Pescuitul in Marea Neagra

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

radu
Posts: 33
Joined: 24 Feb 2013, 12:56
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by radu »

ImageImage
Uraaaaa ! Am reusit sa atasez pozele de ieri (prin PHOTOBUKET) !
Acesta este canalutul de linga Lacul Corbu, de care vorbeam !
"Dai, nu dai, vremea taparinei trece...!"
User avatar
MoroXp
Posts: 19
Joined: 08 Sep 2012, 11:34
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by MoroXp »

am facut cont pe photobucket.com
am pus o poza cu scrumbia scoasa din mare in cursul zilei de ieri
Image
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by petricadascalu »

ohoooo,da e crescut bine canalul...anu trecut erau 2 placi si mai mult de jumate din a 3-a...uscate
adancimea medie fiind de 1 m, rar de 1,5m...acuma nustiu ce sa zic,vad la prima pescuiala
iar referitor la scrumbiile alea frumoase...am innebunit...vreau si eu... :lol: :lol: :lol:
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
radu
Posts: 33
Joined: 24 Feb 2013, 12:56
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by radu »

Valeuuuuu, colegu' :o :o :o
Ne creezi precipitatii, chiar averse in gura :shock: Zi-ne si noua de unde, cum, cind scrumbioara aia, ca ne ai pe constiinta ! Stii doar, ca aici sintem printre prieteni si nu exista secrete ;) Este pescuita sau cumparata de tine ?
Uite, de exemplu eu, doar ce m-am intors de pe digul de nord, din Portul Constanta. M-am dus hotarit, sa o gasesc pe scrumbia albastra :evil: La locul faptei m-am mai intilnit cu doi pescari care m-au cam luat peste picior cind m-au vazut ca taparinesc cu zor si osinda, intrebindu-ma daca mi-a luat-o calendarul inainte :lol: :lol: :lol: Le-am raspuns asa, superior, ca "ce stiu ei, ca scrumbia a inceput sa cada de ceva timp la taparina, si ca se vor oftica rau cind vor vedea ca au venit nepregatiti" :lol: Dupa ce am facut scurta la mina , inevitabilul s-a produs: am agatat-o irecuperabil si m-am potolit. Nu mai am chef sa va povestesc aici ce panarama naibii era pe cei doi pescari "pusi la punct" mai devreme :lol: :lol: :lol: Am fumat o tigara si mi-am pregatit montura de guvide. Si da-i la guvide....si da-i...si da-i si scoica, da-i si pipota , pina m-am enervat si i-am pus viermusi ! Eu da-i, el ioc, eu da-i, el ioc !Nici macar o trasatura in aproape 2 ore :oops: :oops: :oops: Cam asta a fost incercarea de astazi ! Poate ma invat minte si stau cuminte, acasa, pina aud de la altii ca s-a prins, unde, cind, cum ! Dar nu cred, asa ca voi recidiva cu prima ocazie cind voi avea timp !
V-as posta niste imagini de la "partida" de astazi, doar asa ca sa va ofticati ca n-ati fost acolo, ca sa respirati si voi aer curat , dar am probleme cu PHOTOBUKET-ul si nu le pot incarca deocamdata .
Hai salut ,cuvinte n-am, ca bafta la peste am !
"Dai, nu dai, vremea taparinei trece...!"
User avatar
MoroXp
Posts: 19
Joined: 08 Sep 2012, 11:34
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by MoroXp »

Scrumbia este prinza in mare dar nu de mine. Au adus-o pescarii cu barca (cred ca la plasa) Eu am cumparat de la ei, imi place sa cumpar peste viu, proaspat. Pret: 15 lei kg scrumbia mare, 10 lei kg. scrumbia medie si 7 lei kg. de guvide.
Zargan
Posts: 42
Joined: 21 Jan 2013, 15:46

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Zargan »

Am fost si eu azi pe digul de larg. Aceeasi poveste cu taparina. Si cred ca aceeasi 2 pescari. Nu erau foarte multi pe acolo. Dar a fost frumos. A meritat fiecare banut din aia dati la intrare :))
radu
Posts: 33
Joined: 24 Feb 2013, 12:56
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by radu »

ImageImage
Fac o noua incercare sa "urc pozele" cu canalutul de linga DJ 226 si cu rezultatul pescuielii de pe digul de nord, de ieri, 10 martie...
"Dai, nu dai, vremea taparinei trece...!"
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by petricadascalu »

maine ma duc la canalus sa incerc un caras...se baga cineva?
de fapt sa vad cum e dimineata ca bate vantu din Vest si e fix pe lungu' canalului...
astept pana diseara sa vad daca o sa am companie...
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Ono »

Cum a mers?
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by petricadascalu »

am avut cateva trasaturi anemice dar fara rezultat...apa avea 3 grade...brrrrr
maine il incerc iar...am vb cu un paznic de pe balta alaturata(corbu 2) si mi-a zis ca in toamna au descis stavilaru ce face legatura cu canalusu',sa-l curete...cica a intrat caras frumos acolo...zvon auzit si la cineva cunoscut
ramane de vazut....
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by petricadascalu »

azi ...nimic...nici un tac
apa avea 9 grade,nu prea limpede,am vazut cateva sarituri frumoase dar...prea pasnic
de maine cred ca o sa incerc pe la guvid
ceva vesti din port...la o taparina ceva?...nimic...??
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Petrica, la un guvide mai merge, dar inca nu-i vremea taparinei. Prin luna mai, daca vom mai avea norocul sa ne viziteze stavrizii. :D
MihaiM
Posts: 12
Joined: 07 Feb 2013, 12:18
Location: Constanța

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by MihaiM »

Am fost zilele astea până în Istanbul. Pe podul Galata erau pescari unul lângă altul, ticsiți. Dădeau și la țaparină, prindeau stavrizi, dar micuți, mai mici decât cei care se prind pe la noi. În schimb prindeau ca lumea levrek (mie îmi părea a fi chefal, dar am înțeles că e oleacă diferit). Iar în piața de pește de pe lângă pod era PLIN de toate soiurile de pește, de la hamsii la chefali și labani la ditamai pălămidele și calcanii (calcanul chiar mai scump decât la noi).

Mi-am luat și câteva țaparine de la localnici, abia aștept să le testez pe aici. Hai cu primăvara, să meargă naibii odată de o țaparină!
radu
Posts: 33
Joined: 24 Feb 2013, 12:56
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by radu »

Salutare !
A fost publicat Ordinul de Prohibitie pt. 2013. Sincer, eu nu l-am prea inteles; pina la urma, cind avem voie sa pescuim la mare ? Si inca ceva: de anul acesta se instituie prohibitie la guvide, la mare, in luna Mai ? Parca nu a mai fost asa ceva pina acum..!
Poate ne ajuta cei mai experimentati sa intelegem perioadele de interzicere, sa nu calcam pe bec !
D-nii moderatori CEZAR, CLAUDIU, DUMITRESCU, ne ajutati cu ceva explicatii , asa, sa inteleaga si poporu' mai putin intelectual ?!
Multumesc frumos !
P.S.: Salutare d-nul petricadascalu !Multam' fain pt. informatiile cu canalutul ! Scuze, nu am putut intra pe forum pina acum !
"Dai, nu dai, vremea taparinei trece...!"
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Din ce se vede in ordin, pescuitul nu este prohibit decat la speciile mentionate:
rechin, sturion, mai nou :o guvizi intre 1 si 30 mai, delfin si calcan.
Cum nu prea ne omoram noi pescuind la speciile enumerate (mai putin guvidul), nu vad de ce ne-am ingrijora.
Asadar, celelalte specii nepomenite in ordin sunt victime sigure si ne asteapta nerabdatoare sa le dam la aer. ;) :lol:

(2) In apele Marii Negre se interzic:
a)prin exceptie de la prevederile art. 1 alin. (1), pescuitul specializat al rechinului cu traul, ohane si paragate, precum si capturarea, detinerea si comercializarea acestuia, de la data intrarii in vigoare a prezentului ordin pana la 30 aprilie si in perioada 15 octombrie-30 noiembrie inclusiv;
b)retinerea la bord a femelelor de rechin gestante, pe toata perioada anului;
c)pescuitul sturionilor, tot timpul anului;
d)pescuitul guvizilor, pe o durata de 30 de zile, in perioada 1 mai-30 mai inclusiv;
e)pescuitul delfinilor, tot timpul anului, mentinandu-se obligativitatea raportarii capturilor accidentale de delfini inclusiv din ZEE (zona economica exclusiva).
(3) Pescuitul calcanului se supune dispozitiilor Regulamentului (UE) nr. 1.261/2012 al Consiliului din 20 decembrie 2012 de stabilire, pentru 2013, a posibilitatilor de pescuit pentru anumite resurse halieutice si grupe de resurse halieutice aplicabile in Marea Neagra.
(4) Pentru pescuitul calcanului se folosesc unelte (setci) cu dimensiunea ochiului de plasa egala sau mai mare de 400 mm (2a ≥ 400 mm), iar dimensiunea minima a exemplarelor care vor fi retinute pe timpul pescuitului va fi de cel putin 45 cm (lungime totala).
(5) Prin exceptie de la prevederile art. 1, capturarea rapanei (Rapana venosa) este permisa tot timpul anului; in perioada 8 aprilie-6 iunie inclusiv, capturarea rapanei se poate efectua numai cu folosirea metodelor si echipamentelor selective pentru aceasta specie.
radu
Posts: 33
Joined: 24 Feb 2013, 12:56
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by radu »

Cu respect, d-nul Claudiu !
Adicatelea, putem sa guvidam in voie pina la 1 Mai Muncitoresc, dar si sa taparinam intr-o veselie, cautind pe stavrid, tot timpul, asa, de distractie, fara cont de calendar !? Dar Marea Neagra nu este apa de frontiera ? Asa ca nu ne incurcam cu Ordinul, pe la inceputul lui ?
Multumesc de rabdare si sper sa nu enervez prea tare ..!
Cu stima,al dvs., NEPRICEPUTEANU'
"Dai, nu dai, vremea taparinei trece...!"
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

De guvidarit, putem guvidari fara probleme pana la 1 mai muncitoresc, cu sau fara rezultate exceptionale, insa cu taparinitu' e cam stiuta treaba: canci pana prin luna mai, dar asa este, putem taparini pana ne vine ameteala, ca nu ne interzice nimeni, indiferent de calendar.
Nu-ti bate capul cu apa de frontiera si alte bazaconii de genul ca nu este cazul.
Ai vazut la ce este prohibitie, ca doar scrie negru pe alb. Apai daca asa scrie la capitolul Marea Neagra, aia facem. 8-)
Ramai optimist, ca aici nu se enerveaza nimeni. :lol:
radu
Posts: 33
Joined: 24 Feb 2013, 12:56
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by radu »

Domnul Claudiu, eu ma refer la:
Secţiunea 1
Zone şi perioade de prohibiţie
Art. 1 - (1) Se instituie măsuri de prohibiţie pentru pescuitul în scop comercial, recreativ/sportiv şi familial de al oricăror specii de peşti, crustacee, moluşte şi al altor vieţuitoare acvatice în habitatele piscicole naturale, pe o durată de 60 de zile, în perioada 8 aprilie - 6 iunie inclusiv, şi în apele care constituie frontieră de stat, inclusiv Golful Musura, pe o durată de 45 de zile, în perioada 8 aprilie - 22 mai inclusiv, cu excepţiile prevăzute în prezentul ordin.
De aceea nu stiu: este interzis pescuitul de orice fel in perioada 8 aprilie-22 mai la mare, sau cum ?
"Dai, nu dai, vremea taparinei trece...!"
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Nu, Marea Neagra are interzicerile pe care le-ai citit mai sus.
Ai vazut ce scrie acolo: rechin, calcan, guvid intre 1 si 30 mai, etc... Deci cam asta-i treaba cu Marea Neagra.
Aia cu apele de frontiera e valabila la dunare/delta.
Din punctul meu de vedere, putem pescui linistiti la oricare dintre speciile care nu se regasesc in acel ordin de prohibitie, in orice moment al vietii noastre. :)
radu
Posts: 33
Joined: 24 Feb 2013, 12:56
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by radu »

Saru' mana d-nul Claudiu, pt. clarificari ! Scuze de intirziere, dar abia acum am putut sa postez..!
Deci... nu ne mai trebuie decit un instalator, sa ne instaleze Primavara ca sa ne putem da la guvide ;) ! Deocamdata, vremea tine cu el: furtuni peste furtuni, hula si ploi reci ! Stam la gura sobei si ne ascutim cirligele, ca Rambo inainte de macel... :twisted: Poate ne-om lipi de ceva scoica alba, de recoltat pe plaja, dupa uraganul asta :roll: !
Hai, fire intinse (prin sufragerie, prin curte,etc...) si asteptare usoara :( !
"Dai, nu dai, vremea taparinei trece...!"
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”