Comunicat important ANPA

Legislaţia română în domeniul pescuitului

Moderators: cezar, PETREMAN

User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Comunicat important ANPA

Post by Adar Marian »

Claudiu wrote:
cezar wrote: Stau si ma intreb, oare nu e chiar mult mai rau ca atunci, de ce nu se mai "revolutioneaza" nimeni? :arrow:
A spus-o demult Blandiana intr-un vers, pentru ca suntem un "popor vegetal", d-aia...
kzoli
Posts: 14
Joined: 23 Mar 2010, 22:06

Re: Comunicat important ANPA

Post by kzoli »

Nu sunt chiar vise ,cel putin in Tg Mures pe Bd. 1 dec 1948 (zona Dambul Pietros )este 1 magazin de pescuit unde se elibereaza permise ANPA , am vazut permise eliberate si in reclama de la radio tot de permise zice . Poate sunt si altele ,dar nu stim .
Eu in prima postare m-am referit la austrieci si la unguri ,intri in magazin de articole de pescuit si iei permis de o zi de o saptamana sau de cat vrei ,nu ai nevoie decat de un buletin sau de un pasaport valabil totul dureaza cateva minute ...
Cu respect
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Comunicat important ANPA

Post by Albatrin »

kzoli wrote:Nu sunt chiar vise ,cel putin in Tg Mures pe Bd. 1 dec 1948 (zona Dambul Pietros )este 1 magazin de pescuit unde se elibereaza permise ANPA , am vazut permise eliberate si in reclama de la radio tot de permise zice . Poate sunt si altele ,dar nu stim .
Eu in prima postare m-am referit la austrieci si la unguri ,intri in magazin de articole de pescuit si iei permis de o zi de o saptamana sau de cat vrei ,nu ai nevoie decat de un buletin sau de un pasaport valabil totul dureaza cateva minute ...
Cu respect
Dacă sunt cele de la ANPA, atunci Filiala zonală o să aibă mari probleme. Permisele se emit de către ANPA, filiala zonală, numai pe baza unui tabel nominal (nume, prenume, CNP), însoţit de acte doveditoare pentru permisele gratuite sau cele cu reducere. Sunt curios la ce preţ se dau şi dacă se "taie" şi chitanţă!!!
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
kzoli
Posts: 14
Joined: 23 Mar 2010, 22:06

Re: Comunicat important ANPA

Post by kzoli »

Albatrin wrote:
kzoli wrote:Nu sunt chiar vise ,cel putin in Tg Mures pe Bd. 1 dec 1948 (zona Dambul Pietros )este 1 magazin de pescuit unde se elibereaza permise ANPA , am vazut permise eliberate si in reclama de la radio tot de permise zice . Poate sunt si altele ,dar nu stim .
Eu in prima postare m-am referit la austrieci si la unguri ,intri in magazin de articole de pescuit si iei permis de o zi de o saptamana sau de cat vrei ,nu ai nevoie decat de un buletin sau de un pasaport valabil totul dureaza cateva minute ...
Cu respect
Dacă sunt cele de la ANPA, atunci Filiala zonală o să aibă mari probleme. Permisele se emit de către ANPA, filiala zonală, numai pe baza unui tabel nominal (nume, prenume, CNP), însoţit de acte doveditoare pentru permisele gratuite sau cele cu reducere. Sunt curios la ce preţ se dau şi dacă se "taie" şi chitanţă!!!
Trec azi pe acolo si revin spre seara cu informatii .
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Comunicat important ANPA

Post by cezar »

Albatrin wrote:
kzoli wrote:Nu sunt chiar vise ,cel putin in Tg Mures pe Bd. 1 dec 1948 (zona Dambul Pietros )este 1 magazin de pescuit unde se elibereaza permise ANPA , am vazut permise eliberate si in reclama de la radio tot de permise zice . Poate sunt si altele ,dar nu stim .
Eu in prima postare m-am referit la austrieci si la unguri ,intri in magazin de articole de pescuit si iei permis de o zi de o saptamana sau de cat vrei ,nu ai nevoie decat de un buletin sau de un pasaport valabil totul dureaza cateva minute ...
Cu respect
Dacă sunt cele de la ANPA, atunci Filiala zonală o să aibă mari probleme. Permisele se emit de către ANPA, filiala zonală, numai pe baza unui tabel nominal (nume, prenume, CNP), însoţit de acte doveditoare pentru permisele gratuite sau cele cu reducere. Sunt curios la ce preţ se dau şi dacă se "taie" şi chitanţă!!!
Sunt doua posibilitati :

- ori si-a deschis vreo asociatie "punct de lucru" la magazinul ala;

- ori este vorba de permise ANPA valabile in Ungaria/Austria (acum trei ani ani vazut si eu la un magazin din Salonta, se vindeau bonuri de pescuit pentru o balta in Ungaria); si multi romani cumparau.
kzoli
Posts: 14
Joined: 23 Mar 2010, 22:06

Re: Comunicat important ANPA

Post by kzoli »

Sunt doua posibilitati :

- ori si-a deschis vreo asociatie "punct de lucru" la magazinul ala;

- ori este vorba de permise ANPA valabile in Ungaria/Austria (acum trei ani ani vazut si eu la un magazin din Salonta, se vindeau bonuri de pescuit pentru o balta in Ungaria); si multi romani cumparau.[/quote]

Acum vin de la ei si :.... trebuie o copie CI ,ceea ce se face pe loc si semnezi o cerere dupa care platesti 45 ron pe care se da chitanta fiscala ,mai semnezi un tabel ptr. ANPA si poti pleca cu chitanta si un carnet de membru ....revii dupa 10 zile sau te suna ei cand primesc permisele ANPA saptamanal trimit un tabel la Bucuresti .... Deci cam asa sta treaba ....
Am fost in Ungaria pe Dunare la pescuit si permis am luat de o saptamana, la un magazin aflat pe malul apei (era mai rentabil decat de o zii ) ... am pescuit cu el si de pe mal si din barca am avut si controale cam 7 in 4 zile si totul era ok , am prins si avat ,salau ,clean si pui de somn sau moaca cum vreti ...Era o distractie pe cinste ,iar pentru permis n-am dat mai mult de cateva beri .
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Comunicat important ANPA

Post by costin stefanescu »

deci,practic,te inscrii intr-o asociatie!
ALIN66
Posts: 159
Joined: 12 Feb 2010, 13:43

Re: Comunicat important ANPA

Post by ALIN66 »

kzoli wrote:Sunt doua posibilitati :

- ori si-a deschis vreo asociatie "punct de lucru" la magazinul ala;

- ori este vorba de permise ANPA valabile in Ungaria/Austria (acum trei ani ani vazut si eu la un magazin din Salonta, se vindeau bonuri de pescuit pentru o balta in Ungaria); si multi romani cumparau.
"Acum vin de la ei si :.... trebuie o copie CI ,ceea ce se face pe loc si semnezi o cerere dupa care platesti 45 ron pe care se da chitanta fiscala ,mai semnezi un tabel ptr. ANPA si poti pleca cu chitanta si un carnet de membru ....revii dupa 10 zile sau te suna ei cand primesc permisele ANPA saptamanal trimit un tabel la Bucuresti .... Deci cam asa sta treaba ....
Am fost in Ungaria pe Dunare la pescuit si permis am luat de o saptamana, la un magazin aflat pe malul apei (era mai rentabil decat de o zii ) ... am pescuit cu el si de pe mal si din barca am avut si controale cam 7 in 4 zile si totul era ok , am prins si avat ,salau ,clean si pui de somn sau moaca cum vreti ...Era o distractie pe cinste ,iar pentru permis n-am dat mai mult de cateva beri ".[/quote]
daca faci un calcul si la noi permisulANPA,tot cat cateva beri face!(si dai aprox.6 sau 9 beri ptr un an!)asta depinde de cata bere bea fiecare si cat rezista ! nu? :lol: :lol: :lol:
0730088867/0745090668-Iubiti natura!!!!!!Merita!!!!!!
kzoli
Posts: 14
Joined: 23 Mar 2010, 22:06

Re: Comunicat important ANPA

Post by kzoli »

Buna tuturor
Ptr cetateni straini cum obtinemi permis de pescuit ? Vin asta vara niste prieteni francezi si vor pe munte la pastrav ... permis ANPA ptr ei ? ,dar cum ?
Vor sta cam 1 luna ...
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Comunicat important ANPA

Post by Miyagi »

kzoli wrote:Buna tuturor
Ptr cetateni straini cum obtinemi permis de pescuit ? Vin asta vara niste prieteni francezi si vor pe munte la pastrav ... permis ANPA ptr ei ? ,dar cum ?
Vor sta cam 1 luna ...
Fi si tu un bun contribuabil si lasa-i sa si-o fure dupa care zici ca n-ai stiut :lol: . Bugetu` va creste si Nutzik iti va fi recunoscatoare :D .
kzoli
Posts: 14
Joined: 23 Mar 2010, 22:06

Re: Comunicat important ANPA

Post by kzoli »

Miyagi wrote:
kzoli wrote:Buna tuturor
Ptr cetateni straini cum obtinemi permis de pescuit ? Vin asta vara niste prieteni francezi si vor pe munte la pastrav ... permis ANPA ptr ei ? ,dar cum ?
Vor sta cam 1 luna ...
Fi si tu un bun contribuabil si lasa-i sa si-o fure dupa care zici ca n-ai stiut :lol: . Bugetu` va creste si Nutzik iti va fi recunoscatoare :D .
Am incercat ,dar Ei nu vor asa ..... sunt prea constiinciosi ...
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Comunicat important ANPA

Post by valic »

Pai cel mai bine ii inscrii la noi in asociatie, platesc cotizatia si le dam ANPA fara probleme, nu-mi aduc aminta sa se specifice ca ANPA da permise doar cetatenilor romani ...........
Valic
0744 644 368
Post Reply

Return to “Lege, fără tocmeală”