Pescuitul in Marea Neagra

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Petru Burian wrote:
Claudiu wrote: va asigur ca le-am mancat pe amandoua, inclusiv Hamsia vanduta pe litoralul nostru.

P.S. Daca criteriul ar fi cat a mancat fiecare, atunci Imparatul Iulian sau Regele Cioaba, ar trebui sa fie membrii ai Academiei Romane :lol: :lol: :lol:
Se pare ca nici dvs. nu prea vreti sa intelegeti. ;)
Nu era vorba de cat am mancat, era vorba de diferenta de gust intre cele doua.
Nu-i problema, stiti ca va respect si nu-mi permit sa sar mai mult de atat calul...
:lol:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Zargan wrote:Mda...stiu... si eu am prins la fel cand am prins la noi. O singura mentiune. Cel mai bine am prins la taparina rosie. Si 2 in acelasi timp. Dar cu siguranta erau multi in zona si d-asta am si avut succes.

O intrebare Claudiu- unde in capul digului de larg ai prins scorpie de mare? Ai scris in alta parte pe forum ca ai prins multi si ai dus doar 2 acasa. Mie unu imi place foarte mult pestele ala si nu stiam ca poti prinde mai multi. Credeam ca e ceva accidental.
Am prins prin iunie 2010, parca, exact in capatul digului de larg din portul Constanta, e acolo un fel de platou din blocuri de beton. Intre gaurile dintre acele blocuri de beton am prins asa ceva. Dadeam la guvid cu bucatele de carne de vita.

Uite si dovada ca acea montura ptr. zargan este destul de utila la pescuitul chefalului, cu mici modificari:
Image
andyman
Posts: 49
Joined: 22 May 2012, 20:49
Location: Tomis

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andyman »

am prins prin toamnă în Portul Tomis când dădeam la guvide următorul peşte, de fapt am prins mulţi băitani d'ăştia, ce este? e galea? are vreo importanţă anume, e bun de ceva?

Image

scuzaţi calitatea pozei
Mai am un singur dor, în liniştea serii, să mă lăsaţi să mor, la marginea mării
User avatar
MoroXp
Posts: 19
Joined: 08 Sep 2012, 11:34
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by MoroXp »

eu cred ca este tot "o forma" de guvide, am prins si eu cativa la digul din eforie.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Cu toate ca imaginea este cam neclara, sunt aproape convins ca-i "cainesc".
S-a discutat despre acesta mai demult, aici:
http://www.pescarclub21.ro/forum/viewto ... 1&start=30
User avatar
MoroXp
Posts: 19
Joined: 08 Sep 2012, 11:34
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by MoroXp »

sambata vreau sa merg la guvide, mi-am cumparat de ieri niste carlige nr.4 dar inca nu sunt hotarat asupra locatiei. A fost cineva la guvide recent sau este inca prea devreme?
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Guvid se prinde tot timpul anului, numai ca iarna, doar in larg cu barca sau la gaurile dintre stabilopozi sau pietre.
Incearca la scoica alba sau piept de pui colorat cu sofran.
andyman
Posts: 49
Joined: 22 May 2012, 20:49
Location: Tomis

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andyman »

am căutat acuma despre galea
Image

exact aşa arăta peştele prins de mine.
Mai am un singur dor, în liniştea serii, să mă lăsaţi să mor, la marginea mării
andyman
Posts: 49
Joined: 22 May 2012, 20:49
Location: Tomis

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andyman »

am mai prins în port pe digul de nord, nişte peşti tare uraţi, fraţii mult mai uraţi ai guvidelui, erau negrii, repet, tare uraţi şi burtoşi, ăia ce mai sunt?
Mai am un singur dor, în liniştea serii, să mă lăsaţi să mor, la marginea mării
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

andyman wrote:am mai prins în port pe digul de nord, nişte peşti tare uraţi, fraţii mult mai uraţi ai guvidelui, erau negrii, repet, tare uraţi şi burtoşi, ăia ce mai sunt?
Inseamna ca aia din poza pe care ai pus-o este galea, iar aia negri, urati tare si burtosi, sigur sunt cainesti. Ai accesat link-ul pe care l-am pus, unde scrie despre cainesti?
andyman
Posts: 49
Joined: 22 May 2012, 20:49
Location: Tomis

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andyman »

da, am citit, dar nu semăna deloc, nu aveau nici un fel de colorit, erau negrii ca tăciunele, i'am prins atât la pui cu şofran cât şi la ţaparină când dădeam la stavrid
Mai am un singur dor, în liniştea serii, să mă lăsaţi să mor, la marginea mării
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Galeaua este un peste foarte gustos, asemanator cu guvidul, insa mult mai gustos.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

andyman wrote:da, am citit, dar nu semăna deloc, nu aveau nici un fel de colorit, erau negrii ca tăciunele, i'am prins atât la pui cu şofran cât şi la ţaparină când dădeam la stavrid
Inseamna ca ai prins guvid negru... Altceva nu-mi explic.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Uite un site care contine extrem de multe specii din marea Neagra, unele chiar disparute de mult din peisaj, dupa parerea mea. Poate gasesti acolo raspuns la intrebarea ta.

http://ecomareaneagra.wordpress.com/eco ... lia/pesti/
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by cezar »

Pastravul de mare (Salmo labrax)

GB. Black Sea trout, E. salmón del Mar Negro, D. Schwarzmeerforelle, RUS. Лосось черноморский, TR. alabalık.
Este intalnit in Marea Neagra din nordul Anatoliei pana in Georgia. Prezent in mod sporadic si de-a lungul litoralului romanesc de primavara pana toamna, de unde intra in Dunare, strabatand distante destul de mari (pana la 700 km). Uneori este intalnit si in baltile din lunca inundabila. Prefera fundul pietros sau nisipos. In general informatiile privind aceasta specie sunt putine, sporadice si controversate.
Datorita bararii cursurilor de apa in scop energetic, dar si poluarii, este aproape de disparitie. Totusi in Turcia s-au dezvoltat tehnologii de cultura a pastravului de mare, cresterea sa facandu-se in viviere flotabile amplasate in apropierea litoralului.
Prin formatul corporal poate fi usor confundat cu pastravul indigen din apele de munte, de care se deosebeste prin numarul mai mare de spini branhiali. Dimensiunile corporale sunt destul de mari, astfel incat poate atinge exceptional o lungime de 1 m si o greutate pana la 25 kg. Obisnuit are o lungime de 20-30 cm si o greutate intre 200-800 g. Corpul este alungit cu botul ascutit si ochii mari.
Are culoarea argintiu-negricioasa cu numeroase puncte negre, rotunde, pe spate. Pe lungimea trupului are pete rosii-portocalii in forma de X. Inotatoarea adipoasa, aflata in spatele dorsalei, are marginea de sus rosiatica.
Se hraneste cu mici crustacei, insecte si pesti.
Incadrare taxonomica: Regnul Animalia, Increngatura Chordata, Subincrengatura Vertebrata, Supraclasa Gnathostomata, Supraclasa Pisces, Clasa Actinopterygii, Ordinul Salmoniformes, Familia Salmonidae, Genul Salmo.

Iata ce am gasit, pe site-ul recomandat de Claudiu. Cred ca se inlatura unele dubii privind pastravul de mare in Marea Neagra
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Mihai Vinturache »

Bravo baieti, frumoasa disputa!

Pana la urma inteleg ca denumirea de ansoa este data unui preparat culinar si nu unui peste, dar ca acest preparat este mai de calitate cand e facut cu hamsie de o anumita provenienta.
Ca intre prosciuto si jamon e o diferenta, desi teoretic sunt acelasi lucru. Dar prosciuto facut din porc italian nu va avea niciodata gustul jamonului negru facut din porc spaniolesc ceea ce nu inseamna ca unul din cei doi "furnizori" nu e porc.
Ceea ce ma incanta insa este sa constat ca oamenii nostri nu-si petrec toata ziua legand ace si finisand plute. Li se mai lipeste si cate o carte de mana, inclusiv celor tineri.
Mai exista speranta!!!
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Sigur, Cezar, acolo mai scrie si de existenta pestelui spada, a nu-mai-stiu cator specii de rechin, s.a.m.d.
Sunt convins ca toate acele specii inca mai exista la noi in mare si mai ales in zona litoralului nostru.
Oricum, un lucru este evident, cel putin pentru mine:
Nu tot ce se gaseste pe internet este si adevarat.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Mihai Vinturache wrote:Bravo baieti, frumoasa disputa!

Pana la urma inteleg ca denumirea de ansoa este data unui preparat culinar si nu unui peste, dar ca acest preparat este mai de calitate cand e facut cu hamsie de o anumita provenienta.
Ca intre prosciuto si jamon e o diferenta, desi teoretic sunt acelasi lucru. Dar prosciuto facut din porc italian nu va avea niciodata gustul jamonului negru facut din porc spaniolesc ceea ce nu inseamna ca unul din cei doi "furnizori" nu e porc.
Ceea ce ma incanta insa este sa constat ca oamenii nostri nu-si petrec toata ziua legand ace si finisand plute. Li se mai lipeste si cate o carte de mana, inclusiv celor tineri.
Mai exista speranta!!!
Asa o fi, d-le Vanturache, ca prea o zici cu foc, insa, mai important, din punctul meu de vedere, este sa nu dai crezare la tot ce citesti, daca sursa nu este oficiala.
Nu a citi este totul. Mai ales in pescuit, nu te ajuta prea mult cititul. Nu de putine ori m-am luat dupa diverse articole de pe net si am constatat mai tarziu ca erau eronate. Informatia oferita mai rau imi facuse decat sa-mi foloseasca.
andyman
Posts: 49
Joined: 22 May 2012, 20:49
Location: Tomis

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andyman »

am văzut un interviu cu domnul Simion Nicolaev, directorul de la Instutul de cercetări marine, care spunea că peştii din Marea Neagră sunt mai gustoşi decât speciile similare din Marea Mediterană. aşa să fie oare?
Mai am un singur dor, în liniştea serii, să mă lăsaţi să mor, la marginea mării
User avatar
G_H
Posts: 488
Joined: 07 Apr 2010, 17:59
Location: Bucuresti

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by G_H »

DESIGUR! :D
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”