Pescuitul in Marea Neagra

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Ia ui' ce spune unu' pe youtube :
"In mediterian sea we simply use a bread ball with 12 hooks inside, or trimble hook with bread around. Actually our mullet is not difficult to catch. "
Vezi, acolo nu e difficult to catch. :x
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by petricadascalu »

deci imi mut echipamentu de crap..(feeder) pe plaja
ma apuc si dau la momitoare,bombe cu paine si alte prostii...m-am ticnit :lol:
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Eugen Fetes »

Si totusi in portul turistic Mangalia, localnicii il toaca la paine in timp ce la rama de mare... canci.
0745578278
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Eugen Fetes wrote:Si totusi in portul turistic Mangalia, localnicii il toaca la paine in timp ce la rama de mare... canci.
Stiu, dar numai in Mangalia. Nu inteleg de ce...
radu
Posts: 33
Joined: 24 Feb 2013, 12:56
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by radu »

Salutare, d-lor Claudiu, petricadascalu si tuturor celor care mai urmaresc subiectul acesta !
Si totusi, in lumea pescuitului nu o data se intilneste prejudecata cum ca, in balta respectiva, baboiul nu a auzit de momeala cutare sau cutare si se prinde doar la nu-stiu-ce specialitate ! In Balcani, in afara de zona noastra, mai precis de zona Constantei, chefalul se prinde la mai multe tipuri de momeala ! Apropo de postarile de mai sus, din Grecia !Apropo de portul turistic Mangalia ! Tocmai de aceea am deschis subiectul; poate, daca se incearca si la alte momeli....! Stiu ca sint pescari care au incercat la piine dar nu au avut rezultate, pe cind in jur, toti ceilalti prindeau la rima de mare.....! Dar, oare, daca ar fi aliniati doar pescari cu piine, atunci cind trece bancul, d-l chefal ar mai face, oare, mofturi ? Se stie ca rima de mare este o delicatesa pentru chefal, tocmai pt. ca si-o poate procura foarte greu. Dar nu se poate ca sa nu muste si la altceva ! Da, ar fi haios sa mergem la peste, intr-o zi, doar cu piine la noi, iar cei din jur sa pescuiasca la rima de mare... :lol: In sfirsit, eu va multumesc tuturor celor care mi-au raspuns pe subiectul acesta, ma bucur ca ne-am mobilizat intelectual si ne-am amintit ca jocul naturii nu este chiar atit de limitat pe cit credem noi si poate gasim (sau regasim) si alte forme, mai simple, mai putin costisitoare, de a ne satisface placerea asta comuna cu care ne-am pricopsit .
"Dai, nu dai, vremea taparinei trece...!"
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by petricadascalu »

Dnu' Radu...cu mare placere,oricand...
de unde sunteti mai exact ,poate ne vedem in ''campu muncii''... :D
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
radu
Posts: 33
Joined: 24 Feb 2013, 12:56
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by radu »

Placerea este de partea mea, D-nul Petrica !
Sint bastinas get-beget si locuiesc in Poarta 6. "Zgirii apa" incepind de primavara, pe digul de N (nu ma pot catara pe stabilopozi, asa ca ma limitez pina la zona unde incep ei, pe interior) la guvizi, la o taparina prin aprilie-mai si spre august-septembrie, pe chefal il caut prin danele 78-79-80 la fixa de 7m dar si la lanseta pe plaja din Mamaia, pe la Ecluza Midia sau Agigea (pe malul sting al C.D.M.N.)... ca tot constanteanul ! Nu prea fac excapade lungi ca nu prea am timp, desi mi-ar placea ! Am mai "scapat" la Dunare, dar din ce in ce mai rar, tot din lipsa de timp (...si nu numai... :cry: ). S-ar putea sa ne fii intilnit chiar, la "locul de munca" si pina acum ;)
petricadascalu wrote:Dnu' Radu...cu mare placere,oricand...
de unde sunteti mai exact ,poate ne vedem in ''campu muncii''... :D
!
"Dai, nu dai, vremea taparinei trece...!"
radu
Posts: 33
Joined: 24 Feb 2013, 12:56
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by radu »

Si iarasi va salut !
Acum, daca tot nu a sosit inca vremea de pescuit la mare ce sa-i faci, stam pe forumuri si ne visam pe diguri si plaje !
Ca tot am acaparat discutiile de doua pagini incoace, sper ca ma mai suportati putin... Ma poate indruma cineva unde pot gasi cirlige cu tija lunga (imi trebuie pt. chefal, v-ati dat seama ;) ), dar cu contre pe tija ? Am gasit ceva, in toamna, la Arrow. Inteapa bine, sint "cioc de vultur" dar sint din acelea tesite si cam groase, iar tija este cam scurta. Daca le atasezi plutitorul devin foarte scurte iar grosimea le face cam greu de folosit la rime subtirele. Si inca ceva: unde pot gasi plumb invelit in plutitor pt. montura de suprafata, la doua plute ? Va multumesc !
"Dai, nu dai, vremea taparinei trece...!"
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Salut.

Carlige am gasit asta vara la unul din magazinele de la Brick, dar cred ca se gasesc mai peste tot, la Gica pescar, etc.
Plumb invelit in pluta nu prea gasesti la magazine, doar la pescarii care si-l confectioneaza singuri, sau cauta la magazinul ala din Tomis 3 de la parterul blocului langa dispensarul TBC. Am un amic care mai "aprovizioneaza" magazinele cu monturi facute de el.
Ca idee, pe strada Teodor Burada, imediat dupa intersectia cu I.C Bratianu spre gara, pe dreapta, este un magazin cu scule pescaresti: plase, plute pentru plase, etc.
Iti poti cumpara plute de plase, le bagi plumbi si iti faci singur monturile.
radu
Posts: 33
Joined: 24 Feb 2013, 12:56
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by radu »

Multumesc, Claudiu ! Asa am sa fac, am sa caut plumbi "buldo" unde mi-ai spus (sau intreaga montura se cheama BULDO ? ). Totusi, cirlige cu tija lunga si cu contre se gasesc cam greu. Eu, anul trecut, numai pe acelea de la Arrow le-am gasit. La Brick nu aveau. Poate anul acesta sint mai aprovizionati !
"Dai, nu dai, vremea taparinei trece...!"
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Buldo e o pluta din plastic care se umple cu apa. Apa joaca rolul plumbului in cazul buldo-ului. E alta socoteala.
Deci plumbi buldo nu exista. :lol:
User avatar
ckristinel
Posts: 28
Joined: 08 Sep 2011, 20:19

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by ckristinel »

Salutare tuturor de pe forum,sa vina timpul frumos,sa vina stavridele si ce-o mai vrea,dar sa vina odata si chefalul, ca imi ploua in gura.Anul asta trebuie sa incercam si la paine,dar sa fim mai multi insi in linie si cred ca de pe pasarela este cel mai indicat, poate asa vrea animalul asta de chefalas dragalas.
Zargan
Posts: 42
Joined: 21 Jan 2013, 15:46

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Zargan »

Exista vreo sansa sa prindem scrumbie in mare in perioada asta? Stie cineva daca e momentul propice? In hala Obor au scrumbie la fiecare stand asa ca ma gandesc ca poate acum e momentul. I-am intrebat unde e prinsa si au zis ca in mare. Recomandari? :)
User avatar
ckristinel
Posts: 28
Joined: 08 Sep 2011, 20:19

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by ckristinel »

Salut,am vorbit cu cineva de la Gura Portitei si din ce zice nenea lipoveanu ,trebuie sa dam la scrumbie,in locurile unde iese dunarea in mare, ceva de genu.
matei1971
Posts: 83
Joined: 26 Oct 2009, 00:15

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by matei1971 »

Acum cativa ani, la Gica Pescar era cineva care confectiona monturi pe loc, la solicitarea clientului!
Am cumparat atunci si o montura de "suprafata" cu plumb invelit in pluta.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

matei1971 wrote:Acum cativa ani, la Gica Pescar era cineva care confectiona monturi pe loc, la solicitarea clientului!
Am cumparat atunci si o montura de "suprafata" cu plumb invelit in pluta.
Pai despre el era vorba cand am scris ca am un amic care aprovizioneaza unele magazine cu monturi facute de el. Jean il cheama, dar nu mai lucreaza la Gica de vreo 2-3 ani.
Am nr lui de tel. daca intereseaza pe cineva.
User avatar
MoroXp
Posts: 19
Joined: 08 Sep 2012, 11:34
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by MoroXp »

Este scrumbie in perioada asta, am fost astazi la pescarie, la ora 10 cand au venit cu barcile la mal, am cumparat si eu cateva kg. Este mare: 15 pesti - 6 kg

Nu pot sa incarc fisiere, primesc aceast mesaj: "Ne pare rău, cota fişierelor ataşate a fost atinsă"
radu
Posts: 33
Joined: 24 Feb 2013, 12:56
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by radu »

Va salut, domnilor !
Asa este ! In Constanta "cam miroase" a scrumbie ! Acum, ca este prinsa la plasa in larg la barca, nu inseamna ca nu trebuie sa incepem sa o cautam si noi, de pe diguri, cu taparinele..! Numai vremea asta se se mai imbuneze, ca la cum a fost astazi, tare mi-e ca ne agatam ochii unii altora din cauza cetii ... :(
In alta ordine de idei, as vrea, daca este de acord d-nul petricadascalu sa-mi dea citeva date despre canalusul acela de linga DJ 226 despre care a postat prin anul 2011: ce mai stiti despre statutul sau, se poate pescui acolo ? Trebuie achitata vreo taxa pe undeva ? Mai are peste ? Eu am fost astazi, in recunoastere acolo si se vedeau urme recente de activitate (pescuit).
Am observat ca poteca aflata pe dig, pe sus, este foarte folosita si sint citeva locasuri de pescuit amenajate recent ( sapaturi, pietre stivuite, cracane) ! Multumesc si....fire intinse !
"Dai, nu dai, vremea taparinei trece...!"
radu
Posts: 33
Joined: 24 Feb 2013, 12:56
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by radu »

Am facut poze canalutului, dar nu stiu cum sa le atasez aici !!!
HELP !
"Dai, nu dai, vremea taparinei trece...!"
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by petricadascalu »

Va salut cu respect !
din ce am auzit anul trecut sau poate nu am auzit bine spre fericirea unora ca noi ce nu ne permitem taxe si supra-taxe pe balti populate,mai dam pe vreo baltoaca din apropiere dupa un carasel, oblet ,ceva....in fine,ne multumim cu ce avem
deci...canalul ala ar fi vorba sa fie luat de ''rig service'',curatat si facut pentru rapitor
deocamdata dam linistiti acolo dupa un carasel,ciortan,cteno....ce-o mai fi ramas....fara vreo taxa,control,ceva de genu
eu sunt pregatit pentru orice,oriunde,oricand...pana la 1 aprilie cand incep munca,,numai ca e vremea asta tare pacatoasa si nu am mai fost nicaieri
in legatura cu pozele...cred ca pe photobuket trebuie facut cont(usor si gratis),atasate pozele acolo si copiat codul imaginii apoi ucat aici...
cred ca nu am bagat si aici ceatzaaa :lol:
cu bine...
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”