Pescuitul in Marea Neagra

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

2:
Attachments
Copy of Fotografie0016.jpg
Copy of Fotografie0016.jpg (93.97 KiB) Viewed 21625 times
User avatar
MoroXp
Posts: 19
Joined: 08 Sep 2012, 11:34
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by MoroXp »

Eu am fost pe partea dreapta, vw nu este al meu. Stiu ca pe partea stanga distrugi masina, am fost acolo cu 2-3 saptamani inainte sa incerc la chefal si drumu ala de 3 minute l-am facut in 15 min.
Daca mai mergi la taparina mergi pe partea dreapta, chiar la intrare in Agigea inainte de prima trecere de pietoni faci stanga si o ti asa pana in balta, o ocolesti si ajungi chiar langa encluza...acolo trage bine la taparina mai ales cand deschide portine (cred ca vine din dunare). Ieri am prins in doua ore cam 2 kg. (am pus 20 de ace sa am spor, nici nu mulinez mult, doar arunc si misc putin sus-jos se prind cate 2)
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Ai pescuit mai aproape de ecluza, sa inteleg... Eu am fost cam la 500 m de ea.
O sa incerc si acolo unde spui, ca sunt curios de fel. :)
Cel mai bine se prinde stavrid si alte bazaconii din mare, in bazin la Agigea, dar trebuie sa intri pe la Ro Ro si nu se merita de unul singur.
User avatar
MoroXp
Posts: 19
Joined: 08 Sep 2012, 11:34
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by MoroXp »

Spune-mi ai mie te rog cand te duci, poate ne vedem acolo, eu ma gandesc sa merg maine putin sa il incerc iar.
Despre pescuitul in bazin ai dreptate, nu merita sa te duci singur, poate ne adunam 3-4 insi de pe forum si mergem (si 2 este bine pa la urma) dar sa intrebam inainte in stanga-dreapta cum merge treaba pe-acolo, daca trage sa nu, sa nu mergem degeaba.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Maine ma rezum doar la chefal, merg pe dig la pescarie si-l incerc, ca ieri s-a luat bine iar azi, pauza.
Asa e la chefal: o zi, da, alta ba..., deci maine, tre' sa mearga. :D
La Agigea trebuie mers si incercat, ca si acolo tot asa, azi poa' sa rupa si maine, pauza. Asta e nasoleala la mare, ca nu seamana nicio zi cu alta din pct de vedere al pescuitului. Degeaba imi spune mie unu' ca azi s-a prins un sac de peste, daca maine in acel loc nu prind nimic. Sunt patit...
Asa ca, daca e, mergem mai multi, impartim cheltuielile si vedem noi. Toata smecheria e sa ne miscam mai repede, ca timpul se scurge si ne trezim ca mai avem de asteptat inca un an pentru a-i vedea culoarea.
andrei1205
Posts: 55
Joined: 15 Jun 2011, 23:30

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andrei1205 »

foarte tare .... insa am dat si peste deontologii astiah http://www.youtube.com/watch?v=Gj3UX-7jpug
astia sunt cam ca vanatorii care stau in foisor si se bucura cand vad creierii de cerb/urs imprastiati prin luneta de la 1 km distantah .... nu inteleg in principiu vanatoarea, d'apoi ce placere sa ai cand nu le acorzi nici o sansa
andyman
Posts: 49
Joined: 22 May 2012, 20:49
Location: Tomis

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andyman »

filmuleţele din rusia le'am văzut acu ceva timp şi am realizat că ori peştii ocolesc litoralul nostru, ori nu ştim noi să'i prindem, tind să merg cu prima variantă
în altă ordine de idei, am fost azi la dana 79 după comvex, am băgat ţaparina, dar slăbuţ tare, am stat de la 3 la 7 jumate seara şi am luat vreo 20 de bucăţi, în schimb am văzut multă ilarie, cum am tot văzut în ultima lună mai peste tot, am văzut în urmă cu 2 săptămâni pe plaja de la Malibu de la Pescarie din Mamaia, unde e gârla aia de se varsă din ghiolul mic in mare, puiet de chefal, cu miile !!! de se duceau dinspre ghiol spre mare, deci sunt semne că peştele începe să'şi revină şi pe la noi.
mă voi duce şi eu sâmbătă în bazin la Agigea să vad care este şpilul, sper să fie scrumbioara pe zonă
Mai am un singur dor, în liniştea serii, să mă lăsaţi să mor, la marginea mării
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Azi-dimineata la 8:00 eram pe plaja la Caraiman cu lansetele de chefal pe felie, asteptandu-l la cotitura. Canci, in juma' de ora am strans si dus am fost la... pescarie, unde am stat 5 minute ca nimeni, nicio miscare, si tuleo la plaja din faleza nord, unde era liniste si pace in apa, ca la suprafata era un zgomot infernal provocat de un escavator care consolideaza faleza, cica. Plec si de pe plaja, putin mai in dreapta, adica pe dig, unde arunc spre larg si prind doi chefali. Atat, doi chefali dupa atata umblatura. In jurul orei 10 au venit unul dupa altul, si apoi, pauza lunga, pana am plecat acasa, pe la 11:30. Chiar radeam de un nene, care, trecand pe langa mine la plecare, imi spune ca in intervalul ala in care am prins chefalii au prins si niste prieteni de-ai lui care erau in dreapta mea, numai ca el a pierdut momentul zilei, pentru ca tocmai atunci il gasise sa se mute dintr-un loc in altul. Adica e chestie de cateva minute, daca nu esti pe faza atunci, zici ca nu vrea azi, dom'le...

Plaja Caraiman:
Attachments
Fotografie0017.jpg
Fotografie0017.jpg (65.98 KiB) Viewed 21516 times
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Plaja faleza nord:
Attachments
Fotografie0024.jpg
Fotografie0024.jpg (113.46 KiB) Viewed 21521 times
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Digul din faleza nord:
Attachments
Fotografie0020.jpg
Fotografie0020.jpg (80.92 KiB) Viewed 21521 times
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Inculpatii:
Attachments
Fotografie0022.jpg
Fotografie0022.jpg (138.95 KiB) Viewed 21521 times
User avatar
MoroXp
Posts: 19
Joined: 08 Sep 2012, 11:34
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by MoroXp »

foarte tare :shock: deci nu este vorba de la o zi la alta cum spuneai intr-un post anterior, ca degeaba merge bine azi si maine deloc; Totul se schimba de la minut la minit :) "momentul zilei"
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Asta inseamna ca e peste putin...
User avatar
MoroXp
Posts: 19
Joined: 08 Sep 2012, 11:34
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by MoroXp »

Zi slaba si la taparina, in 3 ore am prins aproape 1 kg. Ma doare mana de la mulinat, acum 3 zile prindeam cate 2-3, azi cate unu.
Attachments
IMG-20120914-00422.jpg
IMG-20120914-00422.jpg (135.32 KiB) Viewed 21434 times
andyman
Posts: 49
Joined: 22 May 2012, 20:49
Location: Tomis

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andyman »

am fost şi eu astăzi după ecluză, am prins nişte scrumbioare dar slăbuţ, s'a mai luat şi stavrid, aterină, bacalea, ba chiar şi un lufăraş mic, o să mai merg şi mâine
Mai am un singur dor, în liniştea serii, să mă lăsaţi să mor, la marginea mării
baracudastorm
Posts: 23
Joined: 06 Jun 2012, 16:04

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by baracudastorm »

L-am rupt ieri pe chefal peste 28 de buc frumoase si alti scapati. navodari ecluza .azi era plin de masini dar peste mic nu este in fiecare zi la fel e chestie de feeling ,daca dai in el il rupi si cel de langa tine poate nu-i trage .tre sa stii unde este apa limpede si ce plute sa folosesti in functie de vreme Atentie.estefoarte sensibil la schimbarea presiunii si vantul joaca un rol important
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Slab cu marea...
Ieri am fost cu barca de dimineata si am luat in 4 insi cativa lufari la vreo 100 g bucata, stavrizi cat sa-i numeri pe degete si guvid + hanus vreo 10 kg. Slaba miscare dupa hula aia care a tinut 3 zile...
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Azi, doar cativa lufarasi, pe digul de sud - Agigea.
Attachments
Copy of Fotografie0026.jpg
Copy of Fotografie0026.jpg (149.07 KiB) Viewed 20984 times
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Fratilor, ati lasat-o jos cu pescuitul la mare ? :? Niciun comentariu, nicio vrajeala p'aici... Sunt dezamagit. :(
Uite, azi am fost pe pasarela lu' Mazare, ca acum dupa ce au plecat maimutoii de turisti, ne dau astia voie sa pescuim. :D Toata suflarea pescareasca era acolo, pe felie, cu lansete si fixe. Eu am ajuns pe la 12.00, cand treaba incepea sa puta, dar tot m-am scos cu cativa castraveti si ilarie la fixa, ca la lanseta nu vroia la nimeni. Aia care venisera de dimineata au plecat destul de multumiti. ;)
Mai bagati si voi vrajeli p'aici, ce dreaq, v-ati lasat de pescuit ? Nooo creeed. :lol:
Attachments
Copy of Fotografie0028.jpg
Copy of Fotografie0028.jpg (62.96 KiB) Viewed 20836 times
Copy of Fotografie0029.jpg
Copy of Fotografie0029.jpg (81.52 KiB) Viewed 20836 times
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”