Pescuitul in Marea Neagra

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Cezar, iti multumesc mult. ;)
Pentru mine-i lamurita treaba.
Baieti, daca tot mai credeti ca ansoa aia din borcanelele alea scumpe e una si aceeasi cu hamsia ce se gaseste si la noi in mare... ma dezamagiti rau. :lol:
Ce v-am spus eu? Cezar tre' sa stie. :)
andrei1205
Posts: 55
Joined: 15 Jun 2011, 23:30

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andrei1205 »

bine hai ... cateva remarci colosha in cheie/dispozitie "tigarusha de dupa" (servici fireste)

ma petrec deranjant de des ontologii, maieutici, ma bantuie personagii din ce in ce mai calofile ... care este sensul lumii? constiinta conteaza? unde ie granitza la discernamantul necesar ca sa o bagi in seama cnd itz zice sa bei, sau din contra, sa nu bei animalic, da’ orisicat atata cat sa te mai poti trezi dimineatza sa suni la bureau si sa zici ca nu poti veni azi ca te doare o masea/un cot acolo cva?

oare peste 30-40-50 de ani cum vor arata strugurii fara samburi? frigiderul artic va face fotosinteza?
cate straturi va avea hartia hygienica? oare subaru si honda se vor milogi de logan si duster sa nu mai deschida sucursale la yokohama si osaka astfel incat sa mai apuce sa manance si gura lor cva din pieatza japo?

ma intelegeti si pe mine? ma intelege cineva si pe mine cand acu cativa ani, nu multi, m-a loat un amic pe balta la momentu cnd singurele mele repere ihtiologice iereau niste carasi si rosioare prinsi in coliparie pe balta langa ploiesti cu o trestie si un ac de gamalie indoit?... apoi de cnd ma stiu niste stavrizi terfeliti prin mamaliga saptamanal de mama (desi dupa alegatiunile de mai sus mie si frica sa mai zic ca nu iereau delfini sau altcva) ... apoi vizitele pe la supermarketuri ... ce desfatareh ... zic si io ca scacap de servici si de pasaret si ma fufilez si io cu amicu a carui de viza este „suna-ma oricand ai nevoie ... cnd iesti cu mine ie ca si cum ai fi singur” ... si cnd credeam ca scacap ... harshhht ... mucles ... al doilea job, dorothy cade'n cap, sefu’ urla iear, task-urile revin .... copiii au temperatura ... nici berea nu mai ie ashea de rece

ochiometric si dezinteresata stiam si io din farfurie ca stavridu' o coafeaza pe mediana exterioara cu niste chestii asha specifice si nu arata ca macrou ala care se uita cu uochii aia din chiuveta la mine si ma face sa ma simt vinovat ... totul ie relativ, zarganu stie mai bine .... pe mine nu ma inerveaza deloc .... ba chiear ii sunt dator .... ca atata timp cat io imi fac concediu zilnic p’acilea stiu ca lui ii datoram linistea si bunastarea ... sta iel pe baricade si creste pib-ul si face laseru’ ala cu care daca dau rusii bomba le-o retezam de nu se vad .... care nici americanii nu are

bref: ma citez ... „dupa ureche” a se citi si „intr-o ureche”.... ca aia nui ailalta, ca hamsia nu miroase a galosi si somonu nu-i cuscrurucucu cu rica raducanu? nu va sunt clare semnele de circulatie?

speram io ca orice vizita si orice minut petrecut aici ie ca „vacanta de vara” sau macar „week-endu ala pe care am sudat joia de luni” .... nu transformatati aceasta oaza de libertate in al doilea job, in privirea aceea a nefastei „trebuie sa vorbim”, „cand mi-ai adus ultima oara flori?”, „ai pe altcineva”, „nu mai da ... nu mai da ... nu mai da la operatie....”

fiti inchipuitzi, transfigurati, pasionati, fascinatzi, incompetenti ... si mai ales bungheala la claudiu => „nu va mai luati prea mult in serios”

stiu ca am gresit ... zarganule ... ai dreptate ... am facut pe desteptu' si mea culpa caci grav ie ca nici nu prea am cu ce si de ce ... dar tu te-ai gandit ca poate ar fi timpul sa te apuci de vanatoare?
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by cezar »

Claudiu wrote:Cezar, iti multumesc mult. ;)
Pentru mine-i lamurita treaba.
Baieti, daca tot mai credeti ca ansoa aia din borcanelele alea scumpe e una si aceeasi cu hamsia ce se gaseste si la noi in mare... ma dezamagiti rau. :lol:
Ce v-am spus eu? Cezar tre' sa stie. :)
Mai exact, am avut pe cine să întreb. Mi-am adus aminte de amicul Celestin (ne-am împrietenit în tinereţe, pe terenul de rugby), i-am găsit printr-o minune numărul de mobil (nu mai vorbisem de vreo 5-6 ani), l-am sunat, a răspuns, după "Bonjour, ca va ?", l-am intrebat despre anchoa.
Reactia : "putain, t'es dingue,meteque", adica "drace, ai innebunit, golane?". Ma rog, i-am explicat dilema...restul, l-am povestit ! :lol: :lol: :lol:
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by costin stefanescu »

Cezare,eu tot o fac,n-are cum sa iasa naspa,o fac si pt curiozitatea mea personala,recunosc ca daca nu era Claudiu asa "hotarat" :lol: ,nu ma baga,prea mare complicatia,ramanaeam la borcanelele de 10 lei 50gr :evil: :lol:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Costine, ca sa mananci adevarata ansoa, tot la borcanelele de 10 lei/50g vei apela. :twisted:
Sa lasam bazaconiile, pentru copii, zic. Ale lor sa fie toate. :lol:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Am mai spus, daca bacaliarul face parte din familia codului sau rizeafca din cea a scrumbiei, nu putem spune ca sunt una si aceeasi cu acestea.
Oricum, Cezar m-a lamurit pe deplin, confirmandu-mi ceea ce credeam de la bun inceput, asa ca, vise placute si spor la lectura, dragi copii. ;)
andrei1205
Posts: 55
Joined: 15 Jun 2011, 23:30

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andrei1205 »

ma complexati mah dragilor .... bine ... nici nu trebe f mult pt astah
pai daca omu' de la magreb ie tuciuriu ca sardina de la marseille si ala de la mozambique ie negru ca noaptea trecuta si suedejii aia de la saab ie blonzi cum se chiama?
a ... ca unuia nu-i prea prieshte sorinel si face pistrui, ca altu ie prieten cu sorinel si-l doare'n basca de ultraviolente si alea alea .... da' tot uoameni sunt nu? bine ... prin papua si polinezia cu putina sare rezolvi orice si toti au gust de facocer asta-i alles klar ... cam asa vine si cu hamsia aia nu?
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

andrei1205 wrote:ma complexati mah dragilor .... bine ... nici nu trebe f mult pt astah
pai daca omu' de la magreb ie tuciuriu ca sardina de la marseille si ala de la mozambique ie negru ca noaptea trecuta si suedejii aia de la saab ie blonzi cum se chiama?
a ... ca unuia nu-i prea prieshte sorinel si face pistrui, ca altu ie prieten cu sorinel si-l doare'n basca de ultraviolente si alea alea .... da' tot uoameni sunt nu? bine ... prin papua si polinezia cu putina sare rezolvi orice si toti au gust de facocer asta-i alles klar ... cam asa vine si cu hamsia aia nu?
Da, frate, cam asa e ! :lol:
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by cezar »

costin stefanescu wrote:Cezare,eu tot o fac,n-are cum sa iasa naspa,o fac si pt curiozitatea mea personala,recunosc ca daca nu era Claudiu asa "hotarat" :lol: ,nu ma baga,prea mare complicatia,ramanaeam la borcanelele de 10 lei 50gr :evil: :lol:
Poate să iasă chiar foarte bună, poate chiar mai interesantă decat fileul de anchoa. Dar, nu va fi, in mod sigur, file de anchoa. Aici e vorba de gust, miros, consistenta a fileurilor, chiar aspect şi culoare, etc
A făcut şi nevastă-mea, acum caţiva ani, o marinata de pmm (peste marin marunt), de am halit-o de n-aveam aer, mi s-a aplecat, a trebuit să mă tragă pe maini. :lol:
User avatar
G_H
Posts: 488
Joined: 07 Apr 2010, 17:59
Location: Bucuresti

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by G_H »

Multumim frumos Cezar! :D
Multumim frumos Claudiu! :D ca nu ai lasat treaba nelamurita...
Multumim si celorlalti participanti la discutii. :D, raman la parerea ca acest topic este o incantare... ;)
Totusi..., nu ca as fi Gica contra..., dar cele mai bune anchoa mancate de mine raman hamsiile de la GP de acum 30 de ani...Nu mai vorbesc de rizeafca afumata... :roll:
Sa fie oare de vina dorinta de a avea catusi de putin dreptate..., sau farmecul salbatic de atunci al locului..., sau mai degraba amintirea colegelor mele de excursie imbracate in rochite diafane care lasau la trecerea prin apa dare fosforescente precum cozile cometelor, de ramaneau si calcanii cu gurile cascate...
In final (de postare, nu protestati!) sa-i dam Cezar-ului ce este al Cezarului: interventii intotdeauna atent documentate si generos explicate... :D
scristian86
Posts: 10
Joined: 22 Jan 2013, 01:17

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by scristian86 »

Salutare

@apropos de hamsie/sardina/"oblet": se prinde si asta la taparina ?

M-am uitat stupefiat la filmuletul de pe youtube cu aceia de la Sf. Gheorghe.. frumos la popper :) dar sigur nu e de la noi .......... am stat si am investigat; daca va uitati cu atentie la filmele incarcate de acelasi utilizator va dati seama ca e undeva pe langa golful mexic, undeva peste ocean, in SUA :) deci o fi vreun "saint george".... sweet dreams :mrgreen:

Cat despre speciile de pesti de la noi, nu pot sa-i contrazic pe acei pescari experimentati de pe acest forum care insista ca unii dintre noi (inclusiv eu) visam la diverse fantezii la pescuit, insa anul acesta avand mai mult timp liber pentru aventuri o sa incerc sa fac un fel de mission impossible sa colind o mica parte din litoralul romanesc si bulgaresc in cautarea unor pesti *teoretic inexistenti la noi si sper sa beneficiez si de putin noroc :)
Am inceput "aprovizionarea" de pe acum impreuna cu documentarea si strategia aferenta pentru prinderea a diverse specii care "teoretic" nu prea exista pe la noi.
Am gasit aici ( http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_fi ... _Black_Sea ) o lista detaliata de specii impreuna cu arealul de raspandire + daca specia e sau nu pe cale de disparitie/protejata. Pe mine ma intereseaza mai mult un pescuit sportiv, doar aventura, sportul si pescuitul in sine, nu ma intereseaza umplerea congelatorului...
Am filtrat in excel cam tot ce e pe Romania si marcat cu LC (least concern - denotativ - adica pesti care se pot pescui) si am identificat/gasit interesante urmatoarele specii care ar mai putea fi si pe la noi:
- Salmo labrax
- Dicentrarchus labrax
- Sarda sarda
- Platichthys flesus
+
- Diverse specii chefal
- Lufar
- Randunica de mare
- Rechin

Am rugamintea la toti cei care au ceva timp si sunt interesati sa consulte lista si daca ar putea sa-mi spuna daca mai sunt si alti pesti marcati cu "not evaluated"/neevaluati (sau orice alti pesti) ce cresc mai maricei si au auzit de acesti pesti macar la bunici sa imi dea un raspuns.

Pot sa zic ca pt un om cu posibilitati normale e o investitie destul de mare cand e vorba de timp si bani.
Sunt curios daca mai e cineva interesat macar din punctul de vedere al aventurii dar nu exclud si posibilitatea in care ne alaturam mai multi.
O sa fac un blog cu video si poze + povesti pentru toata aventura asta care se va intinde ceva mai mult timp.
Mai e cineva interesat de nebunia mea ? Vreo parere constructiva ?
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by arlan »

citez
"Sare Kosher/cat sa acoperi
Otet de vin alb /cat sa acoperi
Cimbru , Rozmarin /proaspat tocat
Lamaie / 2 linguri
Usturoi / 3 catei /tocat marunt
Patrunjel(/ 3/4 din o legatura de patrunjel
O Ceapa rosie medie / tocata julien
Ulei de masline extravirgin /cat sa acoperi

*Peste cu pielita in jos , torni sarea amestecata cu rozmarin si cimbru si dai la frigider invelit in staniol 24H( eu tin 48 h)
*Separi pestele de mix , pui otetu , invelesti si dai 24(eu tin tot 48H)
*Scurgi pestele de otet , il pui la loc in bol si pui peste el : ceapa , lamaie , usturoi , patrunjel ulei si amesteci bine .
*Dai la frigider invelit in folie plastic cel putin 12H sa se patrunda bine aromele si ai terminat

Faci o salata din :rucola , salata verde , crutoane ,branza de capra maruntita , ansoa , sfecla fiarta . mai faci si un dresing din :frunze de busuioc , usturoi ,otet balsamic si parmezan le bagi in un blender pana se transforma in o pasta , adaugi ulei de masline , sare si piper dupa gust. O sa mananci de o sa te lingi pe degete :naughty:

Pofta buna"
TGK
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
Zargan
Posts: 42
Joined: 21 Jan 2013, 15:46

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Zargan »

Image


Deci e acelasi peste doar ca in alta faza de crestere...e putin mai gras. Sunt sigur ca daca il sunam pe Mario din Sicilia o sa zica ca ansoa adevarata se face acolo, se prinde acolo, la fel si cu Julio din Sevilla sau cu Agostinho din Algarve. Oricum o discutie foarte interesanta :)

Andrei- imi cer scuze- sunt un idiot. Esti cel mai destept om de pe forum. Acum inteleg ca de fapt spiritul tau anticalofil nu iti permite sa scrii corect in limba romana dar inauntru tau se ascunde un savant.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Zargan wrote:Salutare!

Sunt oarecum novice in pescuit, dar am creat o obsesie pentru pescuitul la mare. Obsesia asta m-a facut sa cercetez ca si voi filmulete pe youtube de la ucrainieni, turci, bulgari. Am fost la Varna acum 2 ani si am ramas uimit de cat zargan scoteau oamenii aia acolo. Fiecare pescar avea 15 20 25 de zargani, prinsi la o montura speciala pentru zargan, ceva ce nu am vazut in Romania. Am intrebat pescarii pe care i-am intalnit la peste despre aceasta montura dar nimeni nu stie de ea. Am intrebat si la magazinele de specialitate - acelasi raspuns.
Montura bulgarilor pentru zargan era ca asta?
Daca-i asta, atunci e de bine. Inseamna ca nu m-a pacalit vanzatorul bulgar cand mi-a recomandat-o pentru a prinde zargan. Era prin iulie 2010 si cred ca nu era inca timpul lui, ca rezultate n-am avut.
Image
Image
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Petru Burian »

Claudiu wrote:Am mai spus, daca bacaliarul face parte din familia codului sau rizeafca din cea a scrumbiei, nu putem spune ca sunt una si aceeasi cu acestea.
Oricum, Cezar m-a lamurit pe deplin, confirmandu-mi ceea ce credeam de la bun inceput, asa ca, vise placute si spor la lectura, dragi copii. ;)
Dom’Claudiu
Ori nu puteti :( ori nu vreti :shock: sa intelegeti diferenta dintre o specie de peste si un produs alimentar.
Cele postate de mine despre Anşoa - Hamsie (Engraulis encrasicholus) ca specie piscicola, se adreseaza si celor care vor sa stie si altceva in afara de speciile de pesti efectiv pescuite (de unii), sau gustul acestora :D
Daca dvs. vreti, cu tot dinadinsul, sa deosebiti speciile de pesti dupa Gust (conservati sau nu) sau DEX, sunteti liber sa o faceti :lol:
Asta nu inseamna ca puteti contrazice taxonomia (ramura a stiintelor biologice) fundamentata de Carl Linnaeus in 1758 si valabila pâna azi, prin munca generatiilor succesive de taxonomisti.
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
Zargan
Posts: 42
Joined: 21 Jan 2013, 15:46

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Zargan »

Claudiu wrote:
Zargan wrote:Salutare!

Sunt oarecum novice in pescuit, dar am creat o obsesie pentru pescuitul la mare. Obsesia asta m-a facut sa cercetez ca si voi filmulete pe youtube de la ucrainieni, turci, bulgari. Am fost la Varna acum 2 ani si am ramas uimit de cat zargan scoteau oamenii aia acolo. Fiecare pescar avea 15 20 25 de zargani, prinsi la o montura speciala pentru zargan, ceva ce nu am vazut in Romania. Am intrebat pescarii pe care i-am intalnit la peste despre aceasta montura dar nimeni nu stie de ea. Am intrebat si la magazinele de specialitate - acelasi raspuns.
Montura bulgarilor pentru zargan era ca asta?
Daca-i asta, atunci e de bine. Inseamna ca nu m-a pacalit vanzatorul bulgar cand mi-a recomandat-o pentru a prinde zargan. Era prin iulie 2010 si cred ca nu era inca timpul lui, ca rezultate n-am avut.
Image
Image
Da Claudiu. Fix asta este montura. In carlig puneau rama, care atunci am crezut ca e rama rosie de pamant pentru ca toti o tineau in ziare cu pamant dar am aflat intre timp ca asa isi tin ramele de mare bulgarii. Eu am fost in Septembrie si de pe "digul de larg" de la intrarea in portul Varna se prindea exclusiv zargan. Fiecare pescar avea 15 20 de "sageti" in sacosa. Am fost si anul trecut in iunie in acelasi loc si nu se prindea mai nimic in afara de stavrid si buzati. Foarte multi buzati (ii aruncau). Am facut si scufundari si am vazut niste crabi imensi, ceva ce cu siguranta nu exista la noi.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Nu sunt ihtiolog ca dvs. domnule Burian, eu ma iau dupa ureche sau dupa gust, uneori. Va rog sa ma iertati... Ce sa fac si eu, daca am mancat hamsii la viata mea, aproape sa-mi plesneasca matzu' si nici una, a dreaq, n-avea gustul acestei extra disputate anchoa.
Pan' la urma, ce vreti sa inteleg, ca ori anchoa, ori hamsia de Marea Neagra e acelasi peste?
Daca-i asa, aveti dreptate, nu vreau sa inteleg. Imi cer scuze, dar am impresia ca de multe ori vorbiti doar din carti si prea putin din experienta.
N-ar fi rau sa dati o fuga pana la supermarket si sa luati un borcanel de anchoa si inca unul de hamsie marinata sau cum o gasiti. Poate asa va veti da seama ca vorbim de pesti diferiti.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Zargan wrote:
Da Claudiu. Fix asta este montura. In carlig puneau rama, care atunci am crezut ca e rama rosie de pamant pentru ca toti o tineau in ziare cu pamant dar am aflat intre timp ca asa isi tin ramele de mare bulgarii. Eu am fost in Septembrie si de pe "digul de larg" de la intrarea in portul Varna se prindea exclusiv zargan. Fiecare pescar avea 15 20 de "sageti" in sacosa. Am fost si anul trecut in iunie in acelasi loc si nu se prindea mai nimic in afara de stavrid si buzati. Foarte multi buzati (ii aruncau). Am facut si scufundari si am vazut niste crabi imensi, ceva ce cu siguranta nu exista la noi.
Mda.
Asta e montura lor pentru zargan, dar sa stii ca la noi nu prea are efect. Am tot incercat-o si pe la noi, insa fara vreun rezultat. Pan' la urma am folosit-o pe post de buldo la chefal. :lol:
La noi, daca e zargan in zona, se prinde foarte bine la taparina pentru stavrid. Vb. din experienta.
Zargan
Posts: 42
Joined: 21 Jan 2013, 15:46

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Zargan »

Mda...stiu... si eu am prins la fel cand am prins la noi. O singura mentiune. Cel mai bine am prins la taparina rosie. Si 2 in acelasi timp. Dar cu siguranta erau multi in zona si d-asta am si avut succes.

O intrebare Claudiu- unde in capul digului de larg ai prins scorpie de mare? Ai scris in alta parte pe forum ca ai prins multi si ai dus doar 2 acasa. Mie unu imi place foarte mult pestele ala si nu stiam ca poti prinde mai multi. Credeam ca e ceva accidental.
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Petru Burian »

Claudiu wrote:Nu sunt ihtiolog ca dvs. domnule Burian, eu ma iau dupa ureche sau dupa gust, uneori. Va rog sa ma iertati... Ce sa fac si eu, daca am mancat hamsii la viata mea, aproape sa-mi plesneasca matzu' si nici una, a dreaq, n-avea gustul acestei extra disputate anchoa.
Pan' la urma, ce vreti sa inteleg, ca ori anchoa, ori hamsia de Marea Neagra e acelasi peste?
Daca-i asa, aveti dreptate, nu vreau sa inteleg. Imi cer scuze, dar am impresia ca de multe ori vorbiti doar din carti si prea putin din experienta.
N-ar fi rau sa dati o fuga pana la supermarket si sa luati un borcanel de anchoa si inca unul de hamsie marinata sau cum o gasiti. Poate asa va veti da seama ca vorbim de pesti diferiti.
Scuzele sunt acceptate si v-am iertat … :lol: :lol: :lol:
Cat despre „…dati o fuga pana la supermarket si sa luati un borcanel de anchoa si inca unul de hamsie marinata sau cum o gasiti…” va asigur ca le-am mancat pe amandoua, inclusiv Hamsia vanduta pe litoralul nostru.

P.S. Daca criteriul ar fi cat a mancat fiecare, atunci Imparatul Iulian sau Regele Cioaba, ar trebui sa fie membrii ai Academiei Romane :lol: :lol: :lol:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”