Pescuitul in Marea Neagra

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

andrei1205
Posts: 55
Joined: 15 Jun 2011, 23:30

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andrei1205 »

la ce dadeau? la rame sau la paine?
conny
Posts: 10
Joined: 05 Sep 2013, 23:02
Location: Mangalia
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by conny »

andrei1205 wrote:la ce dadeau? la rame sau la paine?
Colegu' a dat la rame de mare.
andrei1205
Posts: 55
Joined: 15 Jun 2011, 23:30

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andrei1205 »

conny wrote:
andrei1205 wrote:la ce dadeau? la rame sau la paine?
Colegu' a dat la rame de mare.
am zis paine intrucat acum catziva ani am vazut vreo 20-30 de gorobetzi care dadeau la paine egzact in cele locuri .... ziceau ca asa ieau invatzat iei pe chefali ... cu paine ... si ca numa la paine trage colosha
noi daduram la rame degeaba si iei radeau de noi .... ie drpt ca nici iei nu prindeau dar am vrut doar sa vaz daca se verifica asa zisa lor teorie
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Mihai Vinturache »

Ma bag si eu ca musca in lapte:
Am facut mai multe drumuri in Spania unde m-am imbolnavit de numarul si marimea chefalilor ce pot fi vazuti prin porturi. Barcelona cu complexul sau Mare Magnum este deja celebra.
In putine din aceste locuri am vazut pescarii sportivi pescuind acesti chefali, dar am vazut. In aceste cazuri pescuiau fie cu cocoloase de paine framantata (ca niste boilesuri de 20) fie chiar cu bucati de coaje. Painea era foarte repede pierduta de pe carlig dar era si destul de eficienta. Desigur ca si acesti pesti erau obisnuiti sa fie hraniti de turisti, in general cu produse de panificatie.
PS - Cred ca erau chefali ...!
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
conny
Posts: 10
Joined: 05 Sep 2013, 23:02
Location: Mangalia
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by conny »

andrei1205 wrote:
am zis paine intrucat acum catziva ani am vazut vreo 20-30 de gorobetzi care dadeau la paine egzact in cele locuri .... ziceau ca asa ieau invatzat iei pe chefali ... cu paine ... si ca numa la paine trage colosha
noi daduram la rame degeaba si iei radeau de noi .... ie drpt ca nici iei nu prindeau dar am vrut doar sa vaz daca se verifica asa zisa lor teorie[/quote]
Prin august altcineva imi spunea ca se prindea la paine, deci e adevarata varianta, doar ca cel ce a fost Duminica a dat la rame, or avea chefalii pofte sau tin dieta... o zi carne, o zi nu :lol:
conny
Posts: 10
Joined: 05 Sep 2013, 23:02
Location: Mangalia
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by conny »

Maine vreau dupa serviciu sa incerc stavridul...
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

conny wrote:Maine vreau dupa serviciu sa incerc stavridul...
Prin Mangalia pe unde se mai prinde stavrid?
Pe vremuri pescuiam pe digul 5 (asa il numeam noi atunci), digul din fata hotelului Prahova din Saturn.
Acolo se prindea cat-de-cat...
radu
Posts: 33
Joined: 24 Feb 2013, 12:56
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by radu »

Salutare !
A inceput chefaleala !Si totusi, rezultate deosebite nu am observat pe frontul de lupta..! Ilarii cit cuprinde, rar mai cad in lupta castraveti, iar de bucati la kil sau peste, eu unul nu am avut parte..
Azi am pescuit in Portul Constanta, in dana 80. Dimineata(la 08.00-09-10-11) nu a mers deloc. Vremea era urita, cu vint puternic din vest si cu doua reprize de ploaie scurta; pe la 12 a inceput sa manince ,iar vremea s-a indreptat si a devenit frumoasa.Locul de pescuit s-a animat brusc, datorita semnalelor date cu telefoanele mobile. S-au luat ilarii la 15-20cm dar si citeva (vreo3) bucati mai mari, cred ca la kilogram. Am stat pina la 14.00 si am luat 3 kg.In rest, lume multa, ca duminica, majoritate pensionari .
Hai, fire-ntinse la toata lumea, sa-l tinem pe vad !
"Dai, nu dai, vremea taparinei trece...!"
conny
Posts: 10
Joined: 05 Sep 2013, 23:02
Location: Mangalia
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by conny »

Claudiu wrote:
conny wrote:Maine vreau dupa serviciu sa incerc stavridul...
Prin Mangalia pe unde se mai prinde stavrid?
Pe vremuri pescuiam pe digul 5 (asa il numeam noi atunci), digul din fata hotelului Prahova din Saturn.
Acolo se prindea cat-de-cat...
Si eu tot asa il numesc :) de cand eram copil. Eu am incercat la intrare in port, insa nu a fost peste. Am prins un cenacop... parca asa numiti puiul de lufar. N-am fost pana acu cu taparina in alte locuri... sa incerc unde zici tu? As merge si maine seara... Tot mai incerc in port acolo... acu doua Duminici un mosulica prindea lufari "la greu" si cate 2-3 bucati odata. Intra mult puiet de chefal in port, ma gandeam ca poate vine si lufarul dupa el :P
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Incearca si acolo, pe digul 5, ca nu se stie de unde sare stavridu'. :)
Eu pescuiam acolo cu multi ani in urma, prin '80, cand eram copil, de fapt, acolo am pescuit pentru prima data la tzaparina.
Incepand de acum pana prin noiembrie e timpul lufarului. Sa vedem cu ce ne laudam anul asta, ca anul trecut s-a luat destul de bine. Digul de nord din portul Constanta este un loc consacrat pentru pescuitul lufarului, voi pe unde il inghesuti?
conny
Posts: 10
Joined: 05 Sep 2013, 23:02
Location: Mangalia
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by conny »

Claudiu wrote:Incearca si acolo, pe digul 5, ca nu se stie de unde sare stavridu'. :)
Eu pescuiam acolo cu multi ani in urma, prin '80, cand eram copil, de fapt, acolo am pescuit pentru prima data la tzaparina.
Incepand de acum pana prin noiembrie e timpul lufarului. Sa vedem cu ce ne laudam anul asta, ca anul trecut s-a luat destul de bine. Digul de nord din portul Constanta este un loc consacrat pentru pescuitul lufarului, voi pe unde il inghesuti?
La mine e prima data cand incerc sa pescuiesc la taparina :) Pana acu o luna si ceva nu stiam ce e aia :D. Afara de port unde am vazut cu ochii mei cum scotea musulica ala cu gramada, nu stiu alt loc.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Stiu, te-am inteles, dar poti sa afli de acum incolo, mai ales ca ai dat si de gustul tzaparinei... ;)
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Eugen Fetes »

Claudiu, daca tot ai bate drumul pana acolo in cautarea amaratului de stavridas, te sfatuiesc sa dai in stanga farului vechi, chiar in dreptul lui. De unde stiu?! :twisted:
Din barca, la 2-300m, in larg se prinde cernacop si stravride (zic aia ca frumos). Sti la cine ma refer.
Parerea mea despre stavride este ca-i un peste de tot kktul. Prefer de 1.000.000 de ori guvidele (indiverent ca-i caia, strunghil ori hanus). Asta vara am cumparat stavrizi frumusei (ziceau "culegatorii" din taliene) si am luat cred ca cea mai mare teapa din viata mea. Stavridul este un peste de kko (la dimensiunile la care se prinde in Marea Neagra). In ceeace ma priveste am "doborat" mitul stavridului de 12-15cm. Prefer orice alta specie.
Abia ce am renuntat la o iesire de 1 saptamana la Marea Neagra in favoarea aceleiasi saptamani pe mal de Dunare.
0745578278
User avatar
changeme
Posts: 80
Joined: 04 May 2013, 10:45
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by changeme »

Radu te-am vazut dimineata inarmat pana in dinti cu fixe , ai fugit la chefal ? venim si noi dupa ora 17:00 , prin intermediul unui amic am reusit sa cumpar 40-50 de rame de mare cu 10 ron , sunt in pamant si infasurate in ziar , numarul baiatului care vinde asa ceva este : 0725.096.898 sau va puteti duce in piata ovidiu langa Pizeria CIN CIN este un bar BUBU extra ceva de genul asta , o intrebati pe doamna care serveste la bar.
Am tot fost saptamana trecuta la stavrid si nimic , nici macar un peste , am pescuit pe digul de nord si in dana 80 .
O zi proastă de pescuit este mai bună decât o zi bună de lucru!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

A inceput sa se prinda zargan de pe pasarela, seara dupa 18:00. Incercam la taparina sa dau de stavrid si am dat de zargan. Cinci bucati in juma' de ora, dintre care doi scapati.
N-am mai avut timp ca ma grabeam, altfel mai bubuiam cativa. :)
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

...
Attachments
zargani.jpg
pasarela.jpg
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Eugen, mananca stavrizi de toamna si mai vorbim despre cat sunt de buni. ;)
User avatar
changeme
Posts: 80
Joined: 04 May 2013, 10:45
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by changeme »

Am fost ieri în dana 79 la chefal , de la ora 14 până la 16:30 am prins 4 kg de chefal (15-20 cm ) la fixă, S-au prins şi zargani la fixă.
O zi proastă de pescuit este mai bună decât o zi bună de lucru!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

changeme wrote:Am fost ieri în dana 79 la chefal , de la ora 14 până la 16:30 am prins 4 kg de chefal (15-20 cm ) la fixă, S-au prins şi zargani la fixă.
Nu recomand nimanui sa consume pestele prins in danele portuare, pentru ca apa aia este plina de reziduri petroliere plus alte rahaturi care se deverseaza acolo.
Azi am fost si eu la pescuit in port pe la poarta 1, la fier vechi si pot sa spun ca mi s-a taiat rapid cheful dupa ce am vazut in ce hal mi se innegrea nailonul de la varga. Apa aia e poluata la greu si oricat de bine s-ar prinde ilarie acolo, pentru mine este egal cu zero.
Pacat ca la pasarela din Mamaia, de vreo doua zile treaba e moarta, dar sper sa-si revina, ca anul trecut prindeam bine si in luna noiembrie.
User avatar
changeme
Posts: 80
Joined: 04 May 2013, 10:45
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by changeme »

Claudiu , ai dreptate , Chefalul in port in proportie de 70 % are miros de motorina .etc , eu unu nu il mananc ,vecinii mei din bloc care au fost si ei , l-au prajit si au zis ca este ok ,astazi am fost iar de la orele 18 , intr-o 1 ora am luat apr. 2 kg de chefal ,M-am distrat maxim ! si asta conteaza :D Fire intinse !
O zi proastă de pescuit este mai bună decât o zi bună de lucru!
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”