Pescuitul in Marea Neagra

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Bravo, frate !
Azi am fost si eu pe plaja Corbu, dar erau valuri mari de hula si am plecat pe digul de sud Midia, unde am dat in bazin si n-am prins nimic. Altii de langa mine au luat cate 3-4 bucati de fiecare... C' est la vie.
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Petru Burian »

Claudiu wrote:Pai, sticla are 34 cm, iar chefalul cu tot cu coada avea undeva pe la 40 cm, oricum e sarit de kil, dar degeaba, ca dl. Burian nu-l trecea la recorduri pe motiv ca nu sunt membru cu cotizatia platita. :twisted:
Domnule Claudiu credeti-ma ca nu este nimic personal, dar regula-i regula :lol: :lol: :lol:
Chiar va urmaresc postarile cu placere iar chefalul era binevenit, rubrica despre recorduri "şomand" cam de multisor :(
Eu care mi's la Tg-M sunt totusi cu cotizatia la zi, fapt ce poate fi confirmat si de prietenul Cezar, si n-am saracit de tot :lol: :lol: :lol:
Fire intinse, capturi marete :!:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Nu-i cu suparare, dom' Petru, ca nu ma omor dupa a fi vreun recordman. Tot ce fac pe forumul acesta, fac doar din placere si din dorinta de a informa pescarii. De cerut, nu prea cer, asa ca nu vad niciun motiv pentru care sa platesc o cotizatie.
Daca eram mai aproape de Bucuresti, cu siguranta ma faceam membru cu drepturi depline, dar asa, nu vad inca rostul.
Cine ma place, ma place si asa. :lol:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

A, uitasem :
Consider ca mai mult ajuta contributia mea pe acest forum, decat sa platesc o cotizatie si sa scriu o data la 5 luni, iar atunci cand o fac, sa cer informatii.
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Petru Burian »

Claudiu wrote: .... Tot ce fac pe forumul acesta, fac doar din placere si din dorinta de a informa pescarii. :lol:
Total de acord cu dvs., iar pt. partea citata suntem "pe aceeasi lungime de unda" :lol:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
andrei1205
Posts: 55
Joined: 15 Jun 2011, 23:30

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andrei1205 »

Claudiu wrote:Andrei, astept cu nerabdare sa vad ce s-a mai prins prin plasele pescarilor. Baga somn cat vrei tu, dar nu uita sa pui poze. :D
Sunt fascinat de tot ce inseamna Marea Neagra si chiar daca am pescuit in balti, lacuri, dunare si delta, tot marea ma atrage mai mult, asa ca, baga sa vada si ochiu' meu ce minunatii se mai afla prin mare. Am de gand sa-mi fac provizii pentru la iarna si cu pescuitul meu de pe diguri, nu cred sa-mi satisfac pe deplin acest lucru, asa ca s-ar putea sa dau o fuga pe la cherhana si sa-mi umplu sacosele. ;) :lol:
scuzati ignoranta ... mi se pare ca s-a mai discutat insa am uitat ... cum pot sa pun direct poze aici?
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Eu pun cu ajutorul photobucket.com. Uploadez pozele pe photobucket, apoi copiez codul IMG si il pun aici.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

proba.

Vad ca se poate si direct.
Attachments
PB160284.JPG
PB160284.JPG (103.77 KiB) Viewed 16087 times
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

andrei1205 wrote:
scuzati ignoranta ... mi se pare ca s-a mai discutat insa am uitat ... cum pot sa pun direct poze aici?
Uite cum se pun pozele direct aici:
Attachments
P9040066.JPG
P9040066.JPG (65.5 KiB) Viewed 16056 times
andrei1205
Posts: 55
Joined: 15 Jun 2011, 23:30

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andrei1205 »

hamsie ca la balamuk - 1 tona jumate la o sg plasa ... record pt anul acesta ... se pare ca le-am adus noroc baietilor, drept pt care m-au luat si a doua oara, in aceeiasi zi

lufar sau asazisul cenacop (un lufar care mai are de mancat mamaliga) este un peste foarte oportunist si calic ... vazandu-se in bancul de hamsie n-a ratat okazia sa moara satul

o meduza buza'n buza la vreo 5 kile bucata ... si au dat jumate de ora sa ia caimacul de vreo 200 de bucati de la suprafata plasei

dragii de ei ... lolek si bolek ... hansel si gratel ... stela si cu arsinel

o poza ca in pliantele alea de la pocaitzi

si mai sunt multe altele insa le pun intr-un film, ma tot gandesc care sa fie fondul de data aceasta ... mai sap

PS: a doua iesire (a sasea pe anul acesta) a insemnat si o premiera .... rau de mare ... rau de tot ... singura motivatie sa nu dau la rate a fost numa cand ma uitam la cele 8 figuri mucalite care cred ca atata asteptau ... m-am abtinut cu greu insa 2-3 ore n-am stiut de mine ... mi se taiasera genunchii, nici poze n-am mai putut sa fac in partea finala a expeditiei
Attachments
P1040243.JPG
P1040243.JPG (219.62 KiB) Viewed 16005 times
P1040269.JPG
P1040269.JPG (243.34 KiB) Viewed 16005 times
P1040292.JPG
P1040292.JPG (91.25 KiB) Viewed 16005 times
P1040280.JPG
P1040280.JPG (82.4 KiB) Viewed 16005 times
P1040252.JPG
P1040252.JPG (63.74 KiB) Viewed 16005 times
andrei1205
Posts: 55
Joined: 15 Jun 2011, 23:30

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andrei1205 »

a ... sa nu uit ... pozele mele au 5-7 MB ... uploadul nu permite decat 250K ... o sa incerc sa le pun altundeva caci la unele am cva detalii de dezbatut si numai la zoom le putem comenta ... i'll be back
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Lorelai »

andrei1205 wrote: pozele mele au 5-7 MB ... uploadul nu permite decat 250K ..
Nu cred ca ai alta solutie, trebuie sa le modifici obligatoriu dimensiunea.
Gasesti programe de " resize" gratuit pe net.
Daca folosesti programele de gazduire vei avea de asteptat, ele tot asta fac , si daca n-ai teava babana...
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Mihai Vinturache »

Microsoft Office Picture Manager (pe care ar trebui sa il ai deja instalat in Office-ul calculatorului: Start - All programs - Microsoft Office - Microsoft Office Tools -Microsoft Office Picture Manager) iti permite sa redimensionezi pozele in format jpeg sau jpg, din optiunea "edit picture".
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
andrei1205
Posts: 55
Joined: 15 Jun 2011, 23:30

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andrei1205 »

Mihai Vinturache wrote:Microsoft Office Picture Manager (pe care ar trebui sa il ai deja instalat in Office-ul calculatorului: Start - All programs - Microsoft Office - Microsoft Office Tools -Microsoft Office Picture Manager) iti permite sa redimensionezi pozele in format jpeg sau jpg, din optiunea "edit picture".
asta am si facut deja si le-am scos sub 250K ... altfel nu puteam posta pozele de mai devreme ... ideea era ca as fi avut ceva de publicat care ar fi suscitat cva discutii ... revin
ca un lucru inedit > am aflat de la pescari cat costa un tzarc din acela cu tot cu stalpi/plase = 100.000 RON .... deci aprox 20.000 europeni .... deci daca vine furtuna si nu te informezi pe internet din timp si nu le lasi jos sau nu le salti (dupa caz) riscul este sa pierzi o mare parte din investitie ... seful echipei zicea ca de cand s-a inventat metoda asta de previziune practic si-a salvat cariera de la faliment ... ca daca pui taxele, spagile, nesansa, fptul ca e din ce in ce mai putin peste ... mai bine te apuci de strans peturi ... ca alea plutesc miliarde moka
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Andrei, lufar s-a prins destul sau doar o bucata - doua ?
andrei1205
Posts: 55
Joined: 15 Jun 2011, 23:30

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andrei1205 »

Claudiu wrote:Andrei, lufar s-a prins destul sau doar o bucata - doua ?
lufar la greu ... in sensul ca pescarii spuneau ca anii trecuti nu prea se vedea .... a fost si o bucata asa cat pet-ul de 2L ... urias .... si la cat puiet era sunt sperante ca nu dispare asa usor specia
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Gata, il dau naibii de chefal si ma apuc serios de lufar !
Linguri grele, si pe el, pe mama lui de dintos ! :lol:
Chestia dezavantajoasa la pescuitul lufarului este ca-ti trebuie barca si daca n-o ai, e mai copmplicat, ca tre' sa te milogesti la unu'-altu'. De pe diguri e pura intamplare, doar in port in capatul digului de nord mai sunt ceva sanse.
Daca nu si nu, cherhanaua rezolva problema, ca-i tare gustos lufaru' asta. Chefalul e lindic pe langa lufar. ;)
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Ono »

Claudiu wrote: ca-i tare gustos lufaru' asta. Chefalul e lindic pe langa lufar. ;)
Adica lufaru e nazdravan? sau dulce ca ciucalata cu jeleu?
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Se poate spune si asa, dar eu am vrut sa zic ca unu-i lindic, iar altu-i "mi(j)ezul problemei". Care-i mai bun, nu miezu'?
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Ono »

Stiu si eu... depinde de fofoloanca.
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”