Comunicat important ANPA

Legislaţia română în domeniul pescuitului

Moderators: cezar, PETREMAN

User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Comunicat important ANPA

Post by Mihai Vinturache »

ANPA a publicta pe siteul propriu urmatorul comunicat care lamureste o serie de intrebari referitoare la eliberarea permiselor ANPA si la pescuitul pe ape naturale:


"COMUNICAT DE PRESĂ

cu privire la condiţiile de practicare a pescuitului sportiv în habitatele piscicole naturale

Odată cu apariţia Legii 317/2009 care aprobă şi completează OUG 23/2008 privind pescuitul si acvacultura permisele de pescuit sportiv emise de către Agenţia Naţională pentru Pescuit şi Acvacultură (ANPA) sunt distribuite numai prin asociaţiile de pescari sportivi, legal constituite şi înscrise în Registrul unic de evidenţă. Aşadar ANPA nu mai poate să elibereze permise direct către pescarii sportivi, cum s-a întâmplat în ultimii doi ani.
În rândul pescarilor sportivi aceste prevederi care impun procurarea permiselor de la asociaţiile de pescari sportivi au stârnit nemulţumiri, mulţi neînţelegând de ce trebuie să plătească taxă de membru la aceste asociaţii pentru a-şi putea procura permisul care asigură dreptul de pescuit în habitatele piscicole naturale.
Legea mai sus menţionată nu prevede expres obligativitatea pescarilor de a se înscrie in asociaţiile de pescari sportivi pentru a-şi procura permisul dar cum asociaţiile sunt organizaţii non-guvernamentale nici administraţia nu le poate obliga să distribuie gratuit permisele de pescuit sportiv, mai ales că nu există posibilitatea de a le rambursa cheltuielile de distribuţie.
În baza Legii 317/2009 care aprobă şi completează OUG 23/2008 privind pescuitul si acvacultura a fost aprobată legislaţia secundară, adică Ordinul ministrului agriculturii şi dezvoltării rurale nr. 20/2010, modificat de Ord. 50/2010, privind condiţiile şi regulamentul de practicare al pescuitului sportiv, precum şi modelul permisului de pescuit sportiv. Numai după aprobarea acestui ordin s-a putut demara emiterea şi eliberarea permiselor de pescuit sportiv către asociaţiile de pescari. Acestea sunt acum disponibile la asociaţiile înscrise în Registrul unic de evidenţă al asociaţiilor de pescari sportivi. Lista acestor asociaţii poate fi verificată pe situl ANPA, http://www.anpa.ro
Întrucât am primit sesizări că unii reprezentanţi ai unor asociaţii de pescari sportivi au ieşit în mass-media cu declaraţii prin care contesta valabilitatea permiselor de pescuit sportiv şi susţin că în judeţele respective se poate pescui doar cu carnetul de membru vizat la asociaţiile pe care le reprezintă facem precizările cuvenite. Conform Legii 317/2009 care aprobă şi completează OUG23/2008 privind pescuitul si acvacultura, pescuitul în habitatele piscicole naturale se face pe baza permisului emis de ANPA şi eliberat de asociaţiile de pescari sportivi. Atragem atenţia că vizarea carnetului de membru la orice asociaţie de pescari sportivi nu conferă drept de pescuit în habitatele piscicole naturale, în absenţa permisului emis de ANPA. De asemenea atragem atenţia că nu există habitate piscicole naturale concesionate pentru pescuit sportiv, cu excepţia concesiunilor din Delta Dunării. Este vorba de zona 11: Braţ Chilia km 54-km 40; Braţ Tătaru şi Pardina; zona 12: Braţ Chilia km 40-km 0; Braţ Babina şi Cernovca, Ostroavele Babina şi Cernovca; Braţ Musura până la vărsare în Golful Musura; canalul de centură al amenajării piscicole Popina precum şi canalele Cardon, Sondei şi Sfiştofca; şi zona 16: Complex Matiţa –Merhei; canalul ocolitor de la amenajarea piscicolă Chilia care face legătura între Braţul Cernovca şi Complexul Matiţa-Merhei.
Taxa pentru eliberarea permiselor este aceeaşi cu cea de anul trecut, conform HG 1016/2008, respectiv 30 lei, 10 lei pentru elevi/studenţi, persoane cu handicap uşor şi mediu şi gratuit pentru pensionari şi persoane cu handicap grav.
Permisele de pescuit sportiv sunt eliberate de filialele regionale ANPA către asociaţiile de pescari sportivi pe baza unor tabele nominale şi a documentelor justificative, pe categorii de beneficiari. Filialele regionale ANPA emit nominal fiecare permis de pescuit recreativ/sportiv, conform legii, completând datele de identificare ale solicitantului, conform tabelului prezentat de asociaţiile de pescari sportivi.
Asociaţiile de pescari sportivi, conform legislaţiei în vigoare, nu pot obţine autorizaţii de pescuit sportiv şi deci nu primesc drept de gestionare a pescuitului sportiv pe anumite habitate piscicole naturale, astfel că nu se poate vorbi de drept de exclusivitate al vreunei asociaţii în astfel de habitate, cu excepţia concesiunilor din Delta Dunării.
Aşadar indiferent de la ce asociaţie şi din ce judeţ obţineţi permisul de pescuit sportiv emis de către ANPA şi eliberat de asociaţiile de pescari sportivi, acesta vă conferă drept de pescuit sportiv în toate habitatele piscicole naturale din ţară, cu excepţiile menţionate mai sus."

Documentul original poate fi consultat aici: http://www.anpa.ro/
Veti gasi un document pdf care trebuie descarcat.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Comunicat important ANPA

Post by mikcutu »

eu unul nu inteleg treaba asta:
"...
De asemenea atragem atenţia că nu există habitate piscicole naturale concesionate pentru pescuit sportiv, cu excepţia concesiunilor din Delta Dunării. Este vorba de zona 11: Braţ Chilia km 54-km 40; Braţ Tătaru şi Pardina; zona 12: Braţ Chilia km 40-km 0; Braţ Babina şi Cernovca, Ostroavele Babina şi Cernovca; Braţ Musura până la vărsare în Golful Musura; canalul de centură al amenajării piscicole Popina precum şi canalele Cardon, Sondei şi Sfiştofca; şi zona 16: Complex Matiţa –Merhei; canalul ocolitor de la amenajarea piscicolă Chilia care face legătura între Braţul Cernovca şi Complexul Matiţa-Merhei.
..."

se spune ca nu exista habitate piscicole concesionate pentru pescuit sportiv...dar pentru pescuit industrial sunt?
sa inteleg ca cele enumerate mai sus sunt concesionate doar pescuitului sportiv? pescuitului industrial sunt mai multe?

sau ce ar trebui sa inteleg? ca pot pescui oriunde pe apele din tara cu permisul ANPA (chit ca este balta cu plata, Dunare, Delta sau Mare)?

Ionut.
Za dacs cam from za tracs!
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Comunicat important ANPA

Post by costin stefanescu »

acum tu intelegi ce vrei,in comunicat spune clar insa ca se poate pescui oriunde in tara pe habitatele naturale,cu exceptia zonelor din delta mentionate,unde nu se pescuieste decat sportiv cel industrial fiind interzis,mie mi se pare destul de clar!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Comunicat important ANPA

Post by Mihai Vinturache »

"Aşadar indiferent de la ce asociaţie şi din ce judeţ obţineţi permisul de pescuit sportiv emis de către ANPA şi eliberat de asociaţiile de pescari sportivi, acesta vă conferă drept de pescuit sportiv în toate habitatele piscicole naturale din ţară, cu excepţiile menţionate mai sus."

Baltile cu plata sunt, in majoritatea lor amenajari (piscicole, hodrotehnice, hidroenergetice etc.) deci nu sunt habitate naturale. Eu prin aceste habitate piscicole naturale inteleg doar cursurile de apa, inclusiv Delta, lacurile litorale si Marea Neagra.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
ALIN66
Posts: 159
Joined: 12 Feb 2010, 13:43

Re: Comunicat important ANPA

Post by ALIN66 »

sunt multi cei care nu au inteles legea 317+oronantele si deciziile de completare a ei!nu inteleg(ei ) de ce trebuiesc sa intre intr-o asociatie(APS)!personal nici eu n-am inteles la inceput(nu citisem legea! :shock: )!dar pe parcurs,am inteles un lucru:LEGEA-I FACUTA PTR NOI !uniti,chiar in APS-uri,chiar daca dam o taxa de membru,vom fi mai puternici!singuri,divizati(vb aceea celebra:divide et impera),nu faceam nici cat o ceapa degerata!ma bucur ca,cativa prieteni de-ai mei care erau reticenti si anti APS-uri,vor sa vina sa se inscrie in APC21!cum de altfel ma bucur ca m-am inscris si eu!
"mikcutu-conf legii NIMENI nu poate concesiona malurile apelor curgatoare !cei care concesioneaza dunarea,concesioneaza numai luciul apei si NU au voie sa interzica pescuitul sportiv/recreativ si nici sa puna plasele pe senalul navigabil!
0730088867/0745090668-Iubiti natura!!!!!!Merita!!!!!!
User avatar
fpasare
Posts: 17
Joined: 18 Feb 2010, 09:06
Location: dalga-gara
Contact:

Re: Comunicat important ANPA

Post by fpasare »

Asta am spus si eu trebuie referitor la carcotasi care cred ca este mai bine sa nu fim afiliati la o asociatie ,statul a facut greseala sa ne uneasca chiar daca nu asta a vrut mingia este la noi trebuie duar sa inscriem sa profitam de greseala lor . Parerea mea este ca au avut si au interesul sa cotizam la anumite asociatii dar lucrul asta trebuie sa se intoarca inpotriva lor . Daca unul dintre noi sesizeaza o neregula si o denunta nu se uita nimeni la el dar daca are in spate o asociatie sau mai multe trebuie ascultat din acest motiv cred ca asociatile ar trebui sa se uneasca pentru binele pescarilor si o faunei acvatice si nu numai ei trebuie sa fie reprezentanti nostri ai tuutror.
ALIN66 wrote:sunt multi cei care nu au inteles legea 317+oronantele si deciziile de completare a ei!nu inteleg(ei ) de ce trebuiesc sa intre intr-o asociatie(APS)!personal nici eu n-am inteles la inceput(nu citisem legea! :shock: )!dar pe parcurs,am inteles un lucru:LEGEA-I FACUTA PTR NOI !uniti,chiar in APS-uri,chiar daca dam o taxa de membru,vom fi mai puternici!singuri,divizati(vb aceea celebra:divide et impera),nu faceam nici cat o ceapa degerata!ma bucur ca,cativa prieteni de-ai mei care erau reticenti si anti APS-uri,vor sa vina sa se inscrie in APC21!cum de altfel ma bucur ca m-am inscris si eu!
"mikcutu-conf legii NIMENI nu poate concesiona malurile apelor curgatoare !cei care concesioneaza dunarea,concesioneaza numai luciul apei si NU au voie sa interzica pescuitul sportiv/recreativ si nici sa puna plasele pe senalul navigabil!
Pasare Florin
0726.196.293
pasare_florin81@yahoo.com
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Comunicat important ANPA

Post by Claudiu »

Aha, si raurile de munte, lacurile de acumulare, Cincis Hunedoara, etc. sunt tot ape libere, fara taxe suplimentare la Romsilva, APS-HD, smecheri d'astia...sau nu?
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: Comunicat important ANPA

Post by Geo »

Mihai Vinturache wrote:ANPA a publicta pe siteul propriu urmatorul comunicat care lamureste o serie de intrebari referitoare la eliberarea permiselor ANPA si la pescuitul pe ape naturale:


"COMUNICAT DE PRESĂ
.................................
Atragem atenţia că vizarea carnetului de membru la orice asociaţie de pescari sportivi nu conferă drept de pescuit în habitatele piscicole naturale, în absenţa permisului emis de ANPA.
...............................................
Dacă ANPA ne atrage atenţia (vezi mai sus) atunci părerea mea este că şi noi ar trebui să atragem atenţia lui ANPA că, în fiecare an, ne fură din dreptul nostru, plătit, de a pescui legal.
Ştiţi foarte bine că, în fiecare an (cu o precizie şi o regularitate demne de o cauză mai bună) permisele de pescuit recreativ-sportiv ANPA le emite cam prin luna Martie, pentru un an calendaristic. Astfel noi suntem nevoiţi fie să pescuim ilegal (după cum zice ANPA) sau (în cel mai fericit caz) cu viza asociaţiei pe carnet, fie să stăm pe dreapta !! În acest mod suntem furaţi de un drept pentru care am plătit !!
La asta se refereau protestele asociaţiilor de pescari, legal constituite !

Vrăjelile lor conform cărora cheltuielile pentru emiterea permiselor sunt prinse în bugetul anului în curs nu cred că au justificare. Cine îi opreşte să emită anul ăsta, până în luna Noiembrie, permisele pentru anul viitor ?!! Chiar dacă ( şi asta ar fi doar una din soluţiile posibile) ar cere asociaţiilor de pescari banii în avans !!! Ar avea astfel fonduri sau şi-ar recupera fondurile investite.
Aici cred eu că ar trebui să dovedim că, dacă suntem organizaţi şi uniţi de un interes comun, autorităţile statului (ANPA) au cu cine sta de vorbă la modul serios.

Aşa cum mulţi dintre noi au spus, ideal ar fi ca să poţi cumpăra permis ANPA pentru 1 lună (vezi cazul turiştilor) sau 1 an de la orice oficiu poştal sau de la oricare alt distribuitor cu bună răspândire naţională.
Faptul că aceştia solicită anumite sume pentru distribuire nu este un argument - sumele în cauză se pot încasa direct de către distribuitor de la fiecare solicitant.
Pescuitul = Relaxare în natură
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Comunicat important ANPA

Post by Miyagi »

Geo wrote:
Mihai Vinturache wrote:ANPA a publicta pe siteul propriu urmatorul comunicat care lamureste o serie de intrebari referitoare la eliberarea permiselor ANPA si la pescuitul pe ape naturale:


"COMUNICAT DE PRESĂ
.................................
Atragem atenţia că vizarea carnetului de membru la orice asociaţie de pescari sportivi nu conferă drept de pescuit în habitatele piscicole naturale, în absenţa permisului emis de ANPA.
...............................................
Dacă ANPA ne atrage atenţia (vezi mai sus) atunci părerea mea este că şi noi ar trebui să atragem atenţia lui ANPA că, în fiecare an, ne fură din dreptul nostru, plătit, de a pescui legal.
Ştiţi foarte bine că, în fiecare an (cu o precizie şi o regularitate demne de o cauză mai bună) permisele de pescuit recreativ-sportiv ANPA le emite cam prin luna Martie, pentru un an calendaristic. Astfel noi suntem nevoiţi fie să pescuim ilegal (după cum zice ANPA) sau (în cel mai fericit caz) cu viza asociaţiei pe carnet, fie să stăm pe dreapta !! În acest mod suntem furaţi de un drept pentru care am plătit !!
La asta se refereau protestele asociaţiilor de pescari, legal constituite !

Vrăjelile lor conform cărora cheltuielile pentru emiterea permiselor sunt prinse în bugetul anului în curs nu cred că au justificare. Cine îi opreşte să emită anul ăsta, până în luna Noiembrie, permisele pentru anul viitor ?!! Chiar dacă ( şi asta ar fi doar una din soluţiile posibile) ar cere asociaţiilor de pescari banii în avans !!! Ar avea astfel fonduri sau şi-ar recupera fondurile investite.
Aici cred eu că ar trebui să dovedim că, dacă suntem organizaţi şi uniţi de un interes comun, autorităţile statului (ANPA) au cu cine sta de vorbă la modul serios.

Aşa cum mulţi dintre noi au spus, ideal ar fi ca să poţi cumpăra permis ANPA pentru 1 lună (vezi cazul turiştilor) sau 1 an de la orice oficiu poştal sau de la oricare alt distribuitor cu bună răspândire naţională.
Faptul că aceştia solicită anumite sume pentru distribuire nu este un argument - sumele în cauză se pot încasa direct de către distribuitor de la fiecare solicitant.
Bun punctul tau de vedere Geo insa aspectul legat de emiterea permiselor in avans e discutabil.Cand e in terenul lor cand e in terenul Ministerului. Sper ca intelegi ce zic. Sustin si eu sus si tare ca exista un viciu de procedura daca te coordonezi dupa ordinul lor in ceea ce priveste data eliberarii insa se pot prevala de faptul ca au fost dispute in ultima vreme cu AGVPS-ul pe seama gestionarii controlului pescuitului sportiv sau de agrement si ca,probabil de la anu` se vor elibera numai de catre ei si la timp. In ceea ce priveste Eliberarea pe o luna sau alt interval trebuie luat in calcul si aspectul pg-ului caruia ii trebuie 2 saptamani pana se elibereaza. Bineanteles asta nu inseamna ca nu trebuie analizat cazul si concluzionat sub forma care ai propuso tu.
Deci eu votez pentru.
kzoli
Posts: 14
Joined: 23 Mar 2010, 22:06

Re: Comunicat important ANPA

Post by kzoli »

....de la orice oficiu poştal sau de la oricare alt distribuitor cu bună răspândire naţională.
In alte zone permisul se poate procura din magazine de articole de pescuit . La noi inca .....
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Comunicat important ANPA

Post by cezar »

kzoli wrote:....de la orice oficiu poştal sau de la oricare alt distribuitor cu bună răspândire naţională.
In alte zone permisul se poate procura din magazine de articole de pescuit . La noi inca .....
La cate hartii, cereri, copii, tabele nominale cere ANPA la eliberarea permiselor, nu vad nici un agent economic dispus sa elibereze permise.
Adica sa colecteze acte, sa faca tabele cu date personale ale pescarilor, sa faca copii, sa se deplaseze la Buftea, sa piarda o zi pe acolo...

Vise, prietene, vise...
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Comunicat important ANPA

Post by Mihai Vinturache »

Cezare tu ai dreptate, dar eu nu vad rostul acestor hartii atata vreme cat dai banu. Asta e important pentru ei. Pe de alta parte uita-te ca si pentru rovignete se fac tot felul de acte dar e adevarat ca se cumpara mult mai multe decat permise ANPA.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Comunicat important ANPA

Post by Claudiu »

Da, mi se pare un exemplu bun cu rovignetele, nu vad de ce nu se poate proceda la fel si cu permisele de pescuit sportiv... Tara asta e defecta rau, se vede clar, o stim cu totii. In Constanta se poate obtine permis de pescuit sportiv de la un magazin de profil, cel al lui Gica pescar. Am inteles ca toata afacerea costa 50 lei si rezolva si problema PG-ului ptr. jud. C-ta... Nu stiu ce si cum, dar asa a spus Gica in emisiunea de vineri de la Neptun TV.
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Comunicat important ANPA

Post by rebeu »

Hummm... eu de 2 ani iau rovigneta (anual) de la benzinarie si in afara de numarul masinii nu-mi cere nimic.
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Comunicat important ANPA

Post by Claudiu »

Mie-mi cere si talonul masinii, dar numai atat ;)
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Comunicat important ANPA

Post by cezar »

Daca ANPA ar face aceste permise cu cod de bare (ca pe o marfa), n-ar fi problema. Rovinieta este a masinii si poarta datele acesteia.
Permisul ANPA este personal, se da unui om cu nume, prenume, adresa...Se fac tabele, birocratie, ANPA s-a spalat pe maini, si-a simplificat viata.
Eu nu spun ca n-ar fi posibil, eu spun doar ca la noi nu poate fi posibil. De ce ?
Priviti in jur, la modul cum arata casele, strazile, oamenii, priviti emisiunile de la TV, meciurile de fotbal, baltile cu taxe nerusinate, etc,etc, etc si veti intelege de ce.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Comunicat important ANPA

Post by Claudiu »

cezar wrote:Daca ANPA ar face aceste permise cu cod de bare (ca pe o marfa), n-ar fi problema. Rovinieta este a masinii si poarta datele acesteia.
Permisul ANPA este personal, se da unui om cu nume, prenume, adresa...Se fac tabele, birocratie, ANPA s-a spalat pe maini, si-a simplificat viata.
Eu nu spun ca n-ar fi posibil, eu spun doar ca la noi nu poate fi posibil. De ce ?
Priviti in jur, la modul cum arata casele, strazile, oamenii, priviti emisiunile de la TV, meciurile de fotbal, baltile cu taxe nerusinate, etc,etc, etc si veti intelege de ce.
De ce? Ptr. ca suntem niste oameni slabi, d'aia!
Romanul a redevenit ce a fost inainte de '89 - un sobolan care se ascunde pe unde apuca, mananca resturi si traieste cu speranta ca se va gasi cineva sa-i apere drepturile...dar care drepturi, ce, sobolanii au drepturi? :roll:
Stau si ma intreb, oare nu e chiar mult mai rau ca atunci, de ce nu se mai "revolutioneaza" nimeni? :arrow:
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Comunicat important ANPA

Post by cezar »

Claudiule, prietene, nu se mai revolutioneaza nimeni pentru ca nimeni nu mai are chef de revolutii.
Pentru ce sa faci revolutii ?
Sa dispara "actualii" si sa le ia locul smecherii de prin cluburile de fitze din Bucuresti, Constanta, Cluj, Timisoara etc ?
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Comunicat important ANPA

Post by Claudiu »

cezar wrote: Sa dispara "actualii" si sa le ia locul smecherii de prin cluburile de fitze din Bucuresti, Constanta, Cluj, Timisoara etc ?
Dimpotriva, sa nu le ia ei locul, ci noi, astia care traim din te miri ce, cu salarii de 2 lei, sa se inverseze odata rolurile, sa pice si ei pe mana noastra...ca sincer, m-am saturat pana peste cap de mafia din tara si oligofrenii care ne conduc. Sa vada si ei cum e sa traiesti cu 1000-2000 lei/luna/familie si sa li se ceara imposibilul. Ar fi maxim ptr. mine! ;) Legile astea absurde, facute parca in ciuda, impotriva oamenilor de rand, trebuie sa le simta si ei pe pielea lor, ar fi pacat sa nu se intample lucrul asta... Sa se termine cu fitzosii, basinosii, jipane, viloase, smenuri, clanuri...la kkt!
Dar...vise, taica, vise... :roll:
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Comunicat important ANPA

Post by Albatrin »

Claudiu wrote:
cezar wrote: Sa dispara "actualii" si sa le ia locul smecherii de prin cluburile de fitze din Bucuresti, Constanta, Cluj, Timisoara etc ?
Dimpotriva, sa nu le ia ei locul, ci noi, astia care traim din te miri ce, cu salarii de 2 lei, sa se inverseze odata rolurile, sa pice si ei pe mana noastra...ca sincer, m-am saturat pana peste cap de mafia din tara si oligofrenii care ne conduc. Sa vada si ei cum e sa traiesti cu 1000-2000 lei/luna/familie si sa li se ceara imposibilul. Ar fi maxim ptr. mine! ;) Legile astea absurde, facute parca in ciuda, impotriva oamenilor de rand, trebuie sa le simta si ei pe pielea lor, ar fi pacat sa nu se intample lucrul asta... Sa se termine cu fitzosii, basinosii, jipane, viloase, smenuri, clanuri...la kkt!
Dar...vise, taica, vise... :roll:
Din această cauză au apărut Marx, Engels şi vărul Lenin, nu-i exclus ca istoria să se repete....
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
Post Reply

Return to “Lege, fără tocmeală”