Permis auto retinut!!!...

Legislaţia română în domeniul pescuitului

Moderators: cezar, PETREMAN

nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by nexu »

rsteleanu wrote:cum a ramas cu permisul nexule? ca nu ai mai zis nimica...
Am cautat pe net si am vazut ca am pierdut procesu` :lol:

Tre` sa duc permisu` la Udriste si sa platesc amenda, da` n`am facut asta si nici n`am de gand s`o fac :twisted:

90% dintre soferi, asa procedeaza...merg la judecatorie, isi iau certificatu` de grefa, obtin permisu`LEGAL, apoi isi vad de treaba...nu sta nime` sa te caute Radu...
0762 747 895...0732 085 740
jonny_23
Posts: 9
Joined: 27 Dec 2010, 22:25

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by jonny_23 »

eu sunt unu dintre ei.mi-au luat permisul acum 2 ani prin septembrie.am facut contestatie si mi-a dat dovata cu care am ridicat permisu de la politie...m-am judecat 1 an si ceva apoi sa dat sentinta definitiva si irevocabila.deci trei luni daca il predai sau trei luni plus una daca nu il predai.daca au trecut astea patru luni esti sofer cu drepturi.trebuie verificat intai la prietenii nostrii cu grilaje.cu o sticla de vin va verifica si vede daca sunteti sau nu suspendat din functia de sofer nebun. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
CS CARP ZONE
URDAREA IONUT
TEL:0768.895.826
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by Mihai Vinturache »

Se poate sa fie adevarat ce scrieti voi aici... dar daca te prinde la volan in aceste 4 luni e de penal.
Si voi nu sunteti nici smecheri de Dorobanti, nici politicieni, nici vedete umflate cu pompa ca sa scapati cu o glumita.
In plus, parerea mea este ca dupa cele 4 luni nu s-a terminat nimic atata vreme cat nu exista o dovada ca ai predat carnetul. E posibil ca, in mare criza de agenti si in goana dupa amenzi (acum e mai important sa-ti ia amenda decat carnetul) sa nu mai existe suficiente persoane care sa urmareasca in mod strict aceasta evidenta, dar eu nu as risca.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
jonny_23
Posts: 9
Joined: 27 Dec 2010, 22:25

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by jonny_23 »

e penal...garantat.cand am vorbit atunci cu ciuperca mi-a spus ca daca iau o amenda in perioada asta penal si se lasa cu probleme mari...insa nu puteaqm sa imi pierd painea plus ca am vb la munca sa fiu sustinut financiar din toate punctele de vedere in caz ca apare aceasta problema.

concluzie:circulati regulamentar:DACA PUTETI :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: eu unu nu pot
CS CARP ZONE
URDAREA IONUT
TEL:0768.895.826
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by cezar »

jonny_23 wrote:e penal...garantat.cand am vorbit atunci cu ciuperca mi-a spus ca daca iau o amenda in perioada asta penal si se lasa cu probleme mari...insa nu puteaqm sa imi pierd painea plus ca am vb la munca sa fiu sustinut financiar din toate punctele de vedere in caz ca apare aceasta problema.

concluzie:circulati regulamentar:DACA PUTETI :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: eu unu nu pot
Daca te sustine financiar firma, mai bine iti pui sofer. Costa mai putin si n-ai nici emotii. Un avocat bun, capabil sa te scape de necazuri, costa de cel putin trei ori mai mult. Si nici asa, nu esti 100 % sigur.
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by Lorelai »

Buna ziua,
Din cate stiu eu exista prevederi clare privind prescrierea, a nu se confunda cu situatii de neprimit raspuns de la autoritati in termen legal.
Daca exista viciu in privinta formalitatilor de a se aplica hotararea judecatoreasca a cazului in speta, nu cred ca acest viciu va exonera de raspundere persoana in cauza.Toata aceasta brambureala va servi numai unor avocati care vor incerca sa indulceasca pilula, care va fi oricum amara,in cazul unei recidive.
Parerea mea Nexu este ca ai permisul suspendat de jure, nu cred ca e bine sa risti. Cel mai bine e sa intri in legalitate, poate si cu un memoriu in spate si sa faci tot ce trebuie ca sa-l obtii legal inapoi.
Asa as proceda eu.
Cu prietenie
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by valic »

Problema lui Nexu este cam la fel cu a mea............in mai 2009 mi s-a retinut permisul pt 30 zile pt neacordare prioritare la pietoni.
Am facut plangere la judecatorie, mi-am luat permisul si dupa un an am pierdut procesul.
Cu comunicarea de la judecatorie m-am dus la politie sa predau permisul asa cum m-am angajat la momentul ridicarii.
Tipul de la ghiseu (agentul) mi-a zis ca nu poate sa mi-l ia pt ca hotararea nu era irevocabila, adica trebuia sa ma duc la judecatorie si s-o fac definitiva si irevocabila ............. no coment......
M-am enevat si am facut recurs, iar in octombrie 2010 l-am pierdut. Am vazut pe site-ul tribunalului dupa vre-o 45 zila ca am pierdut definitiv si irevocabil .............. insa nu am primit nimic acasa.........nici pana acuma.
Pe hartia pe care am semnat-o la momentul in care mi-am recuperat permisul, scria ca ma angajez ca in termen de 15 zile de la data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii sa predau permisul pt cele 30 zile de suspendare care incep sa curga de la acea data. Nepredarea nejustificata in cele 15 zile atrage dupa sine majorarea pedepsei cu inca 30 zile.
Aici putem face multiple speculatii si comentarii ........... de cand incep ca curga cele 15 zile ? avand in vedere ca nu am primit nicio hotarare, caci data judecatii a fost 4 octombrie 2010, data aparuta pe site-ul tribunalului ca find data pronuntarii ........... cu toate ca pe site a aparut dupa cateva saptamani ....... ?!
Am inteles ca mai nou nu se mai trimit hotararile definitive si irevocabile, deoarece ar fi aparut un ordin am ministerului justitiei ca din lispa de bani (hartie, impimanta, taxe postale, etc) acestea nu se mai trimit, ca si asa nu mai ai ce face.
Probabil ca cele 15 zile incep din momentul in care te prezinti la tribunal si ridici acea hotarare, nu stiu dar asa ar fi normal ............
O sa incerc sa mai aflu cateceva .........

Cele bune

PS. Mi-ar place sa cred ca daca nu-l predau nu se intamla nimica, dar nu cred, s-o mai uita cineva prin hartiile alea ........ in orice caz nepredarea nu cred ca este infractiune, adica nu este penala, parerea mea.
Eu insa il voi preda dupa ce ridic acea hotarare de la tribunal.
Valic
0744 644 368
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by nexu »

Lorelai wrote:Parerea mea Nexu este ca ai permisul suspendat de jure, nu cred ca e bine sa risti. Cel mai bine e sa intri in legalitate, poate si cu un memoriu in spate si sa faci tot ce trebuie ca sa-l obtii legal inapoi.Asa as proceda eu.Cu prietenie
Atat timp cat n`au semnatura mea, pt a confirma, primirea instiintarii cu rezolutia procesului, inseamna ca nu stiu ce`am de facut...
valic wrote:Mi-ar place sa cred ca daca nu-l predau nu se intamla nimica, dar nu cred, s-o mai uita cineva prin hartiile alea ........ in orice caz nepredarea nu cred ca este infractiune, adica nu este penala, parerea mea.Eu insa il voi preda dupa ce ridic acea hotarare de la tribunal.
In hartia pe care`am primit`o, de la Udriste, cand mi`am loat rozaliul `napoi, scrie ca daca nu`l duc la timp, adica in cinspe zile de la pronuntare, in loc de 30 de zile, mi`l vor lua pe 60 zile :lol:

p.s. am avut in 2000, un radar la Limpezis, cu 79km/h in localitate(de fapt erau 83, da` "au scazut")...am platit 50 000 lei, apoi am trimis chitanta la politia Buzau, da` timp de 6 ani, mi`a venit la C.F., o hartoaga cum ca am o amenda neplatita, asta desi le trimisesem chitanta si desi in fiecare an, depuneam la C.F., copia dupa chitanta de achitarea amenzii...nu va mai zic, cate amenzi am la ora actuala neplatite :twisted:
0762 747 895...0732 085 740
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by Lorelai »

Salut.
Gandeste-te ca se intampla un accident, Doamne fereste, si urla toti reporterii aia destepti ca un sofer avea permisul suspendat !
Sau intra un betiv in tine cu masina si asiguratorii afla de problema ta !
In momentul acesta, daca ai permis suspendat, conduci fara asigurare, chiar daca ea exista ! In cazul tau, orice societate de asigurari va intoarce paguba impotriva ta .
Nu asi vrea sa fiu patronul tau, in aceste conditii.Pentru ca risca si el. Dupa aia, la necaz, stii tu cum e cu plapuma.
Mai bine, au patit si baietii mei, s-a gasit intotdeauna solutie.
Cu prietenie,
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by Mihai Vinturache »

Vali, legea spune ca trebuie sa-l predai in 15 zile de la pronuntare (asta e data ramanerii definitive)!!!
Teoretic vorbind nu e treaba lor ca tu nu stii de pronuntare. Tot teoretic vorbind, tu sau avocatul tau trebuia sa fiti acolo in ziua pronuntarii, deci trebuia sa stii.
Sfatul meu este sa-l duci repede, acuma cat mai e vreme urata.
Si pentru orice eventualitate sa-si ia si Andreea carnet, daca nu are.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by valic »

Mihai,

Nu e chiar asa ..............
La infatisare mi-a spus "ramane in pronuntare" abia peste fo' 45 zile s-a publicat pe site hotararea, in sensul ca a ramas definitiva si irevocabila ......... iar site-ul nu este un document oficial ...........
Normal trebuie sa primesc o comunicare si abia dupa 15 zile de la data postei sa depun carnetul ............. insa traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul ........
O sa va tin la curent cu evolutia .........

Cele bune.
Valic
0744 644 368
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by nexu »

Nici gand sa`l predau, desi trebuia sa fac asta de asta toamna...cunosc multi soferi, care fiind cu permisu` suspendat, n`au facut altceva, decat sa conteste decizia, fara ca sa`i mai intereseze ceva din proces...acei oameni, desi aveau permisu` ridicat pt depasire limita de viteza, n`au patit niciodata nimic!!!
0762 747 895...0732 085 740
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by Mihai Vinturache »

Nefiind vorba de pescuit pot sa-ti spun "Bafta!".
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
George Saftoiu
Posts: 154
Joined: 25 Oct 2009, 21:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by George Saftoiu »

nexu-le tu stii cel mai bine ce doresti sa faci . Ai primit niste sfaturi prietenesti,dar HOTARAREA este numai si numai a TA!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by Lorelai »

Iar, ca sa pun cireasa , chiar daca pentru tine este un tort amar, fara suparare, titlul sesiunii este "LEGE FARA TOCMEALA "
Cu prietenie,
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by nexu »

George Saftoiu wrote:nexu-le tu stii cel mai bine ce doresti sa faci . Ai primit niste sfaturi prietenesti,dar HOTARAREA este numai si numai a TA!
Dap!!!... chiar stiu ca nu vreau sa le dau permisu`, pt ca`i consider nijte incompetenti si niste corupti, iar sistemu` lor informatic, cu siguranta ca este la pamant, iar daca ma opreste frunu`, sa ma`ntrebe de "sanatate", daca nu`s oarecum beut, sau fara centura, precis nu ma vor controla pe net:)
0762 747 895...0732 085 740
Ardox
Posts: 2
Joined: 25 Jan 2011, 05:33

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by Ardox »

buninicu
Posts: 12
Joined: 08 Jan 2011, 08:21
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by buninicu »

[quote="kzoli"]Buna
Erai singur in masina ? evenimentul a fost filmat ? sau erau martori care au semnat pe PV . ?
Daca nu poti contesta , chiar zilelele trecute un amic a patit pe o trecere de pieton ,doar ca eram 4 in masina si am contrazis pe politist ca n-are dreptate si baba si acum sta pe trotuar .... Pana la urma politistul a fost convins ca n-are dreptate si nici martori care sa confirme chestia s-a lasat pagubas .... si noi cu cate o bere :lol:[/quote

O camera video de monitorizare trafic este sfanta. Am de un an si a facut toti banii. Poti demonstra pe loc ( are si mini monitor ) ca ai dreptate sau... nu !
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by valic »

buninicu wrote:
kzoli wrote:Buna
Erai singur in masina ? evenimentul a fost filmat ? sau erau martori care au semnat pe PV . ?
Daca nu poti contesta , chiar zilelele trecute un amic a patit pe o trecere de pieton ,doar ca eram 4 in masina si am contrazis pe politist ca n-are dreptate si baba si acum sta pe trotuar .... Pana la urma politistul a fost convins ca n-are dreptate si nici martori care sa confirme chestia s-a lasat pagubas .... si noi cu cate o bere :lol:[/quote

O camera video de monitorizare trafic este sfanta. Am de un an si a facut toti banii. Poti demonstra pe loc ( are si mini monitor ) ca ai dreptate sau... nu !
Cat costa o camera din asta ?
Valic
0744 644 368
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: Permis auto retinut!!!...

Post by Geo »

Valică

Un prim răspuns îl găseşti aici: http://www.comenzi.ro/product_info.php?products_id=2645
Circa 400 de ron. Nu pare prea scump.
Dacă mergi aici: http://www.youmago.ro/object/view/camer ... d05/557508 nu mai ştiu, dar parcă nu era vorba de nici un preţ. Cred că se poate afla.
Aici http://www.nwradu.ro/2010/06/concurs-se ... ideo-auto/ găseşti şi un link către o înregistrare postată de cel care a făcut-o. Se poate aprecia ce spunea kzoli: pare a fi foarte utilă această cameră în "bătăliile" cu Garcea !!!
Nu ştiu dacă te poate apăra din punct de vedere legal, dacă este acceptată ca probă...
Pescuitul = Relaxare în natură
Post Reply

Return to “Lege, fără tocmeală”