizi .
O zi proastă de pescuit este mai bună decât o zi bună de lucru!
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”