Pescuitul in Marea Neagra

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

andyman
Posts: 49
Joined: 22 May 2012, 20:49
Location: Tomis

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andyman »

I'am întrebat pe pescarii de la Vadu dacă se prinde ceva în perioada asta, iar ei mi'au zis că e scrumbie în perioada asta. La fel si Zargan mi'a spus că a văzut scrumbie peste tot în obor.

acuma nu ştiu dacă este doar în larg, sau dacă o merge să ne băgăm pe un dig de nord sau la ecluză la Agigea
Mai am un singur dor, în liniştea serii, să mă lăsaţi să mor, la marginea mării
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by petricadascalu »

Va salut...
pana una ,alta am fost ieri si mi-am luat o galeata mare de scoica alba,am curatat-o acasa si mi-au iesit cateva pachete bune pt. guvizi...din martie o sa intru tare pe el dar o sa incerc si la calcan sau cambula pe digu de sud"navodari" ...pe plaja la corbu"botu lu ivan" sau la eoliana
asa...azi am fost la chituc unde curge ghiolu in mare...am dat la taparina...pe fund nu a vrut dar pe suprafata(in loc de plumb am pus un buldo improvizat cu ce aveam pe la masina si anume un wolsurub in 2 dopuri de vin) am luat 3 scrumbii cam la 20cm /buc si 6 sabite...colegii au luat si biban ,rosioara(nu mult dar mare)
cam asta a fost...vremea da semne sa se incalzeasca ceea ce e bine si ne da sperante...sa vedem
poze am facut o gramada da nu am cu ce le incarca in pc :cry:
fire intinse,sa auzim de bine !!!
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
andrei1205
Posts: 55
Joined: 15 Jun 2011, 23:30

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andrei1205 »

8-)
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by petricadascalu »

mda...azi am gasit ceva rapane,le-am gatit...au iesit super :P
am mai luat si ceva scoica alba,am curatat-o si bagat la frigidder in asteptarea vremii bune...
sa ne auzim cu vesti bune !!! ;)
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
baracudastorm
Posts: 23
Joined: 06 Jun 2012, 16:04

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by baracudastorm »

unde ai gasit scoica alba
radu
Posts: 33
Joined: 24 Feb 2013, 12:56
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by radu »

Va salut voios ! Pe 26, intre14.30-16.00h am "incercat"marea cu o taparina "SABIKI" cu 6 cirlige, in port, pe digul de nord. Mi-au "facut pofta" delfinii care se zbenguiau de zor si care se pare ca urmareau niste giurumuri in rada interioara...!Am sperat ca vad culoarea vreunei scrumbii albastre ! Rezultatul actiunii: zero pesti, dar m-am ales cu un antrenament binevenit dupa iarna asta lunga. A avut cineva rezultate la mare ? Guvidasi, scrumbioare, ceva ?
"Dai, nu dai, vremea taparinei trece...!"
radu
Posts: 33
Joined: 24 Feb 2013, 12:56
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by radu »

radu wrote:Va salut voios ! Pe 26, intre14.30-16.00h am "incercat"marea cu o taparina "SABIKI" cu 6 cirlige, in port, pe digul de nord. Mi-au "facut pofta" delfinii care se zbenguiau de zor si care se pare ca urmareau niste giurumuri in rada interioara...!Am sperat ca vad culoarea vreunei scrumbii albastre ! Rezultatul actiunii: zero pesti, dar m-am ales cu un antrenament binevenit dupa iarna asta lunga. A avut cineva rezultate la mare ? Guvidasi, scrumbioare, ceva ?
Dai, nu dai, vremea taparinei trece!...
"Dai, nu dai, vremea taparinei trece...!"
User avatar
armeanu
Posts: 117
Joined: 13 Jan 2012, 01:36
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by armeanu »

Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu ).
bedros_a@yahoo.com

0722132992
radu
Posts: 33
Joined: 24 Feb 2013, 12:56
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by radu »

Va salut !
Cu deosebit respect, va rog sa ma lamuriti si pe mine asupra unui aspect, care devine uneori tema de contradictii iar alteori chiar de ironii: la pescuitul la varga(fixa) a chefalului se poate folosi ca momeala miezul de piine ? Daca da, cum se modeleaza pentru punerea pe cirlig (am auzit ca ar trebui ca miezul sa se modeleze sub forma de morcov ? Daca este asa, cum trebuie plasat ("morcovul"), cu baza inspre tija cirligului sau invers...? ) Deasemeni, se poate prinde si la rima rosie sau viermusi ? Am auzit de aceste doua variante, plus scoica neagra, proaspata, in afara de varianta momelii consacrate: rima de mare :?: Astept raspuns de la cunoscatori ! Nu am incercat sa prind chefal decit la rima de mare dar pe "balta" auzi vrute si nevrute de la pescari batrini, dar tocmai asta este: chiar ei se contrazic ! A incercat cineva la aceste momeli ? Poate "iesim mai ieftin" la cheltuiala pe rime de mare, caci daca ne bazam pe cautat la lopata.... :x
"Dai, nu dai, vremea taparinei trece...!"
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by cezar »

radu wrote:Va salut !
Cu deosebit respect, va rog sa ma lamuriti si pe mine asupra unui aspect, care devine uneori tema de contradictii iar alteori chiar de ironii: la pescuitul la varga(fixa) a chefalului se poate folosi ca momeala miezul de piine ? Daca da, cum se modeleaza pentru punerea pe cirlig (am auzit ca ar trebui ca miezul sa se modeleze sub forma de morcov ? Daca este asa, cum trebuie plasat ("morcovul"), cu baza inspre tija cirligului sau invers...? ) Deasemeni, se poate prinde si la rima rosie sau viermusi ? Am auzit de aceste doua variante, plus scoica neagra, proaspata, in afara de varianta momelii consacrate: rima de mare :?: Astept raspuns de la cunoscatori ! Nu am incercat sa prind chefal decit la rima de mare dar pe "balta" auzi vrute si nevrute de la pescari batrini, dar tocmai asta este: chiar ei se contrazic ! A incercat cineva la aceste momeli ? Poate "iesim mai ieftin" la cheltuiala pe rime de mare, caci daca ne bazam pe cautat la lopata.... :x
Eu n-am pescuit niciodată la miez de paine şi nici nu am văzut pe cineva să pescuiască cu aşa ceva. Rama de mare şi carne de midie (scoică neagră).
Am văzut însă, cu caţiva ani îm urmă, nişte filme pe Discovery, cu Rex Hunt. Avea nevoie de chefali pentru momeală şi îi prindea la miez de paine albă. Carlig mic, cocoloş de paine cu diametrul de cca 3-4 mm. E drept, că îi prindea într-un bazin portuar, unde mişunau chefalii de 20-25 cm. Cam cum mişună obleţii la noi, cand arunci o mană de mălai.

Dar, în Marea Neagră...sincer, n-am văzut, n-am auzit.
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by PETER »

Image
Image
Image
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
radu
Posts: 33
Joined: 24 Feb 2013, 12:56
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by radu »

Multumesc frumos lui CEZAR si lui PETER pentru raspunsurile prompte, cu toate ca am ramas putin nelamurit: din foto, d-l PETER, nu prea inteleg ce-i cu "rochia de mireasa" din foto nr.4 si 5... :lol: Dar ce spuneti despre rima rosie sau viermusi :ugeek:
"Dai, nu dai, vremea taparinei trece...!"
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by PETER »

Foto 4 este cocolos , iar foto 5 este "floare"
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by petricadascalu »

va salut...in legatura cu postarile de mai sus...ce sa va zic...pestele la noi este mofturos si din ce in ce mai rar(ma ref.la ex. mari)
abia ciuguleste la rama de mare dupa care sapam ca nebunii si ne spetim ca pe santier...ca unde ar fi sa traga la paine sau viermusi,rame...deh,costuri si munci reduse....
am incercat eu la coaja de paine,acum cativa ani ,ca vazusem pe un site la bulgari...fara rezultat(si pe plaja dar si in bazin la fixa)
la rama rosie mi-au stat 2 lansete fara rezultat aproape 6 ore...nici ala micu' nu se baga sa toace(pe plaja)
asa ca...ne multumim cu ce putem si cu ce avem...nu mai zic ca laban nu am mai luat de f. mult timp
de stiut e ca la midie prefiarta am luat bucati mari toamna dupa furtuni...dar si acolo cu mofturi ca trebuia sa schimb momeala des...
ce sa mai...asta e
fire intinse si sperante mari...
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Nici eu n-am prins chefal la paine, ci doar la rama de mare si rare ori la scoica alba.
Am incercat de cateva ori si la rama de pamant si viermusi, fara a avea vreun rezultat.
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by petricadascalu »

doamneeeee....ce mi-au ''stricat'' astia seara
...deci la altii se poate... :roll:
http://www.youtube.com/watch?v=EO6mD8MJ_zQ
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by petricadascalu »

...si inca o metoda...ca ma ia toti dracii acuma :evil: :evil: ca de asta nu stiam... :evil: auzi la ei,cocolos de conserva cu malai
http://www.youtube.com/watch?v=QWpNgxFuVy0
http://www.youtube.com/watch?v=5VUk1wh4hzw
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Calmeaza-te, Petrica. :lol: Nu stii ca acum doua veri se prindea la patratica de mamaliga, dar numai in ghiolu' mic?
Tine si de habitat treaba asta cu momeala...
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by petricadascalu »

fratioare,crede-ma ca turbez...stau ca pe ghimpi
macar sa tina vremea asta sa miste un guvide ceva,tac- pac, bam- bam, ma-ntelegi...
al dreq frig ca nu ne mai lasa...m-am intaratat acu' 2 sapt. la chituc si acuma nu mai am rabdare
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Uite inca o coscarie: http://www.youtube.com/watch?v=Db-7uoeH ... ature=fvwp
dar tot p'acolo, prin alte parti, ca la noi, sa dea dracii daca nu face figuri pana si la rama de mare. Le-o dadeam in toamna pe pasarela la nas si o ocoleau de multe ori... Ce sa mai vorbim de painici si alte nebunii.
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”