Pescuitul in Marea Neagra

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

andyman wrote:Claudiu, fără supărare, eu cred că ţie îţi este greu să accepţi faptul că hamsia pe care ai mâncat'o atâţia ani prăjită prin staţiuni sau la tine acasă este totuna cu anşoa, care de fapt este o hamsie mai procesată, şi normal că nu se compară gustul de hamsie sărată făcută de tine acasă la borcan, cu anşoa făcută după nişte retete tradiţionale din altă ţară.
Andyman, ai fost cel mai aproape de realitate! M-ai citit, nu gluma... :lol:
Se pare ca am pierdut lupta... si dupa indelungi cautari si lecturari, am ajuns la concluzia ca totusi ansoa, anchois, etc, este banala hamsie. :cry:
Asta e...
andyman
Posts: 49
Joined: 22 May 2012, 20:49
Location: Tomis

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andyman »

am găsit un articol care sustine lucrul spus de către nenea de la Institul de cercetări marine :

"Are peştele cel mai bun

Salinitatea se menţine scăzută din cauza volumului mare de apă dulce care este adus de Dunăre, Nistru, Nipru şi Bug. Apoi, precipitaţiile contribuie, la rândul lor, la o salinitate scăzută.
Specialiştii îi spun că e o mare salmastră. Acest lucru face ca peştele din Marea Neagră să aibă un gust mult mai bun decât cel dintr-o mare cu salinitate crescută, a cărei carne este mai uscată."

http://www.ziuaconstanta.ro/rubrici/soc ... 69429.html
Mai am un singur dor, în liniştea serii, să mă lăsaţi să mor, la marginea mării
andrei1205
Posts: 55
Joined: 15 Jun 2011, 23:30

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andrei1205 »

Claudiu wrote:...... si dupa indelungi cautari si lecturari, am ajuns la concluzia ca totusi ansoa, anchois, etc, este banala hamsie. :cry:
Asta e...
:cry:
si io tineam cu hamsia ca ie brand neaos ... cand colo ... tzup si tzisht bisht din tufis sare a reaku ansoa si te face de ras
amu' macar stavridu' sa tina steagu sus sa-i dea dauna totala la macrou
andyman
Posts: 49
Joined: 22 May 2012, 20:49
Location: Tomis

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andyman »

macroul este de fapt o scrumbie. dar nu are rost să intrăm iar in polemici de genul acesta
Mai am un singur dor, în liniştea serii, să mă lăsaţi să mor, la marginea mării
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by costin stefanescu »

o sa a duc de cateva ori pe saptamana la Obor pana gasesc hamsie,cand gasesc incep s-o prepar ca in reteta din filmulet,dupa 2 luni vedem ce iese :roll: , o sa va anunt cand dau startul :) !
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

andyman wrote: dar nu are rost să intrăm iar in polemici de genul acesta
Zici tu asa, dar de multe ori aceste polemici se dovedesc a fi constructive.
Exemplu: daca nu erau aceste "polemici", puteam trai pana la adanci batraneti cu ideea ca ansoa este cu totul alt peste decat simpatica hamsie. :lol:
andrei1205
Posts: 55
Joined: 15 Jun 2011, 23:30

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andrei1205 »

Claudiu wrote:..... puteam trai pana la adanci batraneti cu ideea ca ansoa este cu totul alt peste decat simpatica hamsie. :lol:
iar zargan ar putea trai binemersi crezand ca stavridu' ie macro :twisted:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

andrei1205 wrote:
Claudiu wrote:..... puteam trai pana la adanci batraneti cu ideea ca ansoa este cu totul alt peste decat simpatica hamsie. :lol:
iar zargan ar putea trai binemersi crezand ca stavridu' ie macro :twisted:
Asa crede? Ia sa vada si ochiu' meu.
Numai putin...
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Mda..., baiatu' a spus ca stavridului i se spune si macrou sau, ma rog, in english - mackrel...
Eu unul, nefiind niciun fel de ihtiolog p'aici si pretutindeni, zic ca omu' s-a referit la ce a gasit si el pe net, adica stavrid = horse mackrel si gata, a iesit macrou din toata povestea asta. :lol:
Nu tin sa fiu cu tot dinadinsul rautacios cu baiatul, pentru ca datorita lui stiu astazi ca ansoa este hamsia, numai ca doar cu ce citim pe net sau oriunde, nu ne facem pescari adevarati. Putem fi niste persoane documentate, culte, chiar si cu master, dar nu neaparat si niste buni pescari. Cel putin, in ceea ce priveste pescuitul in Marea Neagra, sigur nu ne ajuta prea mult, aproape spre deloc, lecturarea multimilor de site-uri dedicate, unde gasim o lume abisala fascinanta, dar care lipseste cu desavarsire.
In orice caz, mie, personal, stavridul nu mi se pare deloc ca ar aduce cu macroul. :|
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by cezar »

Claudiu wrote:Mda..., baiatu' a spus ca stavridului i se spune si macrou sau, ma rog, in english - mackrel...
Eu unul, nefiind niciun fel de ihtiolog p'aici si pretutindeni, zic ca omu' s-a referit la ce a gasit si el pe net, adica stavrid = horse mackrel si gata, a iesit macrou din toata povestea asta. :lol:
Nu tin sa fiu cu tot dinadinsul rautacios cu baiatul, pentru ca datorita lui stiu astazi ca ansoa este hamsia, numai ca doar cu ce citim pe net sau oriunde, nu ne facem pescari adevarati. Putem fi niste persoane documentate, culte, chiar si cu master, dar nu neaparat si niste buni pescari. Cel putin, in ceea ce priveste pescuitul in Marea Neagra, sigur nu ne ajuta prea mult, aproape spre deloc, lecturarea multimilor de site-uri dedicate, unde gasim o lume abisala fascinanta, dar care lipseste cu desavarsire.
In orice caz, mie, personal, stavridul nu mi se pare deloc ca ar aduce cu macroul. :|
Claudiule, vorba multă, sărăcia omului. Scoate frate din congelator cate un pachet din fiecare si compară-le, mai întai ca aspect, apoi ca gust ! ;)
User avatar
G_H
Posts: 488
Joined: 07 Apr 2010, 17:59
Location: Bucuresti

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by G_H »

Dar scrumbia?!?, scrumbia nu e si ea un macrou? :roll: :D
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Cezar, ce naiba! Mai glumim si noi. ;)
Cum sa comparam stavridul cu macroul?! :lol:
Adicatalea, tot ce inoata ie la fel? :twisted:
User avatar
G_H
Posts: 488
Joined: 07 Apr 2010, 17:59
Location: Bucuresti

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by G_H »

G_H wrote:Dar scrumbia?!?, scrumbia nu e si ea un macrou? :roll: :D
despre scrumbia albastra nu mai vorbim pentru ca nu a mai fost cam de multisor in vizita la noi....
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

GH, fara sa-mi mai bat capu' cu scrieri internautice, iti spun din start ca scrumbia noastra cea de toate zilele n-are nicio legatura cu scrumbia albastra. Aia albastra e macrou in toata regula ! Ca o fi putin diferita de macrou, ceva de genul: are (h)anus contra naturii, sau ochii mai tulburi, ok, asa o fi, insa n-are treaba cu scrumbia noastra, aaia pe care o punem pe gratar primavara.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Aviz pentru cei ce ma iau prea in serios! Ii rog sa se gandeasca cel putin de doua ori inainte de a o face, pentru ca eu sunt mai glumet, caterincos, una-alta, chestii-socoteli.
Chiar daca scriu ceva ce pare a fi serios, are acolo si ceva mai neserios. ;) :lol:
Treaba voastra, eu v-am spus...
andrei1205
Posts: 55
Joined: 15 Jun 2011, 23:30

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andrei1205 »

a ... ierea sa uit ... am loat acu cateva sapt niste cod de la mega image
o punga ashea cu ceva ce parea gata curatat, semi filetat ... in fine
il arunc in tava ... arata bine, legumele cu putin vin sa te lingi pe deshte nu altah
in schimb peshtele .... sureal de infect ... nimic din ce stiam io ca ie codul
un amic imi zice ca nici merluciul nu mai ie ce stiam noi de pe vremea lu pingilica .... oase multe, pielea insuportabila (la unii pesti i.e scrumbia dupa ce ii arati gratarul parca uiti de tine lingandu-te pe deshte)
una peste alta .... nu recomand
or fi mutanti? nu mar mira sa aflam cva gen http://www.apropo.ro/wow/made-in-china- ... eo-5396760
aprpape ca regretam ca n-am ales fishmac-rurile alea detestabile
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

MoroXp wrote:sambata vreau sa merg la guvide, mi-am cumparat de ieri niste carlige nr.4 dar inca nu sunt hotarat asupra locatiei. A fost cineva la guvide recent sau este inca prea devreme?
Sa ne spui si noua ce ai facut. ;)
Zargan
Posts: 42
Joined: 21 Jan 2013, 15:46

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Zargan »

Cred ca in cazul stavridului-macrou e fix aceeasi discutie ca si in cazul hamsie-ansoa. Daca ai timp Claudiu iti propun sa dai o fuga pana la Brick, au in perioada asta stavrizi din Grecia care cantaresc cam 500g unu. Gateste-i. O sa vezi ca e foarte asemanator cu macroul si ca gust, si ca textura, si ca aspect. Macroul e de multe feluri. Nu e doar un tip de macrou in lumea asta. DAR- atunci cand il prindem noi este in alta faza de dezvoltare si, parerea mea, e de 100 de ori mai gustos. Nu am zis ca e macroul de la piata, am zis doar ca e un tip de macrou.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by costin stefanescu »

de data asta te contrazic,n-are nicio legatura stavridul cu macroul,or fi ei rapitori amandoi,insa si stiuca si salaul sant rapitori dar nu sant de aceeasi 'mama' ;)
andyman
Posts: 49
Joined: 22 May 2012, 20:49
Location: Tomis

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andyman »

costin stefanescu wrote:de data asta te contrazic,n-are nicio legatura stavridul cu macroul,or fi ei rapitori amandoi,insa si stiuca si salaul sant rapitori dar nu sant de aceeasi 'mama' ;)
într'adevăr, stavridul si macroul fac parte din două familii diferite. Stavridul face parte din familia Carangidae, iar macroul face parte din familia Scombridae. Singura asemănare este că sunt peşti marini.
Mai am un singur dor, în liniştea serii, să mă lăsaţi să mor, la marginea mării
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”